Saç Dökülmesi ile Savaşmak için Ev Yapımı Şampuan

Saçlarınızın sıklıkla döküldüğünü fark ettiğiniz zamanlar olabilir. Saçlar zayıflar, uçları ayrılır, ve kırılganlaşır. Saçlarınız dökülüyor ve ne yapacağınızı bilmiyorsanız okumaya devam edin. 
Saç Dökülmesi ile Savaşmak için Ev Yapımı Şampuan
Karla Henríquez

Yazan ve doğrulayan Doktor Karla Henríquez.

Son Güncelleme: 30 Kasım, 2018

Saç dökülmesi, genetik faktörlerden stres sorunlarına kadar birçok sebepten kaynaklabilir. Saçlarınızı korumak ve güçlendirmek için en kolay yol, en uygun tedavi yöntemini bulmaktır. Bu yazıda, sizlere saç dökülmesine karşı şampuan yapmanın yollarını açıklayacağız.

Saç Dökülmesine Karşı Ev Yapımı Şampuan

dökülen saçlar

Hepimiz biliyoruz, bu endişe verici bir durumdur. Erkeklerde saç dökülmesi neredeyse her zaman kalıtsal faktörlere dayanır, erkek çocukların kaçınmasının neredeyse imkansız olduğu ailevi bir gölgedir bu…

Ama biz kadınlar için, saç dökülmesinin çeşitli nedenleri vardır, ve bir çok durumda düzenli yaşam alışkanlıkları edinerek, daha çok vitamin alarak ve beslenmemize dikkat ederek bu sorunu tersine çevirebiliriz. Şimdi saç dökülmesinin sebeplerini açıklayalım:

 • Hormonal bozukluklar, metabolik değişiklikler
 • Demir, mineral ve E vitamini eksikliği
 • Stres veya anksiyete problemleri
 • Kepek, hatta bazı zamanlarda saç köklerini tıkayan yağlar
 • Bazı hastalıklarla gelen aşırı testesteron üretimi

Şu da ilginizi çekebilir: Saç Dökülmesinin 10 Olası Nedeni

Saç Dökülmesine Karşı Şampuan Yapmak İçin

ev yapımı şampuan
 • İhtiyacınız olan ilk şey pH oranı nötr olan doğal bir şampuan edinmek. Bunu diğer malzemeleri eklemek için kullanacaksınız, bu yüzden genelde bebekler için satılan şampuanları tercih edebilirsiniz. Marketlerde satılan en doğal ürünler genelde bebek şampuanları olur. Küçük bir şişe satın alın.
 • Saç dökülmesi karşıtı şampuanınızı yapmak için doğal biberiye yağı kullanın. Kan dolaşımını canlandırmak ve saçlarınızı güçlendirmek için harika bir bitkidir. Ayrıca doğal limon yağına ihtiyacınız olacak. Hem antiseptik hem de ferahlatıcıdır.
 • Ayrıca eczanenizinden veya aktarınızdan E vitamini kapsülleri satın alın.  Saç dökülmesiyle savaşmak için çok önemli bir maddedir. Harika sonuçlar elde edeceksiniz.

Hazırlanışı

Hazırlanışı çok kolay. 10 damla biberiye yağını ve 10 damla limon yağını nötr şampuanınızın içine ekleyin. Daha sonra E vitamini kapsüllerini ekleyin. Şişeyi iyice karıştırın ve tamam. Şampuanınız hazır!

Bu şampuanı en azından iki günde bir kullanmanız çok önemli. Islak saça uygulayıp kafa derinize 10 dakika kadar masaj yaparak yedirin. Daha sonra 10 dakika bekletin.

Son olarak ılık su ile durulayın. Sıcak su kullanmayın. Ne kadar kolay, gördünüz mü? İçeriğinde kan dolaşımını canlandıran ve saçların kuvvetini yenileyen maddeler bulunduran ferahlatıcı bir şampuan yaptınız.

Bu yazımıza da bir göz atın: Sağlıklı Saçlar için 7 Ev Reçetesi

Saçlarınızı Yıkadıktan Sonra Saç Dökülmesi için Losyon

saç losyonu

Isırgan otu saçları güçlendiren ve saç dökülmesini önleyen tıbbi bir bitkidir. Eczanelerde ve aktarlarda içeriğinde ısırgan otu bulunan çeşitli saç bakım malzemeleri bulabilirsiniz. Güzel sonuçlar edinebileceğiniz bir çok şampuan veya losyon bulabilirsiniz. 

Size yukarıdaki şampuanla saçınızı yıkadıktan sonra uygulamanız gereken, ısırgan otundan yararlanabileceğiniz çok kolay bir tarif vereceğiz. Mutlaka deneyin:

6 adet ısırgan otu alın ve demleyin, ve öğlen bu çayı için. Bir bardak suyu kaynama noktasına gelene kadar ısıtın ve kaynadıktan sonra 10 dakika bekletin. Süzün ve biraz soğumaya bırakın. Soğuk olmamasına dikkat edin, ılıkken kullanmanızda fayda var.

Harika. Saçlarınızı şampuan ile yıkayıp duruladıktan sonra ısırgan otu suyunu ekleyin ve yine en az 10 dakika kadar masaj yapın. Unutmayın, ısırgan otu suyunu durulamanıza gerek yok. Saçınıza 10 dakika kadar masaj yaptıktan sonra kurumaya bırakmalısınız.

Saç kurutma makinası kullanacaksanız, en düşük derecede kurutun, çünkü saçlarınızı aşırı kurutup zarar verebilir. Saçlarınızı bu şampuanla her iki günde bir yıkayabilirsiniz ve bu ısırgan otlu losyonu haftada iki kez kullanmalısınız. Düzenli uygulayın ve sonuçları göreceksiniz.


Tüm alıntı yapılan kaynaklar, kalitelerini, güvenilirliklerini, güncelliklerini ve geçerliliklerini sağlamak için ekibimiz tarafından derinlemesine incelendi. Bu makalenin bibliyografisi güvenilir ve akademik veya bilimsel doğruluğa sahip olarak kabul edildi.


 • Phillips TG, Slomiany WP, Allison R. Hair Loss: Common Causes and Treatment. Am Fam Physician. 2017;
 • Dinh QQ, Sinclair R. Female pattern hair loss: current treatment concepts. Clinical interventions in aging. 2007.
 • Sinclair R, Patel M, Dawson TL, Yazdabadi A, Yip L, Perez A, et al. Hair loss in women: Medical and cosmetic approaches to increase scalp hair fullness. British Journal of Dermatology. 2011.
 • Murata K, Noguchi K, Kondo M, Onishi M, Watanabe N, Okamura K, et al. Promotion of hair growth by rosmarinus officinalis leaf extract. Phyther Res. 2013;

Bu metin yalnızca bilgilendirme amaçlı sunulmuştur ve bir profesyonelle görüşmeyi yerine geçmez. Şüpheleriniz varsa, uzmanınıza danışın.