Taşınma Öncesi Temizlik Yöntemleri

Taşınmak zorlu ve stresli olabilir. Ancak taşınma öncesi uygulayacağınız bazı düzenleme ve temizlik yöntemleri size çok yardımcı olacaktır. Yazımızda size birkaç öneride bulunduk.
Taşınma Öncesi Temizlik Yöntemleri

Son Güncelleme: 28 Ocak, 2021

Taşınma öncesi iyi bir temizlik için bir yönteme mi ihtiyacınız var? Başka bir eve taşınmanın oldukça stresli olabileceğini biliyoruz. Etraftaki dağınıklık ve kaos, size kontrolü kaybetmiş gibi hissettirip sakin olmanızı zorlaştırabilir.

Taşınmadan önce, eski evinizdeki her şeyi temizlemeniz gerektiğini biliyoruz. Bu nedenle bugünkü yazımızda, taşınma öncesi etkili temizlik yöntemlerinden bahsedeceğiz.

Taşınma Öncesi Temizlik

Yukarıdan Başlayın

taşınma öncesi temizlik

Eşyalarınızı toplamak için kutu kullanın. Hangi odaya ait olduklarının belli olması için kutuların üstüne etiket yapıştırın.

Belki size oldukça bariz gelse de burada tekrarlamak istedik; iki katlı bir eviniz varsa işlere üst kattan başlayın. Böylece o katı tertemiz bırakabilirsiniz.

Bir odanın temizliğini bitirdikten sonra kapısını kapatın. Tüm odaları beraber temizlemeye çalışmayın çünkü temizleyip topladığınız yerleri dağıtabilirsiniz.

Kutulara Etiket Yapıştırın

Belirsizlik ve düzensizlik hissi tüm taşınmalarda yaşanır.

O sevdiğim lamba nerede? Gereken kâğıtları aldım mı?

Önemli bir şeyi kaybetmek ya da yanlış yere koymak istemiyorsanız kutu kullanmanızı ve eşyalarınızı gruplara ayırıp etiketlemenizi öneriyoruz.

Düzen ve organizasyon, başarılı bir taşınmanın temel taşlarıdır. Nakliyat sırasında kutu kullanarak her şeyi düzenli tutabilirsiniz. Eşyalarınızı düzenli yerleştirirseniz de zaman kazanırsınız. İsterseniz kutuları numaralandırıp her numaranın ne anlama geldiğini bir yere yazabilirsiniz.

Taşınma Öncesi Gelen Duygularla Mücadele

yeni eve yerleşme

Taşınma size eskilerden kurtulmak ve yenilere odaklanmak için de bir fırsat verir.

Taşınma sırasında sadece eşyaları bir yerden başka bir yere taşımıyorsunuz. Aynı zamanda bazı duygu değişiklikleri de yaşıyorsunuz. Mesela eski evinize hatta belki de eski mahallenize ya da şehrinize karşı bir nostalji hissi yaşamaya başlayabilirsiniz.

Ayrıca birçok eşyamıza duygusal olarak bağlanırız. Bu nedenle hayatınızda geride bıraktıklarınızı hatırlatan eşyalardan kurtulmak da iyi bir temizlik yöntemidir. Bunu, geçmişteki duygularınızdan ve hayatınıza pozitif bir katkısı olmayan şeylerden uzaklaşma fırsatı olarak görün.

Senelerce tozunu aldığınız nesneleri atmaktan çekinmeyin. Hayatınızın geçmiş dönemlerine sizi bağlayan eşyaları atmak, satmak ya da başkalarına vermek için güzel bir fırsat.

Geçmişteki kötü anılara takılıp kalmamak için bu yeni yolculuğa başlarken yeni mobilyalar alabilirsiniz. Yenilik, umut getirir.

Yeni Eviniz İçin Temizlik Önerileri

Yeni evinizi temizlemek gözünüzde büyüyebilir. Büyük ihtimalle, bu kadar pislik beklemiyordunuz ve kaldırıp indirmeniz gereken bir sürü eşya var.

Enerjinizi özellikle banyo, mutfak ve yatak odaları için saklayın. Eşyalar varken zorlanacağınız uzanması zor noktaları ilk önce temizleyin.

Bu nedenle önce yerleri, duvarları ve varsa klimaları temizleyebilirsiniz. Ayrıca mutfak ve banyo köşelerini de (duşakabin, çekmece, tuvalet vs.) ihmal etmeyin.

Evin derinlemesine temizliğini yaparken tamir edilmesi ya da yenilenmesi gereken bir yeri olup olmadığını da keşfedebilirsiniz.

Profesyonel Yardım Almaktan Çekinmeyin

taşınma öncesi yapılacak işler

Zamanınız kısıtlıysa ya da çok fazla eşyanız varsa profesyonel bir nakliyat şirketiyle anlaşabilirsiniz.

Ayrıca herkesin ev temizliğine ayıracak vakti de olmayabilir. İşiniz çoksa bunun için de profesyonel yardım alabilirsiniz.

Eğer bütçeniz buna elveriyorsa nakliyat işi için kesinlikle yardım almanızı öneriyoruz. Böylece siz de başka işlerinizi halledebilirsiniz ve son dakika sürprizleri yaşamadan sorunsuz bir taşınma süreci geçirirsiniz.


Tüm alıntı yapılan kaynaklar, kalitelerini, güvenilirliklerini, güncelliklerini ve geçerliliklerini sağlamak için ekibimiz tarafından derinlemesine incelendi. Bu makalenin bibliyografisi güvenilir ve akademik veya bilimsel doğruluğa sahip olarak kabul edildi.Bu metin yalnızca bilgilendirme amaçlı sunulmuştur ve bir profesyonelle görüşmeyi yerine geçmez. Şüpheleriniz varsa, uzmanınıza danışın.