Peynir Kesmek İçin En Önemli İpuçları

Onu nasıl kesmeniz gerektiğini peynirin şeklinin belirlediğini biliyor muydunuz? Bu, daha önce hiç aklınıza gelmediyse, büyük ihtimalle peyniri yanlış kesiyordunuz! Bu yazıda sizinle bazı ipuçlarını ve numaraları paylaşacağız. 
Peynir Kesmek İçin En Önemli İpuçları

Tarafından yazılmıştır Daniela Echeverri Castro

Son Güncelleme: 16 Eylül, 2022

Günümüzde peynir kesmek için pek çok yöntem var. Basit bir iş gibi görünse de doğru bir şekilde nasıl yapıldığını bilmek gerekiyor. Her peynir tipiyle, özelliklerine ve şekline göre farklı bir şekilde ilgilenmek şart.

Nasıl düzgün peynir kesebileceğinizi öğrenmek mi istiyorsunuz? O halde yazımızı okumaya devam edin!

Bazı peynir türlerinin kesimi, özellikle de dokuları nedeniyle zordur. Onları kestiğinizde bölünebilir, bıçağa yapışabilir veya genel olarak şekillerini kaybedebilirler. Bu nedenle her bir peynir tipinin nasıl kesilmesi gerektiğini öğrenmek önemlidir.

Peynir kesmek için önemli ipuçları

Peynirin nasıl düzgün kesileceğini bilmediğinizde şeklini bozabilir ve bu nedenle yemeklerle birlikte servis edilmesini zorlaştırabilirsiniz. İşte bu yüzden tipine veya şekline göre peynir kesmekle ilgili ipuçlarını öğrenmelisiniz.

Yuvarlak, küçük ve düz peynirler

peynir çeşitleri

Camembert gibi yuvarlak, küçük ve düz peynirleri, tıpkı bir kek keser gibi üçgen dilimler halinde kesmelisiniz. Merkez noktasından başlamalı ve kenarlara doğru gelmelisiniz. Ayrıca keskin bir bıçak kullanmaya da özen göstermelisiniz.

  • Kestiğiniz peynirin bıçağa yapışmaması için bir numara, kesme işleminden önce bıçağı sıcak suya batırmaktır (Elbette sonrasında kullanmadan önce kurulamalısınız).

Brie peynirini kesmek için ipuçları

Brie peyniri ve diğer yuvarlak şekilli peynirler kama şeklindeki büyük parçalar halinde kesilmeli ve sonra ikiye bölünmelidir. Bu tür peynirleri keserken, peynir doğrama teli veya bir peynir bıçağı kullanabilirsiniz. 

  • Verdiğimiz ilk ipucundan Brie peynirini keserken de yararlanabilirsiniz. Ancak farklı bir şey denemek isterseniz kesme işleminden önce bıçağı yağa batırın.

Baton peynirler

Keçi peyniri gibi baton peynirler sık sık salatalarda ve tostlarda kullanılır. Keçi peyniri ve diğer baton peynirler oldukça lezzetlidirler. En iyisi bu peynirleri kalın dilimler halinde doğramaktır. 

  • Burada ipucu keskin bir bıçak kullanmaktır. Daha iyi sonuç elde etmek için her dilimleme işleminden sonra bıçağı sıcak suya batırabilirsiniz.

Sert türler

cheddar peyniri

Sert peynirleri, ideal olarak oda sıcaklığında üçgen şeklinde kesmelisiniz.

Sert peynirler, sıkı bir şekilde durmaları için baskı işlemi yapılmış olanlardır. Peynirin yaşı kıvam derecesini belirler. Sert peynirleri oda sıcaklığında çift taraflı bir bıçakla kesmenizi tavsiye ederiz.

  1. Öncelikle peyniri ikiye bölün.
  2. Daha sonra üçgen şeklinde kesin.
  3. Son olarak eşit üçgenler oluşturmak için fazlalıkları kesin.

Parmesan peynirini kesmek için ipuçları

Halihazırda zaten bildiğiniz gibi, Parmesan peyniri makarnalarda, lazanyada ve İtalyan mutfağına özgü diğer yemeklerde kullanılır. Çok sert bir peynir olmasına rağmen özel bir kesim işlemi yapılması gerekmez. Hatta tek yapmanız gereken onu rendelemek veya Parmesan cipsleri yapmaktır.

  • Peyniri alın ve düzensiz parçalar halinde doğrayın veya rendeleyin. Favori yemeklerinizin üstüne serpin.

Mavi küflü peynir

Rokfor veya Cabrales gibi peynirler yarım yağlı türlerdir ve içerdikleri yağ nedeniyle kesilmeleri zordur. Hatta onları mükemmel bir şekilde kesmeyi ummayın. Daha düzgün bir şekli olmasını istiyorsanız ideal olan peynir doğrama teli kullanmanız olacaktır.

Mavi küflü peyniri şöyle kesebilirsiniz:

  • Karşılıklı köşegenleri keserek yelpaze şeklinde peynirler oluşturun.

Tüm peynir türlerini keserken kullanabileceğiniz bir ipucu

Bonus olarak sizinle tüm peynir türlerini keserken kullanabileceğiniz bir ipucu paylaşmaya karar verdik. Bu işlem için bir bıçağa bile ihtiyacınız yok. Bıçak yerine aromasız diş ipi almanız yeterli olacak!

  1. Diş ipini peynirin boyunu geçecek şekilde kesin.
  2. Daha sonra peyniri diş ipini kullanarak dilimleyin.

Kesimden memnun kalana kadar işlemi tekrarlayın.

Peynir keserken kullanabilen bu numaraları biliyor muydunuz? Düzgün kesmeyi bilmediğiniz için bugüne kadar kestiğiniz peynirleri bozduysanız, hiç durmayın ve bugün öğrendiklerinizi uygulamaya başlayın!


Bu metin yalnızca bilgilendirme amaçlı sunulmuştur ve bir profesyonelle görüşmeyi yerine geçmez. Şüpheleriniz varsa, uzmanınıza danışın.