Kimyasal İçermeyen Doğal Deodorantlar

Doğal deodorantlar %100 sağlıklı olan, içlerinde herhangi bir zararlı kimyasal bulunmayan ürünlerdir. Aralarından seçebileceğiniz pek çok farklı türleri ve temel kompozisyonları bulunmaktadır.
Kimyasal İçermeyen Doğal Deodorantlar

Tarafından yazılmıştır Francisco María García

Son Güncelleme: 09 Ağustos, 2022

Geleneksel deodorantların aksine, kimyasal içermeyen doğal deodorantlar hiçbir kimyasal madde içermeyen deodorantlardır. Ayrıca, %100 doğal maddelerle yapılırlar. Bu yazımızda, neden içlerinde kimyasallar olan deodorantları almamanız gerektiğini ve ayrıca her insanın ihtiyaçları için en iyi olan doğal deodorant seçeneğinin ne olduğunu öğreneceksiniz.

Sıradan Deodorantlardaki Hangi Malzemeler Vücudunuzu Etkiler?

Terleyen bir kadın.
Ticari deodorantların yanı sıra teri verimli bir şekilde ortadan kaldıran doğal alternatifler de vardır.

Koltuk altlarınız, özellikle de göğüslerinize yakın olan kısmı, hassas ve narin bir bölgedir. Bu sebepten dolayı, kimyasal ürünler bu bölgede çok hızlı emilir ve yan etkilerin ortaya çıkma riski her zaman vardır. Bazı kimyasal maddeler diğerlerinden daha toksiktir, bunların esasları şunlardır:

  • ParabenlerBunlar aslında koruyuculardır. Bazı çeşitleri metilparaben, benzilparaben ve propilparabendir. Deodorantlardaki parabenler çoğunlukla endokrin sisteminizi etkiler.
  • Alüminyum hidroklorür: Bu, çoğu ter önleyicinin terlemeyi engellemek için kullandığı maddedir. Alüminyum hidroklorür gözenekleri bloklar, bu da kol altında sivilcelere ve hatta ağrılı kistlere neden olabilir.
  • Sentetik kokular: Bunlar, cildin dışındaki koruyucu tabakanın gücünü etkileyebilen kimyasal karışımlarıdır. Ftalatlar çekici bir kokuyu korumak için en çok kullanılan kimyasallardan bir tanesidir.
  • Koruyucular: Diğer maddelerin yanı sıra triklosan ve fenoksietanol de bu gruba dahildir. Koruyucular, bileşiklerin bozulmasını engelleyen antibakteriyellerdir. Problem, aynı zamanda endokrin sistemi bozucuları olarak da çalışmalarıdır.

Bu yazımız da ilginizi çekebilir: Kozmetikte Uzak Durulması Gereken Toksik Maddeler

Alternatif: Doğal Deodorantlar

Doğal deodorantlar gözenekleri bloklamaz, bu da terlemeyi engellemedikleri anlamına gelirTerleme sayesinde vücut toksinleri dışarıya atar. Bu vücudunuzun normal fonksiyon göstermesi için elzem olmasının yanında vücudun sıcaklığını düzenlemesine de yardım eder. Diğer yandan, kimyasallara baş vurmadan da terin kokusunu azaltmak mümkündür.

Doğal kozmetiklerde ter önleyici bileşenler çok çeşitli terlemeye izin verir. İçerikleri kimyasallar ile aynı rolleri oynayan, ancak bunu doğal bir şekilde yapan mineral, yağ ve esanslardan oluşur.

Doğal Deodorantlar Yapmak İçin Bazı Yollar

Deodorant kullanan bir kadın.
Doğal deodorantlar, ticari seçeneklere benzer bir şekilde, vücut kokunuzu ve aşırı terlemeyi kontrol etmenize yardımcı olur.

Doğal deodorantlar hazırlamak için bir temel görevi gören iki harika malzeme seti vardır: ekolojik ve organik malzemeler. Bu size vücudunuzda kullanabileceğiniz, %100 kimyasal içermeyen bir ürün sağlar.

  • Şap taşlı ekolojik deodorantlar. Şap taşı doğal bir ter önleyicidir. Avantajı gözeneklerinizi tamamen kapatmaması ve daha hafif bir şekilde terlemenize izin vermesidir. Ayrıca, cildinizde antibakteriyel etkilere sahip olan koruyucu bir tabaka oluşturur.
    • Bu malzeme ile yapılan doğal deodorantlar koltuk altlarınıza sürdüğünüz katı bir malzeme olabilir. Ayrıca, bir sprey olarak kullanabileceğiniz sıvı versiyonlarını da bulabilirsiniz.
  • Esansiyel yağ içeren ekolojik deodorantlar. Esansiyel yağlar tüm krem, deodorant ve parfümlerin temelini oluşturur. Biberiye, çay, lavanta, limon ya da ylang-ylang gibi bitkiler yardımıyla antibakteriyel ve antiseptik özellikler elde edebilirsiniz.

İki Spesifik, Kimyasal İçermeyen Doğal Deodorant

  • Mádara’dan bitkisel deodorant. Bu deodorant, içerisindeki salvia ve calendula (kadife çiçeği) ya da papatya gibi diğer sakinleştirici bitkiler sayesinde antiseptik özelliklere sahiptir. Bu kozmetik kötü kokulardan kaçınmak amacıyla şap taşı içerir. İyileştirici özellikleri söz konusu olduğunda ise gül ya da gliserin cildinize biraz koruma sağlama görevinden sorumludur.
  • Coslys. Bu, pek çok doğal ürün sevdalısının tercih ettiği markalardan bir tanesidir. Bunun en büyük nedeni Saccharomyces adlı, terlemeyi inhibe eden bir mantar içermesidir. Ayrıca, terlemeyi azaltmak için şap taşı ve cildinize pürüzsüz bir his vermek için aloe vera ve gliserin içerir.

Not:  Doğal ürünler de bazı bitkilerde olduğu gibi bazı bileşenleri dolayısıyla alerjik reaksiyonlara neden olabilir. Bundan dolayı dikkatli olmalı ve olası, istenmeyen yan etkileri takip etmelisiniz. Eğer emin değilseniz bir sağlık uzmanına danışın.

Son olarak, zararlı etkilerden kaçınılabilmesi için vücudunuzda kullandığınız herhangi bir kimyasal ya da yapay ürünün incelenmesi gerektiğini belirtmek de önemlidir. Kozmetikler söz konusu olduğunda, kimyasal içermeyen doğal deodorantlar da dahil olmak üzere doğal ürünlere dair toplumsal farkındalık her geçen gün daha da artmaktadır.

İlginizi çekebilir ...
Giysilerinizde Oluşan Deodorant Lekelerinden Kurtulmanın 6 Yolu
Sağlığa bir adım
sayfasında okuyun Sağlığa bir adım
Giysilerinizde Oluşan Deodorant Lekelerinden Kurtulmanın 6 Yolu

Giysilerinizde oluşan deodorant lekeleri için güneşin ışık efektini kullanabilirsiniz. Bu, kullanacağınız diğer bileşenlerin etkilerini artıracaktı...


Tüm alıntı yapılan kaynaklar, kalitelerini, güvenilirliklerini, güncelliklerini ve geçerliliklerini sağlamak için ekibimiz tarafından derinlemesine incelendi. Bu makalenin bibliyografisi güvenilir ve akademik veya bilimsel doğruluğa sahip olarak kabul edildi.Bu yayının içeriği yalnızca bilgilendirme amaçlıdır. Hiçbir zaman bir uzmanın teşhislerini, tedavilerini veya tavsiyelerini kolaylaştırmaya veya onların yerini almaya hizmet edemezler. Herhangi bir şüpheniz varsa güvendiğiniz uzmanınıza danışın ve herhangi bir işleme başlamadan önce onayını alın.