Selülitle Savaşmak İçin 3 Tıbbi Çay

· 9 Şubat, 2016

Hepimiz biliyoruz ki, konu selülitten kurtulmak olduğunda, mucize diye bir şey yoktur. Bu portakal kabuğu görünümlü cilt, birçok insanın birlikte yaşamak zorunda olduğu ve aynı zamanda da saklamak istediği, adeta bir ceza gibidir. Eğer cerrahi bir operasyon fikrine yönelmeyi düşünmüyorsanız, onu tamamen yok etmenin imkansız olduğunun farkındasınızdır. Yine de belirtmeliyiz ki; selülitle savaşabilmenin ve portakal kabuğu görünümünü minimuma indirebilmenin bazı doğal yolları da vardır.

İyi bir beslenme diyeti ve egzersiz rutini, bu bölgedeki kasları kuvvetlendirmenizi sağlayarak size tartışmasız büyük oranda yardımcı olurlar. Herhangi bir çaba, selülit ile savaşmak konusunda atacağınız ufak bir adım gibidir. Bu sebeple size bu çayları anlatmak istiyoruz. Bu çaylar, selülitle savaşma konusunda size yardımcı müttefikleriniz olacaklardır. Öğrenmek ister misiniz?

1. Limon Dilimi ve Çilek Çayı

1-çilekli-su

Malzemeler:

 • Bir dilim limon,
 • On adet temizlenmiş çilek,
 • Bir litre su.

Hazırlanışı:

 • Bu çay, vücudunuzu temizleme açısından harika bir içecektir. Sıvı tutulumu ile savaşır ve kan dolaşımını teşvik edicidir. Ayrıca, yüksek antioksidan içeriği sayesinde kaslarınızın etrafında bulunan ve portakal kabuğu görünümüne sebebiyet veren iltihaplanmış hücrelerinizin yenilenmesini sağlar.
 • Bu doğal tedaviden faydalanabilmek için, bir litre suyu kaynatarak işe başlayabilirsiniz. Kaynadıktan sonra, limon dilimini (kabuğu ile birlikte) ve çilekleri içerisine ekleyin. Tüm malzemeleri en az yirmi dakika pişirin. Malzemelerin suyun içerisinde kalmasını ve çileklerin de yeterince yumuşak olmasını isteyeceksiniz.
 • Zaman dolduğunda altını kapatın ve limon kabuğunu dikkatlice karışımdan alın. Sonra bu sıvıyı karıştırıcıya koyun ve iyice karışmış bir smoothie elde edinceye kadar karıştırın. Harika aromalı ve hem sıcak hem de birkaç buz ekleyerek soğuk olarak tüketebileceğiniz bir içecek elde etmiş oldunuz.
 • On gün boyunca her yemekten sonra bu çaydan bir fincan içmek en idealidir. Oldukça etkilidir ve size kendinizi tamamen harika hissettirecektir.

2. Greyfurt ve Yeşil Çay

greyfurt suyu

Malzemeler:

 • Bir adet greyfurt,
 • Yirmi gram yeşil çay,
 • Bir bardak su (200 ml).

Hazırlanışı:

 • Bildiğiniz üzere greyfurt kilo vermek için harika bir müttefiktir. Bilmeniz gereken, yeşil çay ile birleştiğinde metabolizmanızı hızlandırıcı, sıvı tutulumu ile savaşmada etkili ve selülitten kurtulmaya yardımcı, mükemmel bir çay elde etmiş olacağınızdır.
 • Bu tedavinin sırrı tutarlı olmaktır. Yani bu çayı, her gün içiyor, uygun bir beslenme diyeti izliyor ve düzenli egzersiz yapıyor olmanız çok önemlidir. Şimdi, yeşil çay ve greyfurttan yapılan bu tedavi nasıl hazırlanır ve uygulanır, buna göz atalım. Hazırlanışı oldukça kolaydır. İşe, bir greyfurtun suyunu sıkarak başlayın.
 • Sonra, bir bardak kaynamış su ile yirmi gram yeşil çayı çaydanlığınıza koyarak demleyin. Hazır mı? Harika! Sonraki adım oldukça basittir: Sadece; yeşil çay ile greyfurt suyunu karıştırın. Karışım sıcak olacaktır, bir miktar bal eklerseniz, nefis bir tat elde etmiş olursunuz.

Bu çayı, her gün öğle yemeği sonrası içebilirsiniz. Nasıl da harika çalıştığını göreceksiniz!

3. Ananas ve Karahindiba Çayı

ananas-7

Malzemeler:

 • İki dilim ananas,
 • Yirmi gram karahindiba,
 • Bir bardak su (200 ml).

Hazırlanışı:

 • Karahindiba ile ananas kullanılarak yapılan bu karışımı duyduğunuzda biraz şaşırabilirsiniz. Meyveleri, şifalı bitkilerle karıştırmak, sadece onların faydalarını arttırmakla kalmaz, aynı zamanda karışımın vitamin ve mineral yoğunluğunu da arttırır. Bu tedavilerin, aynı zamanda lezzetli de olacaklarından söz etmeye ise gerek dahi yok.
 • Sizin de bildiğiniz üzere, ananas selülit ile savaşta oldukça etkili bir meyvedir. Bromelain içeriği sayesinde, sadece vücudunuzu temizlemiş ve sıvı tutulumu ile savaşmış olmayacaksınız, aynı zamanda portakal kabuğu görünümüne sebep veren iltihaplı hücreleri de iyileştirmiş olacaksınız. Ananas, bu bölgede birikmiş olan toksinleri emer ve bunlardan kurtulmanıza yardımcı olur. Bu mucizevidir! İçerisine karahindiba eklediğinizde ise, kan dolaşımınızı arttırmış ve karaciğerinizin toksinleri temizlemesini kolaylaştırmış olursunuz. Şüpheye düşmeyin; bu çay selülitle olan savaşınızdaki en önemli müttefiğiniz olacaktır.
 • Hazırlamak için, öncelikle bir bardak suyu ısıtın. Kaynamaya başladığında, iki dilim ananası ve yirmi gram karahindibayı ilave edin ve yirmi dakika kadar pişmelerine izin verin. Oldukça kolay değil mi? Zaman dolduğunda, ananas dilimleri ve karahindibayı ayırabilmek için bir kevgir yardımı ile karışımı süzün.
 • İdeal olanı, bu çayı akşam yemeğinden sonra sıcak olarak tüketmektir. Dilerseniz içerisine az miktarda bal ekleyebilirsiniz, bu şekilde nefis olacaktır. Eğer bu çayı her gün içerseniz, yaşam tarzı alışkanlıklarınızı da iyileştirmiş olursunuz. Bacaklarınızın ilgili bölgelerini çalıştırmak için bir miktar egzersiz ve yağlı, tatlı yiyeceklerden kaçınmak sayesinde vücudunuzda oluşan farklılığı hissedeceksiniz. Selülit görünümünden kurtulmak mümkün! Hemen şimdi başlayabilirsiniz!