Saç Beyazlaması: Nedenleri ve Çözümleri

19 Ocak, 2016
Stresten genetik etkenlere ve hatta duygusal problemlere kadar birçok neden saçların beyazlamasına yol açabilir.

Eğer başınızda beyaz saçlar bulmaya başlıyorsanız bunun moralinizi bozmasına izin vermeyin! Bu yaşlı olduğunuz anlamına gelmez. Oysa ki çok kısa bir zaman öncesine kadar beyaz saça sahip olmanın yaşlılıkla aynı anlama geldiğine inanılırdı.

Fakat, artık başka faktörlerin de saç rengindeki değişimleri etkilediğini biliyoruz. Saç beyazlamasının sebeplerinden ve bazı doğal çözüm yöntemlerinden bahsettiğimiz bugünkü makalemizde bu sinir bozucu durum hakkında daha fazlasını bulabilirsiniz.

Beyaz saçlar niçin oluşur?

Aynada gördüğünüz yansıma için kendinizi endişelendirmeyin – İnsanlara yaşlandığınızı ya da güçten düştüğünüzü, size “büyükanne” diye seslenmelerini veya “çöktüğünüzü” söylemeyin. Saçlarını boyamak istemeyen bazı Hollywood ünlüleri gibi beyaz saçlarla yaşamayı tercih edebilirsiniz ya da size sunacağımız doğal yöntemleri uygulayarak beyazlarınızdan kurtulabilirsiniz.

Fakat saçların beyazlamasına ne sebep olur? Hidrojen peroksit birikimi bu durumun ortaya çıkmasına neden olan sebeptir. Tabii ki sadece beyazlamaya neden olan şeyin ismini bilmek yeterli değildir, ayrıca bunun saç diplerinin ömrünü tükettiği veya yeni saç oluşmasını sağlayan kaynaklarının yok olduğu anlamına geldiğini bilmelisiniz. Peroksit birikimi, saçlarınıza rengini veren melanin elementinin sentezini engeller.

Eğer daha önce saçlarının rengini açmış bir kadınsanız (bunu erkekler de yapar) peroksidin bu iş için temel malzemelerden biri olduğunu muhtemelen biliyorsunuzdur. Vücudunuz da peroksit üretir, ancak bu çok küçük bir miktardır.

Vücut yaşlandıkça peroksit üretimini arttırır, çünkü peroksidin bileşenleri olan hidrojen ve suya ayrılması için gerekli enzim yoğunluğu artık vücutta bulunmaz.

beyaz dipler 2

Buna ek olarak, saçlarınız peroksit artışından kaynaklanan yıpranmayı onaramaz, çünkü melanin üretiminde yer alan tirosinaz enziminin de üretimi yavaşlamıştır. Bu sürecin en büyük sorumlusu yaşlanma olsa da tek faktör bu değildir. Genetik faktörlerin de etkisi büyüktür.

Peroksit birikimine ve enzim kaybına yol açan daha birçok neden vardır, örneğin:

  • Hormonlar
  • Çevresel etkenler
  • Genetik faktörler
  • Yabancı maddeler
  • Toksinler
  • Belli bir maddeye maruz kalmak

Peki ya stres ve saçların beyazlaması arasındaki ilişki? Şüphesiz çocukken yaramazlık yaptığınız zaman ailenizin size, “kahrından saçlarım beyazlayacak” dediğini hatırlıyorsunuzdur (ya da siz bunu kendi çocuklarınıza da söylemiş olabilirsiniz). Baskı, aşırı sorumluluk ve tabii ki stresin saçların beyazlamasına neden olduğuna her zaman inanılmıştır.

Bazı Devlet Başkanlarının (örneğin Barack Obama’yı düşünün) görevlerine normal bir saçla başladığını, görevlerinin sonuna doğru ise saçlarının beyazladığını hiç fark ettiniz mi? Bu bilimsel olarak kanıtlanmış bir durum olmasa da düşünmeye değer.

yaşlı 3

Stres vücudun hem içinde hem de dışında birçok probleme neden olur. DNA’ya zarar veren nörolojik durumlar oluşturabilir. Bu da saç renginizin değişmesine yol açabilir. Ama tek suçlu olarak stresi görmeyin, çünkü saçların beyazlamasına neden olan birçok faktör vardır:

Genetik faktörler

Ailenizdekilerin saçları beyazladığında buna dikkat edin. Onların yaşına geldiğiniz zaman aynı şeyin size de olmasına şaşırmayın. Saçların beyazlamaya ne zaman başlayacağını genetik faktörler belirler. Eğer aile büyüklerinizin saçları erken yaşta beyazladıysa, aynı durumla sizin de karşılaşmanız muhtemeldir.

Dengesiz beslenme

Beslenme düzeniniz vücudunuzdaki tüm süreçleri etkiler. 50 yaşından önce saçlarınızın tamamen beyazlamaması için yeteri kadar B12 vitamini almanız oldukça önemlidir.

Somon, sardalya, ton balığı ve yumurta B12 vitamini içeren besinlerdir. Çok fazla kızarmış yiyecek yemek, çok yüksek miktarda kahve ve baharat tüketmek ise beyazlama sürecini hızlandıran etkenlerdir.

Kötü alışkanlıklar ve duygusal problemler

Beyaz saçlar, sigara ve aşırı alkol tüketimi gibi kötü alışkanlıklar ve yetersiz egzersiz gibi nedenler sonucunda oluşur. Depresyon ve aşırı stres de erken yaşta saçlarınızın beyazlamasına neden olabilir. Bazı vakalarda ise sizi strese sokan durum sona erdikten sonra saçlarınız “normal” rengine döner.

yaşlı 4

Beyaz saçlar için iki doğal çözüm

Eğer saçlarınızda beyazlar varsa aşağıdaki iki yöntemi evinizde deneyebilirsiniz:

Soğan

Bradford Üniversitesi’nde yapılan bir çalışmaya göre bir miktar soğan suyunu saç derinize masaj yaparak uygulamak saçlardaki beyazlamayı yavaşlatıyor. Soğanda bulunan bir tür enzim, hidrojen peroksidin moleküllerine ayrılmasını sağlayıp saç köklerinde birikmesini engelliyor. Soğanı mümkün olduğunca küçük parçalara doğrayıp macun haline getirebilir ya da yarım soğanı saç derinizi ovalayarak sürebilirsiniz.

Avokado

avokado 5

Avokado içerdiği yağ asitleri sayesinde tıbbi özelliklere sahiptir. Ayrıca E vitamini ve çeşitli mineraller de barındırır. E vitamini iyi bir nemlendirici ve beyazlamayı önlemeye yardımcı olan bir antioksidandır.

Bu bilgiler California’daki Los Angeles Üniversitesi’nin araştırmalarına dayanmaktadır. Bir avokadoyu ortadan ikiye bölün ve etli kısımlarını bir kaba ayırın. Ezip doğrudan saç derinize uygulayın ve saçlarınızı yıkamadan önce 20 dakika boyunca bekleyin.

Bunlar da ilginizi çekebilir