Sivrisinekler Beni Isırırken Neden Başkalarını Isırmaz?

Popüler inanışa göre sivrisineklerin kanı daha tatlı olanları ısırmaktan hoşlandığı söylense de, yapılan çalışmalara göre aslında onları çeken şey genetik bir faktördür.

Neden her zaman böcekler tarafından ısırılmamak için dikkatli olmak zorundayım? Benimle ilgili özel olan şey nedir ki, parkta otururken ya da gece uyurken beni ısırmayı neden bu kadar çok istiyorlar? Kollarımın ve bacaklarımın sivrisinek ısırıklarıyla dolmasını nasıl engellerim?” diye hiç düşündünüz mü?

Eğer öyleyse bu konuyla ilgili yeni bir bakış açısı kazanmanızı sağlayacak ilgi çekici yeni bilgiler edineceğiniz bugünkü makalemizi okumanızı tavsiye ederiz.

Bir sivrisineğin hayatı nasıldır?

Bu enteresan sinek, hayvanların ve insanların kanlarıyla beslenir ve çok yoğun bir günlük programı vardır. Konuya başlarken sivrisineklerin şafak ve alaca karanlık vakitlerinde saldırmaya daha meyilli olduğunu belirtmek gerekir.

Günün bu iki vakti güneş ışınlarının daha az olduğu ve havanın daha serin olduğu saatlerdir. O nedenle sineklerin yiyecek depolaması için avantajlı bir durum oluşur.

Aslında sizi ısıranlar dişi sivrisineklerdir çünkü yumurtlamak için kandan elde edecekleri proteine ihtiyaç duyarlar. Bu durum özellikle yıl içerisindeki çoğalma dönemlerinde daha çok görülür. Sivrisinek larvaları su bulunan herhangi bir yerde gelişebilir (su birikintisi, havuz, göl ve benzeri su kaynakları).

Diğer yandan erkek sivrisinekler ise nektar, bitki özü, meyve suyu gibi şeylerle beslenir.

böcek kovucu

Sivrisinekler ihtiyaçlarını karşılayacak doğru kurbanı bulmak için çok meşguldürler. Yani beslenmeden önce çevrelerini detaylı bir şekilde kontrol ederler.

Şüphesiz ki kulağınızın yakınında rahatsız edici sivrisinek vızıltısını duymuşsunuzdur. Bu, bir sivrisineğin sizin uygun bir beslenme kaynağı olup olmadığınızı kontrol etmesi anlamına gelir.

Sivrisineklerin sizin üzerinizden beslenmesini engellemek için birçok yöntem olmasına rağmen (sinek ilacı, sinek kovucu, ultrason cihazları ve benzerleri), eğer gerçekten sizin kanınızı emmek istiyorlarsa nihayetinde bir şekilde amaçlarına ulaşırlar!

Sinir bozucu bir sivrisinek amacına ulaşana kadar gün boyunca vücudunuzun etrafında dolaşacaktır.

sivrisinek

Sivrisinekler bazı insanları ısırırken diğerlerini neden tercih etmezler?

Her zaman en sık sorulan soru budur. Kimisi diğer insanlara göre kanının daha tatlı olduğunu söylerken (bu son derece popüler bir teoridir) kimisi de teninin yaydığı kokunun sivrisinekleri çektiğine kendini inandırmıştır (tatlı olsa da olmasa da).

Aynı odada veya ortamda bulunan insanlardan bir kısmı sivrisinekler tarafından kaba tabirle delik deşik edilirken diğerlerine ise hiçbir şeyi olmaz.

Farklı çalışma grupları bu durumun arkasında yatan sebebin ne olduğunu bulmak için uğraş verdiler ve sivrisineklerin bir insanı ısırırken diğerini neden ısırmadığını buldular.

Nottingham ve Florida üniversitelerindeki araştırmacılara göre bunun sebebi genetiktir.

Sizi sivrisinekler için daha fazla veya daha az çekici hale getiren özel bir genetik bileşenin olduğu yapılan çalışmalar tarafından ortaya konulmuştur.

kaşınmak

Peki sivrisinekler neden bu genetik özelliğe sahip insanları seçerler?

Ve sizin genetik yapınızı nasıl bilebilirler? Esasen bunu sizin vücut kokunuzdan anlarlar. Sivrisinekler tarafından daha az çekici bulunan insanlar tenleri aracılığıyla daha fazla itici koku yayarlar ve bu da anlaşılabileceği gibi genetik yapı tarafından kontrol edilir.

Vücut kokularındaki çeşitlilik biraz daha fazla veya az hedef olmak için bir fark yaratabilir. Ayrıca belirtmek gerek ki burada yapılan çalışmalar kadın ikiz kardeşlerden oluşan gruplar kullanılarak yapılmıştır.

İlk ikiz kardeş çift ikinci ikiz kardeş grubuna göre sivrisinekler tarafından daha fazla ısırılmıştır. Buradan çıkan sonuç da “suçun” genetik yapıda olduğunu göstermektedir, çünkü ikizler diğer insanlara göre daha benzer genetik yapıya sahiptir.

Yapılan bu çalışmalara ek olarak gerçekleştirilen diğer araştırmalara göre ise sivrisinekler genellikle belli özellikteki kokuları olan insanları ısırmayı tercih etmektedir.

Örneğin Afrika’da hamile kadınlar sıtma hastalığı taşıyan sivrisineklerin saldırısına daha sık maruz kalır. Ayrıca daha kaslı veya yağlı vücut yapısına sahip olan insanlar sivrisinekler için genellikle daha çekicidir.

sivrisinek saldırısı

Vücut kokusu ile ilgili başka teoriler de vardır ancak bunlar nefes alırken çıkardığımız karbondioksite bağlıdır. Her an nefes alırken karbondioksit oluşturduğumuz için bu gaz vücudumuzun çevresine yayılmıştır.

Bir başka araştırmacı grubunun gerçekleştirdiği çalışmaya göre ise cildinde belli bir bakteri türü (özellikle stafilokok) daha fazla bulunan insanlar sivrisinekler tarafından ısırılmaya daha yatkındır. Peki bu kokuların kaynağı nedir?

 • Alkol
 • Sarımsak
 • Soğan
 • Biber
 • Naylon kıyafetler
 • Parfümler
 • Deodorantlar

sivrisinek 2

Bir sivrisinek sizi incelerken neler olduğundan daha önce bahsetmiştik. Kısmen de olsa genetik yapınızla ilişkili olan vücut kokunuzu koklayarak sizi analiz ederler. Ancak hala başka bir faktör daha var! Vücut sıcaklığı.

BBC’de yayınlanan araştırmaya göre sivrisinekler herhangi bir askeri stratejiden çok daha taktiksel hareket ederler. Görerek, koklayarak ve ısıyı hissederek sizi hedef olarak belirledikten sonra hiçbir şey onları rotalarından çıkaramaz.

Her şey hedeften ne kadar uzak olduklarına bağlıdır. Vücut sıcaklığını muhtemelen yakın bir mesafeden algılarlar ve bu da saldırıyı tetikler.

Sivrisinek ısırığından nasıl korunulur?

 • İçinde su bulunan kapları boşaltın (bardak, oyuncak, tabak).
 • Kokulu sabunlar veya ağır parfümler kullanmayın (saç spreylerinden kaçının).
 • Güçlü kokuların oluşmasını engellemek için gerekli hijyeni sağlayın ve aşırı terlemekten kaçının.
 • Cildinizi kapatan kıyafetler giyin ve parlak ya da koyu renklerden uzak durun.
 • Odanızdaki ışığı kapatın.
 • Alaca karanlık vaktinde pencereleri açmayın.
 • Pencere ve kapılara sineklik takın.
 • Sivrisinek kovucu spreyler veya kremler kullanın.