Fibromiyalji Tedavisi için Şifalı Bitkiler

Kapsaisin, kırmızı biberde (Arnavut biberi) bulunur ve çok etkilidir, doğal analjezik etkisi gösteren bu madde, ağrıyı azaltan bir çok kremde kullanılır.
Fibromiyalji Tedavisi için Şifalı Bitkiler

Tarafından yazılmıştır Ekhiñe Graell

Son Güncelleme: 16 Eylül, 2022

Fibromiyalji kas ağrısına ve yorgunluğa sebep olan bir hastalıktır. Fibromiyaljiden muzdarip olan insanlar genellikle vücutlarında acıya karşı daha hassas olan bölgelere sahiptirler. Neyse ki, fibromiyalji tedavisi için kullanılan birçok doğal yöntem mevcuttur.

Fibromiyalji çok acılı ve rahatsız edicidir, bu sebepten ötürü doğru tedaviyi bulmak büyük bir önem teşkil eder. Yazının devamında, fibromiyalji tedavisi için kullanabileceğiniz bazı bitkilerden bahsedeceğiz.

Fibromiyaljiden muzdarip insanların büyük bir çoğunluğu (%80 ile %90 arasında) kadındır. Kesin sebebi bilinmemekle birlikte, bu rahatsızlık sık sık travmatik olaylarla ve stresin arttığı dönemlerle ilişkilendirilerek, tekrar eden lezyonlara, genel rahatsızlığa ve bazı hastalıklara yol açar.

Şu da ilginizi çekebilir: Fibromiyalsi Hakkında Bilmeniz Gerekenler

Kırmızı Biber (Arnavut Biberi)

kırmızı biber

Kırmızı biberin bu hastalığın semptomlarını tedavi ettiği görülmüştür. Kırmızı biberin içindeki kapsaisin çok etkili ve doğal bir ağrı kesicidir. Ağrıyı azaltan kremlerin çoğunun içinde kırmızı biber bulunur, çünkü bu madde kas ağrılarını azaltma etkisi ile bilinmektedir.

Fibromiyalji tedavisi için, 1 bardak kırmızı biber çayı için. 1 çay kaşığı biberi 1 bardak sıcak su ile karıştırın. En iyi yöntem sabah hazırlayıp, gün boyunca tüketmektir. Aksi halde, sindirim sisteminizi rahatsız edebilir.

Sarı Kantaron

sarı kantaron

Fibromiyalji tedavisi için kullanılan bir diğer bitki ise sarı kantarondur. Bu orta boylu bitkinin uzun, sarı yaprakları vardır. Bu bitki genellikle depresyonu tedavi etmek için kullanılır ve bu konuda çok başarılıdır. Depresyon, fibromiyalji ile ilişkilendirilen temel semptomlardan birisidir, bu yüzden iyi gelen her şeyi akılda tutmakta fayda vardır.

Sadece depresyona yardımcı olmakla da kalmıyor, sarı kantaron bitkisi aynı zamanda ağrıyı da azaltıyor ve uykusuzluğu tedavi ediyor. Bu tedavi için en iyi yöntem, eczanelerde veya aktarlarda satılan kapsül formundaki ilaçları almaktır. Bazıları ise sarı kantaronun çiçekleri ile çay yaparlar, bu da başka bir seçenektir.

Sadece bir bitki olmasına rağmen, sarı kantaron antidepresan, doğum kontrol ve diğer bazı hapları etkileyebilir; bu yüzden almadan önce doktorunuza veya eczacınıza kesin olarak danışmalısınız. Şifalı bitkilerin tamamen zararsız olduğuna inanmak çok yanlıştır. Çoğu kimyasal uyuşturucu madde genellikle ilk olarak bitkilerde keşfedilmiştir.

Bu yazımıza da bir göz atın: Fibromiyalji Tedavisi için Doğal Yöntemler

Harpagopitum

şeytan pençesi

Harpagopitum genel olarak “şeytan pençesi” olarak bilinir. Adını meyvelerinden alır çünkü meyveleri ağaçsı kapsüller şeklindedir, sivri dikenlerle çevrilidir ve kancalı bir sona sahiptir. Bu bitkinin içindekiler artrit gibi rahatsızlıklarla savaşmak için çok faydalıdır. 

Bu yüzden fibromiyaljiye de iyi geleceği düşünülmüştür. “Şeytan pençesi”nin çok güçlü analjezik ve anti-enflamatuvar etkileri vardır; bu da fibromiyalji ile alakalı ağrıları azaltmakta çok faydalıdır.

Buna ek olarak, bu bitki iştahı arttırır, kolesterolü düşürür, vücuda detoks uygular ve bağırsak spazmlarını rahatlatır. Bu bitkinin en bilindik kullanım şekilleri: bitkinin bir parçasını doğrudan ağrılı yere uygulamak, çayını demlemek veya kapsül formunda tüketmektir.


Tüm alıntı yapılan kaynaklar, kalitelerini, güvenilirliklerini, güncelliklerini ve geçerliliklerini sağlamak için ekibimiz tarafından derinlemesine incelendi. Bu makalenin bibliyografisi güvenilir ve akademik veya bilimsel doğruluğa sahip olarak kabul edildi.Bu metin yalnızca bilgilendirme amaçlı sunulmuştur ve bir profesyonelle görüşmeyi yerine geçmez. Şüpheleriniz varsa, uzmanınıza danışın.