Yas Tutmak: Kaybın Üstesinden Gelmek İçin 6 İpucu

Bu aşamanın üstesinden gelebilmek için, öncelikle, olan biteni kabullenebilmeniz önemlidir. Unutmayın, sevdiğiniz insan veya kaybettiğiniz bir başkası, sizin mutlu olmanızı isterdi. Meşgul olmaya uğraşın ve vaktinizi aile ve arkadaşlarınız ile geçirin.
Yas Tutmak: Kaybın Üstesinden Gelmek İçin 6 İpucu

Son Güncelleme: 11 Mart, 2019

Sevdiğiniz birini kaybetmenin acısı ile yüzleşmek, ardından yas tutmak ve yaşamaya devam etmek zorunda kalmak, hayatımızda karşılaşabileceğimiz en zorlu sınavlardan biridir.

Sevdiğimiz kişinin, artık fiziksel olarak yanımızda olmadığını kabul etmek zorunda kalmak, gerçeklik duygumuza adeta bir darbe indirir, kafa karışıklığına yol açar ve hemen hemen her zaman uzun dönemli bir üzüntü ve depresyon dönemine girmemize neden olur.

Her birimizin sevdiğimiz birini kaybetmenin üstesinden gelebilmek ve yas tutmak için farklı yöntemleri vardır. İyi bir destek ağı belki de ölüm acısını aşabilmenin en önemli anahtarıdır.

Araştırmalara göre, destekleyici bir sosyal çevreye ve sağlıklı bir yaşam tarzına sahip olmak, zamanla ölüm acısının üstesinden gelebilmeye yardımcı olmaktadır. Ancak kişi üzerindeki etkisine göre, iyileşme süreci aylar hatta yıllar bile sürebilir.

Birini kaybetmenin hem duygusal hem de fiziksel semptomları olan bir olay olduğunu hatırlamak önemlidir. Kaybı yaşayan kişiler genellikle aşırı yorgunluk, iştah kaybı ve cinsel istekte azalma gibi semptomlar yaşarlar.

Eğer yas döneminiz çok daha karmaşıksa ve depresyona ilaveten başka semptomlar da yaşıyorsanız, bir psikologtan profesyonel yardım almalısınız; çünkü en ideal tedavi yöntemini size konunun uzmanı gösterebilir.

Sevdiğiniz birini kaybetmenin ardından zor zamanlar yaşıyorsanız aşağıdaki tavsiyeleri dikkate almanız, yaşadığınız kaybı kabullenmenize ve normal yaşam ritminizi yeniden kazanabilmenize yardımcı olacaktır.

Zaman

Zaman, kaybın üstesinden gelebilmek için kritik bir ögedir. Zaman ihtiyacı kişiden kişiye değişse de sevdiğimiz kişinin artık olmadığı ve yaşantımıza devam etmek zorunda olduğumuz fikrini kabul etmek her durumda biraz zaman gerektirir.

Acı Çekmenin Normal Olduğunu Kabul Edin

yas tutmak

Birini kaybettikten sonraki acı görmezden gelinemez ve bu durumda yaşayacağınız duygular, sizi fiziksel anlamda gerçekten hastaymışsınız gibi hissettirebilir. Fakat bu, sürecin normal bir parçasıdır ve üstesinden gelinebilir. Bunun için, bu süreç boyunca yaşadığınız duygulardan dolayı suçluluk duymamalı ve onları bastırmamalısınız.

Hissettiklerinizi İfade Edin

Etrafınızda, sizi dinlemek isteyecek ve sevdiğiniz kişinin eksikliğinden dolayı yaşıyor olduğunuz acıyı paylaşabilecek bir kişi mutlaka olacaktır. Neler olduğunu ve sizin neler hissettiğiniz anlatmak, o kişinin artık olmadığını kabullenebilmenize ve zamanla mutlu anılara sarılabilmenize yardımcı olacaktır.

Yas tutmak normaldir fakat bu duygularınızı üzüntü ve hüsran ile bastırırsanız, bir süre sonra kendinizi izole olmuş şekilde bulabilirsiniz ki bu da ancak acınızı arttıracak ve çevrenizde size destek olan insanları uzaklaştıracak bir durumdur.

Unutmayın ki Hayat Devam Eder

memnuniyet

Sevdiğiniz birini kaybetmek, yaşamaya devam etme isteğinizi tamamen yok etmiş gibi hissettirse de hayatın devam ettiği ve bize ihtiyacı olan başka insanların varlığı yadsınamaz gerçeklerdir. Sevdiğiniz insanı düşünün; o sizin için her zaman en iyisini isterdi ve yokluğunda dahi mutlu olabilmeniz için bir sebep bulabilmenizi beklerdi.

Hoşlanabileceğiniz yeni aktiviteler bulmayı deneyin, aile ve arkadaşlarınızla zaman geçirin ve tüm yeni başarılarınızı artık sizinle olmayan, kaybettiğiniz kişiye adayın. Tüm bunlar, sizi içerisinde bulunduğunuz depresyondan çekip çıkarabilecek ve çektiğiniz acının üstesinden gelebilmenize yardımcı olabilecek şeylerdir.

Kendinizin ve Ailenizin Sağlığına Dikkat Edin

Sevdiğiniz birini kaybetmiş olmanın verdiği acı; sağlıklı beslenme, düzenli egzersiz ve yaşam kalitenizi arttıracak diğer sağlıklı alışkanlıklar gibi önemli faktörleri unutmanıza sebep olabilir.

Ancak bu alışkanlıkları yeniden hayata geçirebilmeniz çok önemlidir çünkü bunlar yaşadığınız depresyonu hafifletici ve sizi ciddi hastalıklardan koruyucu etkiler edebilir.

Ailenizi Destekleyin

aile

Siz yaşadığınız kayıptan dolayı acı çekiyorken, unutmamanız gereken bir konu da, yaşanan kayıptan dolayı acı çeken kişinin sadece siz olmadığınızın farkına varmanızdır. Dolayısıyla, aileniz ve arkadaşlarınız da, bu anlamda desteğe ihtiyaç duyuyor olabilirler.

Diğerlerini desteklemek için yanlarında olmanız, kendinizi daha iyi hissetmeye başlamanıza yardımcı olacaktır. Aileniz ve arkadaşlarınız da, mutlu anıların ve güzel zamanların kalplerinizde sonsuza dek yaşayacağının hatırlatılmasına ihtiyaç duyarlar.


Bu metin yalnızca bilgilendirme amaçlı sunulmuştur ve bir profesyonelle görüşmeyi yerine geçmez. Şüpheleriniz varsa, uzmanınıza danışın.