Parkelerdeki Çizikler Düzeltilebilir mi?

Çizik parkeler, evinde yerlere özen gösterenler için kabus gibidir. Panik olmayın; onlardan nasıl kurtulabileceğiniz ya da en azından onları nasıl saklayacağınız konusunda bazı ipuçları vereceğiz.
Parkelerdeki Çizikler Düzeltilebilir mi?

Son Güncelleme: 24 Şubat, 2022

Evinizin mükemmel tutmayı hedefliyorsanız, parkelerdeki çizikler huzurunuzu bozabilir. Yine de, aşırı tepki göstermeye gerek yoktur. Aşağıda vereceğimiz adımları izleyerek çizikleri kolayca ortadan kaldırabilirsiniz. Görmek için makalemizi okumaya devam edin!

Yerdeki çizikler zamanla birikir. Bazıları mobilyaları taşırken olur, bazıları biz fark etmeden gerçekleşir. Peki ne zaman? Bir sandalyeyi çektiğinizde, evinize evcil hayvan aldığınızda ya da bir ayakkabınızın altına bir taş sıkıştığında…

Bu çizikleri fark eden çoğu kişi, zeminlerinin kalıcı bir şekilde bozulduğunu düşünür ve bu kötü görüntüyü tamir etme şansı olmadığına inanır. Endişelenmeyin; size ahşap zemindeki çizikleri ortadan kaldırmanın basit yollarını göstereceğiz.

Parkelerdeki çizikler için 5 yol

1. Ahşap zemin üzerinde hafif çizikleri ortadan kaldırmak

oturma odası

Parke zeminler, kurulur kurulmaz çizilme riski taşır. Yüzeysel çiziklerden kurtulmak için, zeminle aynı renkte bir tahta onarım kalemine ihtiyacınız var. Bunu hırdavatçılardan satın alabilirsiniz. Doğru malzemeyi bulduktan sonra, aşağıdaki adımları takip edin:

 1. Çiziğin oluştuğu bölgeyi, hafif ıslak yumuşak bir bezle temizleyerek toz ve kirleri alın.
 2. Kalemin, doğru renk olduğundan emin olmak için görülemeyeceği bir yerde test edin.
 3. Çiziği, zeminin geri kalanıyla aynı renge ulaşıncaya kadar boyayın.

2. Laminat zeminlerde hafif çizikler

Laminat zeminler, ahşap zeminlere göre daha ucuzdur ve çok daha kolay çizilebilir. Bu nedenle, parkelerdeki çizikler için bir strateji uygulamak önemlidir. İşte burada devreye giren çözüm şudur:

 1. Çizik alanı düzgün bir şekilde temizledikten sonra, doldurmak için bir zemin onarım kalemi kullanın. Bu kalemler genellikle bir zemin onarım seti ile birlikte gelir.
 2. Fazla balmumunu temizleyin ve alanı nemli bir bezle düzeltin.
 3. 24 saat kurumaya bırakın.
 4. Biraz ahşap dolgusu alın (setle birlikte gelir) ve çizik, zeminle aynı seviyeye ulaşıncaya kadar doldurun.
 5. Fazla dolguyu bir bez ile temizleyin.

3. Parkelerdeki derin çizikler

bezle parkeden leke çıkarmak

Bu durum biraz daha ciddidir. En azından kısmen iyileştirmek mümkündür. Bunu yapmak için, zeminle aynı renkte ahşap dolgu almanız gerekecek. Ardından, şu adımları izleyin:

 1. Hasarlı alanı nemli bir bezle temizleyin. Kurulayın ve tamamen temizlendiğinden emin olmak için tekrarlayın.
 2. Zemininizde fazladan bir poliüretan ya da vernik tabakası varsa, alanı açmak için bir çözücüyle silin. Ardından, bölgeyi nemli bir bezle tekrar silin ve kurumasını bekleyin.
 3. İşaret parmağınıza biraz ahşap dolgu alın ve hasarlı bölgeye yayın. Çok fazla koyarsanız endişelenmeyin; fazlalıkları daha sonra alabilirsiniz.
 4. En az bir gün kurumaya bırakın.

Bu yöntem hoşunuza gitmiyor ya da zemini bozmaktan korkuyorsanız, bir profesyonele danışabilirsiniz. Ama ne olursa endişelenmeyin, prosedür basittir.

4. Granit zemindeki çizikleri ortadan kaldırmak

parkelerdeki çizikler

Granit zeminler eski evlerin karakteristik bir parçasıdır. Bu zemin, düzgün bir şekilde monte edildiğinde ve bakımı yapıldığında, her atmosfere inkar edilemez bir güzellik katar. Ancak, direnç ve dayanıklılık, çiziklere karşı koruma sağlamaz.

Mobilyaları çekerken ya da ağır nesnelerin düşmesi nedeniyle hasar görebilirler. Maalesef, bu durumlar için bir profesyonel çağırmanız gerekecek.

Yine de bu zeminlerde oluşan hafif çizikler ya da lekeler ortadan kaldırılabilir. Bu sorunla karşılaştıysanız, aşağıdaki adımları uygulamanızı öneririz:

 1. Her zaman olduğu gibi, hasarlı bölgeyi ıslak bir bezle temizleyin.
 2. Parlatma macununu uygulayın. Macunun kabındaki talimatları izleyin.
 3. Çizgiyi ince çelik yünü ile parlatın. Bölgeye zarar vermemek için çok yavaşça uygulayın ve birkaç dakika devam edin.
 4. Parlatma sonrası granit dolgusunu test edin. Eğer yüzeye bir kaç damla bırakırsanız ve birkaç dakika sonra yayılıyorsa, granit dolgusunu tekrar uygulamanız gerektiğini görürsünüz.

Güzel zeminleri korumak zor bir iştir çünkü herhangi bir şekilde kolayca zarar görebilirler. Yine de, ne olursa olsun, zeminlerdeki çizikleri ortadan kaldırmak için bu basit yöntemleri uygulayabilirsiniz.


Bu metin yalnızca bilgilendirme amaçlı sunulmuştur ve bir profesyonelle görüşmeyi yerine geçmez. Şüpheleriniz varsa, uzmanınıza danışın.