Plaksız ve Sağlıklı Dişler için Öneriler

· 19 Aralık, 2015
Karbonat diş minesini yok edebilir, o yüzden dikkatli kullanmakta fayda var. Birikmiş plaktan kurtulmak ve dişlerinizi beyazlatmak için yalnızca haftada bir kez uygulayın.

Plak, yediğiniz yemek artıkları diş yüzeyinin içinde ve dışında biriktiğinde oluşur. Bu diş sorunu ağız kokusuna sebep olabilir, ancak aynı zamanda birikim sertleşip dişinizin üzerinde kireçlendiği zaman diğer kanama ve diş eti hastalıklarına yol açarak başka sorunların gelişimini tetikleyebilir. 

Plaktan kurtulmaya ve dişinizin üzerinde birikmesini önlemeye ilişkin kesin bir çözüm olmamasına rağmen, ağzınızda birikip ileri boyutlara taşınma ihtimalini azaltmak için evde deneyebileceğiniz birkaç yöntem bulunmaktadır. Daha fazlasını merak ediyor musunuz? Öyleyse okumaya devam edin.

Plaktan kurtulmak için yapabileceğiniz en iyi şey diş fırçalama şeklinizi değiştirmektir. Çoğu insan, dişlerini yatay olarak soldan sağa fırçalarlar, ancak kaçırdıkları nokta bu tarz fırçalamanın diş hassasiyetini arttırması ve plağı dişlerin arasına daha derin bir şekilde sıkıştırabildiğidir.

Bunun yerine, dişlerinizi yukarıdan aşağıya dikey olarak fırçalayın ve her zaman dairesel hareketler uygulayın. Fırçaladıktan sonra dişler arasındaki birikintiden tamamen kurtulmak için diş ipi kullanmayı ihmal etmeyin. İşiniz bittiğinde bir ağız yıkama suyu ile ağzınızı çalkalayın ve ayrıca fırçanın içine takılmış yemek artıklarını temizlemek için de fırçanızı iyice yıkamayı unutmayın.

Not: diş fırçanızı senede en az dört kez değiştirmeyi ve florürlü bir diş macunu kullanmayı atlamayın.

Beslenmenizi değiştirin

Dengeli beslenmek daha sağlıklı dişlere sahip olmak için yapabileceğiniz en iyi şeylerden biridir. Şeker ve karbonhidratlı yiyeceklerden mümkün olduğu kadar uzak kalın ve meşrubat tüketmemeye çalışın; tüketme durumunda da dişlerinize doğrudan değmemeleri için içerken pipet kullanın. Rafine undan yapılmış yiyecekleri çok fazla tüketmemeye özen gösterin ve bakteriyel enfeksiyona yakalanmamak için sonrasında dişlerinizi mutlaka fırçalayın.

Ağız hijyeninizi nasıl tamamlayabilirsiniz?

Doğal tedaviler çürük diş ve plak gibi sorunlarla mücadelede bazen çok etkili olabilirler, ancak dişinize yardan çok zarar vermek istemiyorsanız aşırıya kaçmamalısınız. Plakla mücadelenize yardımcı olacak ve genel olarak dişlerinizi daha sağlıklı yapacak doğal tedavilerin bazıları şöyledir:

Sakız çiğnemeksakız

Kısmen tartışmalı olsa da, yakın zamanlı bir çalışma şekersiz sakız çiğnemenin diş üzerinde plak oluşumunu azalttığını göstermiştir. Siz de her yemekten sonra bir sakız çiğneyerek yemek artıklarının serbest kalmasını sağlayın ve ardından dişinizi fırçalayarak artıklardan tamamen kurtulun.

Karbonatkarbonat

Dişlerinizi fırçalarken diş macununuza çok az miktarda karbonat ekleyin. Karbonat diş yüzeyinden yemek artıklarını serbest bırakır ve aynı zamanda onları önemli ölçüde beyazlatır. Bunu yatmadan önce haftada bir kez deneyebilirsiniz. Bu üründen yalnızca çok az miktar kullanmayı unutmayın.

Limonlimon

Limon suyu plak ve tartarla savaşmak için en iyi yöntemlerden biridir. Limonun asiditesi aşındırıcı olup ağzınızın derinlemesine temizlenmesine yardımcı olur. Ayrıca dişlerinizi parlatır, ağız kokusunu ortadan kaldırır ve hatta dişleri beyazlatır. Plak birikimini yavaş yavaş azaltmak için yalnızca haftada bir kez kullanın ve aşırı kullanıldığında tam tersi etki yapacağından aşırıya kaçmamaya özen gösterin.

Unutmayın!

Temizlik, beyazlatma ve daha sağlıklı dişlere sahip olmanın birkaç yöntemi olmasına rağmen sağlıklı dişler için yapabileceğiniz en iyi şey düzenli olarak her 6 ayda bir dişçinizi ziyaret etmektir. Bu rahatsız edici ve zararlı plak problemini tamamen ortadan kaldırmak için profesyonel temizlikten daha iyisi yoktur.