Aşırı Terlemeyi Önlemek İçin Neler Yapılabilir?

Hiperhidrosis veya bir diğer adıyla aşırı terleme vücudun toksinleri yok etmek ve vücut sıcaklığını dengelemek için başvurduğu yollardan biridir. 
Aşırı Terlemeyi Önlemek İçin Neler Yapılabilir?

Tarafından yazılmıştır Francisco María García

Son Güncelleme: 09 Ağustos, 2022

Aşırı terleme pek çok insan için gerçek bir baş belası haline gelebilir. İyi haber aşırı terlemeyi önlemek için başvurabileceğiniz çözümlerin olması.

Bu sinir bozucu sorunla başa çıkabilmek için neler yapabileceğinizi yazımızdan öğrenin.

Aşırı Terlemeyi Önlemek: Çözümü Olan Bir Sorun

Hiperhidrosis adıyla da bilinen aşırı terleme vücudun toksinleri yok etmek ve vücut sıcaklığını dengelemek için başvurduğu yollardan biridir. Spor veya antrenman yaptığınızda, sıcaklık çok yüksek veya hava çok nemli olduğunda yoğun terleme meydana gelir.

Peki bunun sebebi nedir? Terlemenin temel sebebi vücut sıcaklığını düzenlemektir. Bir başka deyişle bu, vücudunuzun kendini yenileme ve sabit bir ısıda tutarak organları koruma yöntemidir.

Herkes 24/7 terler. Mesele terleme hiperhidrosise dönüşüp kişiyi negatif bir şekilde etkilemeye başladığında ortaya çıkar.

Hiperhidrosisi olan bir kişinin karşılaştığı sorunlar kıyafetlerin koltuk altlarında oluşan ter lekeleri, avuçtaki aşırı terleme nedeniyle birinin elini sıkarken rahatsızlık duymak, aşırı ayak terlemesi nedeniyle oluşan iğrenç ayak kokusu olarak sıralanabilir.

Hiç şüphesiz bunlar pek çok sosyal durumda çok rahatsızlık verici bir hal alabilirler.

Terleme Türleri

koltukaltı leke adam

Hiperhidrosisle savaşmak için öncelikle terleme türünüzün ne olduğunu bilmelisiniz. Bu açıdan bakıldığında iki tür terleme olduğunu söyleyebiliriz: Birincil ve ikincil terleme.

 • Birincil terleme genellikle stres ve utanma gibi durumlarda oluşur ancak onu neyin tetiklediğini tam olarak bilmek zordur.
 • İkincil terleme ise diyabet, ateş, hiper tiroid aktivitesi veya ilaç tedavisi gibi bozukluklarla ilişkilidir.

Bu kategorizasyonun yanı sıra terleme farklı şiddet seviyelerine göre de sınıflandırılabilir. En düşük şiddet fark edilmesi zor olan terleme, en yüksek şiddet ise bir kişinin hayatında büyük sorun yaratabilecek terleme türü olarak düşünülebilir.

Aşırı Terlemeyle Nasıl Başa Çıkılır?

Uzmanlar bugünlerde bu rahatsızlık verici sorunla başa çıkmak için başvurulabilecek çeşitli seçenekler olduğunu söylüyorlar. Gelin bunların birkaçını masaya yatıralım:

Ter Önleyici Kullanmak

deodorant sıkan kadın

Ter önleyici kullanmak düşük şiddette aşırı terleme sorunu yaşayan kişiler için harika bir çözüm olabilir.

Elbette pek çok markanın farklı malzemeler kullanarak hazırlanmış ürünleri mevcuttur. Deneme yanılma yoluyla hangisinin sizin için en iyisi olduğuna karar verebilirsiniz.

Botulinum Toksini

Botulinum toksini son yıllarda aşırı terlemeyi önlemek için kullanılan tedaviler arasında belirgin bir yükselişe geçip yıldızlaştı.

Peki, bu yöntem nelerden oluşuyor?

Koltukaltı, ayak ve avuç içleri gibi terlemenin yoğun olduğu bölgelere enjekte ediliyor. Üç – altı ay boyunca ter bezlerini deyim yerindeyse felç ediyor. Oldukça hızlı ve etkili bir tedavi. Tek dezavantajı kalıcı olmaması.

İyontoforez

iyontoforez

İyontoforez bu sorunla başa çıkmak için kullanılabilecek yeni bir tedavi yöntemi. Bu harika yöntemde banyo esnasında hafif elektrik uygulaması yapılıyor.

Bu yöntem hiperhidrosisi birkaç saat ile üç gün arası bir süre kontrol altında tutmaya yardımcı olabiliyor. Bu yöntemle ilgili sorunlardan biri bazı insanlar işe yaramaması veya işe yarasa bile etkisinin çok kısa süreli olması.

Cerrahi

Son olarak aşırı terlemeyle savaşmak için cerrahi yönteme de başvurulabileceğini belirtelim. Hiç şüphesiz bu, en ekstrem seçenek. Bu süreç bir profesyonel tarafından yürütülmeli. Ameliyatta laparoskopi yöntemiyle ter bezlerindeki gözenekler tıkanıyor.

Bu en pahalı yöntemdir. Bazı durumlarda vücudun bacak ve sırt gibi farklı bölgelerinde telafi edici terlemeler ortaya çıkabilir. 

Hangi seçeneği tercih ettiğinizden bağımsız olarak, önemli olan seçenekler hakkında iyi bir şekilde bilgi sahibi olmanız ve bir uzmana danışmanızdır. Onlar bu süreçte size en iyi şekilde rehberlik edebilirler.

İyi haber aşırı terlemenin çözümü olan bir sorun olmasıdır. Sorunun çözüme kavuşması, hastanın ve doktorun bu sorunla savaşmak için tercih edeceği seçeneğe bağlıdır.


Tüm alıntı yapılan kaynaklar, kalitelerini, güvenilirliklerini, güncelliklerini ve geçerliliklerini sağlamak için ekibimiz tarafından derinlemesine incelendi. Bu makalenin bibliyografisi güvenilir ve akademik veya bilimsel doğruluğa sahip olarak kabul edildi.


 • Pariser, D. Ballard, A. (2014). Iontophoresis for Palmar and Plantar Hyperhidrosis. Dermatol Clin. Vol.
  32. Pp. 491-494.
 • Hashmanai M, Kopelman D, Assalia A. The treatment of primary palmar hyperhidrosis: a review. Surg Today 2010; 30: 211-8.
 • Karol Alfaro Cordero.  Hiperhidrosis Primaria, Un Enfoque en la Terapéutica Tópica.Revista Médica de Costa Rica y Centro América LXXIII (619) 355 – 379, 2016.
 • Sociedad Española de Medicina de Familia y Comunitaria. Guía Práctica de la Salud. Sudoración excesiva semfyc.es/wp-content/uploads/2016/07/12_14.pdf
 • Doolittle J, et al. (2016). Hyperhidrosis: An update on prevalence and severity in the United States. DOI:
  10.1007%2Fs00403-016-1697-9


Bu metin yalnızca bilgilendirme amaçlı sunulmuştur ve bir profesyonelle görüşmeyi yerine geçmez. Şüpheleriniz varsa, uzmanınıza danışın.