Sizi Ağlatacak 6 Romantik Film Önerisi

Filmler, bize yoğun duygular yaşatır. Bugün sizi ağlatacak 6 filmden bahsedeceğiz. 
Sizi Ağlatacak 6 Romantik Film Önerisi
Isbelia Esther Farías López

Yazan ve doğrulayan filozof Isbelia Esther Farías López.

Son Güncelleme: 09 Ağustos, 2022

Beyaz perde her zaman film tutkunlarının duygularını coşturan bir platform olmuştur. Romantik filmler söz konusu olduğunda ise birazcık mazoşist olabiliyoruz. Koltuğumuza rahatça oturup keyifle acı çekmeyi iple çekeriz. Duygularınızı uyandıran filmler izlemeyi sever misiniz? Bugünkü yazımızda sizi ağlatacak 6 romantik film önerisi vereceğiz.

İlişkiniz olabilir, yalnızlıktan sıkılmış veya yalnızlığın keyfini çıkarıyor da olabilirsiniz, imkansız aşk filmlerini izlemek için her zaman doğru bir zamandır. İyi kurgulanmış aşk dramalarını başından sonuna kadar koltuğa çakılı izleriz.

Filmin gerçek bir hikayeden alınmış ya da tamamen kurgu olması fark etmez; bazı romantik filmler herkesi ağlatabilir… ya mutluluktan ya da hüzünden.

sinema salonu

Sizi Ağlatacak 6 Romantik Film

Aşk hikayeleri söz konusu olduğunda yaralarımıza tuz basmayı severiz. Bir de bu filmleri tekrar tekrar ağlayarak izleyebiliriz.

1. Sil Baştan

Hafızamızdaki bütün anıları sildirerek çektiğimiz acıyı da yok edebilir miyiz?

Bu hikayenin bizlere sorduğu soru budur, gelmiş geçmiş en güzel konulardan birine sahiptir. Ancak bir o kadar da komplike ve trajiktir.

2. Not Defteri

Not Defteri’nde 40’lı yıllarda aşık olan iki gencin hikayesini izliyoruz. Onların hikayesini, Alzheimer hastası olan karısına bir not defterinde yazan hikayeyi okuyan yaşlı bir adamın anlatımıyla izleriz.

Daha sonra anlarız ki adam karısının, aşkları için üstesinden gelmeyi başardıkları zorlukları hatırlamasına yardımcı olmaya çalışıyordur. Film oldukça acı tatlı bir tat bırakıyor.

3. Titanik

Titanik filmi

Titanik uzun seneler boyunca gişelerde en çok satan film olarak yerini korudu. Yüksek sosyeteye ait bir kız ile alt sınıftan gelen hayalperest bir gencin gerçek aşkı öğrenmesini izlediğimiz bu esrarengiz geminin hikayesine kimse karşı koyamaz.

Ne yazık ki, kaçınılamaz son hepimizi boğazımız düğümlenmiş bir halde bırakır.

4. Gün Batmadan

Bu film bize, aşkın sadece tek bir sohbetle alevlenebilen bir şey olduğunu gösterir. Filmde iki gencin Avrupa treninde tanışıp aşık olmalarının hikayesi anlatılır.

Bu film aşka olan inancımızı güçlendirir.

5. Kasımda Aşk Başkadır

Bu filmin baş karakteri yarın yokmuş gibi yaşar ve Kasım ayına kadar her ay farklı bir partnerle beraber olur.

Bu film hayatı dolu dolu yaşama fikrini işlerken, mutluluğun sonsuzda kadar sürdürülen bir duygu olmadığını da hatırlatır.

6. Hayalet

sizi ağlatacak 6 romantik aşk filmi

Hayalet filmi bize aşkın ölümün de ötesinde bir şey olduğunu gösterir. Karakterlerden biri Sam kısa zaman önce ölmüş, ruhu da dünyada dolaşmaya devam ediyordur. Bu sırada da sevgilisi Molly hala onun yasını tutmaktadır.

Neyse ki bir medyum sayesinde hak ettikleri vedayı etme şansına en sonunda erişirler.

Akılda kalan replikler

Bazen duygularımızı ifade edecek kelimeleri bulamayız. Ancak bazı filmler bize o hissi tam da doğru sözcüklerle anlatabildiği zaman harika bir deneyim yaşatır. Siz de hayatınızdaki özel kişiye karşı duygularınızı tam olarak anlatabilen bir tanesi var mı diye bakabilirsiniz:

  • “Bence aşkımız biz her ne istersek onu yapabilir,” –Not Defteri.
  • “Tek bir yaşama amacım var, seni sevmek, mutlu etmek ve her anı dolu dolu tadını çıkararak yaşamak,” –Kasımda Aşk Başkadır.
  • “Birini aklınızdan silebilirsiniz. Kalbinizden silmek ise başka bir mesele,” –Sil Baştan.
  • “Sen atlarsan ben de atlarım, unuttun mu?” –Titanik

Neden bizi ağlatan filmleri izlemeyi severiz?

Titanik filminin sonunda hepimiz ağlamışızdır, peki neden tekrar tekrar izleriz?

Endişelenmeyin: mazoşist olduğumuzdan değil. Bunun sebebi, bizi ağlatan filmlerin endorfin salgılatması ve acı eşiğimizi arttırmasıdır. Aslında bir bakıma “duygusal antrenman” yaptığımızı söyleyebiliriz.

Bir partnerimiz olsa da olmasa da, aşık olsak da olmasak da hepimiz romantik film izleme ihtiyacı duyarız. Peçeteleri hazırlayın ve sizi ağlatacak bu 6 romantik aşk filmini keyifle izleyin.

İlginizi çekebilir ...
Ağlamak: Akıl Sağlığına Olan Faydaları
Sağlığa bir adım
sayfasında okuyun Sağlığa bir adım
Ağlamak: Akıl Sağlığına Olan Faydaları

Ağlamak genelde zayıflık ya da karaktersizlik olarak algılanır. Aslında kendimize ağlamak istediğimizde izin vermek ya da buna ihtiyaç duymak sağlı...


Bu yayının içeriği yalnızca bilgilendirme amaçlıdır. Hiçbir zaman bir uzmanın teşhislerini, tedavilerini veya tavsiyelerini kolaylaştırmaya veya onların yerini almaya hizmet edemezler. Herhangi bir şüpheniz varsa güvendiğiniz uzmanınıza danışın ve herhangi bir işleme başlamadan önce onayını alın.