Selülitle Savaşmak İçin 3 Tıbbi Çay

Selülitle Savaşmak İçin 3 Tıbbi Çay

Son Güncelleme: 30 Mart, 2022

Önereceğimiz tıbbi çay tarifi ile selülitle savaşınızda bir destek bulabilirsiniz. Mutlaka deneyin!

Hepimiz biliyoruz ki, konu selülitten kurtulmak olduğunda, mucize diye bir şey yoktur. Bu portakal kabuğu görünümlü cilt, birçok insanın birlikte yaşamak zorunda olduğu ve aynı zamanda da saklamak istediği, adeta bir ceza gibidir.

Eğer cerrahi bir operasyon fikrine yönelmeyi düşünmüyorsanız, selüliti tamamen yok etmenin imkansız olduğunun farkındasınızdır. Yine de selülitle savaşmak ve portakal kabuğu görünümünü azaltmak için bazı doğal yollar var. Tarifini paylaşacağımız tıbbi çay bu yöntemlerden biri.

Doğru  beslenme ve egzersiz rutini, bu bölgedeki kasları kuvvetlendirmenizi sağlayarak size bu konuda çok yardımcı olur.

Selülitle mücadele söz konusu olduğunda her bir çaba, etkili olacaktır.  Bu sebeple, selülitle savaşmada yardımcı bazı tıbbi çay tariflerini paylaşmak istiyoruz. 

Mutlaka önerilerimize göz atmalısınız!

Selülitle savaşan tıbbi çay tarifleri

1. Limon Dilimi ve Çilek Çayı

çilekli tıbbi çay

Malzemeler:

 • Bir dilim limon,
 • On adet temizlenmiş çilek,
 • Bir litre su.

Hazırlanışı:

 • Bu tıbbi çay, vücudunuzu temizleme açısından harika bir içecektir. Sıvı tutulumuyla savaşır ve kan dolaşımını teşvik edicidir. Ayrıca yüksek antioksidan içeriği sayesinde kaslarınızın etrafında bulunan ve portakal kabuğu görünümüne sebebiyet veren iltihaplanmış hücrelerinizin yenilenmesini sağlar.
 • Bu doğal tedaviden faydalanabilmek için bir litre suyu kaynatarak işe başlayabilirsiniz. Kaynadıktan sonra, limon dilimini (kabuğu ile birlikte) ve çilekleri içerisine ekleyin. Tüm malzemeleri en az yirmi dakika pişirin. Malzemelerin suyun içerisinde kalmasını ve çileklerin de yeterince yumuşak olmasını isteyeceksiniz.
 • Zaman dolduğunda altını kapatın ve limon kabuğunu dikkatlice karışımdan alın. Sonra bu sıvıyı karıştırıcıya koyun ve iyice karışmış bir smoothie elde edinceye kadar karıştırın. Harika aromalı ve hem sıcak hem de birkaç buz ekleyerek soğuk olarak tüketebileceğiniz bir içecek elde etmiş oldunuz.
 • On gün boyunca her yemekten sonra bu çaydan bir fincan içmek idealdir. Oldukça etkilidir ve kendinizi harika hissettirecektir.

2. Greyfurt ve Yeşil Çay

greyfurt suyu

Malzemeler:

 • Bir adet greyfurt,
 • Yirmi gram yeşil çay,
 • Bir bardak su (200 ml).

Hazırlanışı:

 • Bildiğiniz üzere greyfurt kilo vermek için harika bir müttefiktir. Yeşil çay ile birleştiğinde metabolizmanızı hızlandırıcı, sıvı tutulumu ile savaşmada etkili ve selülitten kurtulmaya yardımcı, mükemmel bir çay elde etmiş olacaksınız.
 • Bu tedavinin sırrı tutarlı olmaktır. Yani bu çayı, her gün içiyor, uygun bir beslenme diyeti izliyor ve düzenli egzersiz yapıyor olmanız çok önemlidir.
 • Şimdi, yeşil çay ve greyfurttan yapılan bu tedavi nasıl hazırlanır ve uygulanır, bir göz atalım. Hazırlanışı oldukça kolaydır. İşe, bir greyfurtun suyunu sıkarak başlayın.
 • Sonra, bir bardak kaynamış su ile yirmi gram yeşil çayı çaydanlığınıza koyarak demleyin. Hazır mı? Harika! Sonraki adım oldukça basittir: Sadece; yeşil çay ile greyfurt suyunu karıştırın. Karışım sıcak olacaktır, bir miktar bal eklerseniz, nefis bir tat elde etmiş olursunuz.

Bu çayı, her gün öğle yemeği sonrası içebilirsiniz. Nasıl işe yaradığını göreceksiniz!

3. Ananas ve Karahindiba Çayı

ananas ile tıbbi çay hazırlamak

Malzemeler:

 • İki dilim ananas,
 • Yirmi gram karahindiba,
 • Bir bardak su (200 ml).

Hazırlanışı:

 • Karahindiba ile ananas kullanılarak yapılan bu karışımı duyduğunuzda biraz şaşırabilirsiniz. Meyveleri, şifalı bitkilerle karıştırmak, sadece onların faydalarını arttırmakla kalmaz, aynı zamanda karışımın vitamin ve mineral yoğunluğunu da arttırır. Bu içeceğin lezzetli olacağını söyleye dahi gerek yok.
 • Sizin de bildiğiniz üzere, ananas selülit ile savaşta oldukça etkili bir meyvedir. Bromelain içeriği sayesinde, sadece vücudunuzu temizlemiş ve sıvı tutulumu ile savaşmış olmayacaksınız, aynı zamanda portakal kabuğu görünümüne sebep veren iltihaplı hücreleri de iyileştirmiş olacaksınız. Ananas, bu bölgede birikmiş olan toksinleri emer ve bunlardan kurtulmanıza yardımcı olur. Mucizevi bir meyvedir! İçerisine karahindiba eklediğinizde ise, kan dolaşımınızı arttırmış ve karaciğerinizin toksinleri temizlemesini kolaylaştırmış olursunuz. Bu tıbbi çay selülitle olan savaşınızdaki en önemli müttefiğiniz olacaktır.
 • Hazırlamak için öncelikle bir bardak suyu ısıtın. Kaynamaya başladığında, iki dilim ananası ve yirmi gram karahindibayı ilave edin ve yirmi dakika kadar pişmesine izin verin. Oldukça kolay değil mi? Zaman dolduğunda, ananas dilimleri ve karahindibayı ayırabilmek için bir kevgir yardımı ile karışımı süzün.
 • İdeal olanı, bu çayı akşam yemeğinden sonra sıcak olarak tüketmektir. Dilerseniz içerisine az miktarda bal ekleyebilirsiniz, bu şekilde nefis olacaktır. Eğer bu çayı her gün içerseniz, yaşam tarzı alışkanlıklarınızı da iyileştirmiş olursunuz. Bacaklarınızın ilgili bölgelerini çalıştırmak için bir miktar egzersiz ve yağlı, tatlı yiyeceklerden kaçınmak sayesinde vücudunuzda oluşan farklılığı hissedeceksiniz.

Selülitten kurtulmak mümkün! Hemen şimdi başlayabilirsiniz!


Tüm alıntı yapılan kaynaklar, kalitelerini, güvenilirliklerini, güncelliklerini ve geçerliliklerini sağlamak için ekibimiz tarafından derinlemesine incelendi. Bu makalenin bibliyografisi güvenilir ve akademik veya bilimsel doğruluğa sahip olarak kabul edildi.


 • Healthline.com 10 Proven Benefits of Green Tea [Online] Available at: www.healthline.com/nutrition/top-10-evidence-based-health-benefits-of-green-tea
 • Healthline.com Honey vs. Sugar: Which Sweetener Should I Use? [Online] Available at: www.healthline.com/health/food-nutrition/honey-vs-sugar
 • Ramos De La Espiriella C, Ochoa Villegas A. Elaboración de protocolos estéticos para mejorar las alteraciones estéticas como flacidez celulitis estrías y deshidratación a causa de los Trastornos De Conducta Alimenticia (TCA). Corporación Universitaria Rafael Núñez Facultad De Ciencias De La Salud Programa De Tecnología En Estética Y Cosmetología Cartagena (2014)
 • Cano E, Cano Ortiz A, Martínez Lombardo MC, Alatorre Cobos J. Flora medicinal utilizada en las enfermedades de la piel y en belleza. Boletín. Instituto de Estudios Giennenses 2009(200):165-179.

Bu metin yalnızca bilgilendirme amaçlı sunulmuştur ve bir profesyonelle görüşmeyi yerine geçmez. Şüpheleriniz varsa, uzmanınıza danışın.