Stor Perdeleri Temizlemek İçin En İyi Yöntemler

Söz konusu stor perdeleri temizlemek olduğunda, perdenizin neyden yapıldığını göz önünde bulundurmanız önemlidir. Çünkü her malzemeyi aynı şekilde temizlemeniz mümkün değildir. 
Stor Perdeleri Temizlemek İçin En İyi Yöntemler

Tarafından yazılmıştır Paula Heidemeyer

Son Güncelleme: 16 Eylül, 2022

Bazen evi temizlemek bizi çıldırtabilir. Ne de olsa her eşyayı ve her yüzeyi farklı bir şekilde temizlemek gerekir. Ayrıca kullanılması gereken farklı temizlik ürünleri vardır. Peki, stor perdeleri temizlemek için kullanabileceğiniz en iyi yöntem hangisidir?

İyi temizlik yapmak zorlu bir iş olabilir ancak işe başlamadan önce bazı temizlik tekniklerinin yanında birkaç ipucu da öğrenirseniz zamanınızı daha verimli bir şekilde kullanmış olursunuz.

Üstelik eviniz de her zaman tertemiz kalır. Bu yazıda size stor perdeleri temizlemek için kullanabileceğiniz en iyi yöntemlerden bahsedeceğiz.

Stor perdelerinizi temizlerken büyük ihtimalle sıkıntı yaşıyorsunuzdur. Ne de olsa çok fazla boşluk var. Her stor perdenin yapıldığı malzeme de farklıdır. Bu yüzden önce size onları iyice temizleyebilmek için nasıl kendi araçlarınızı hazırlayabileceğinizden bahsedeceğiz.

Stor perdeleri temizlemek için yapabileceğiniz en iyi araçlar

panjur temizleyen kadın

Stor perdelerinizi temizlemek için hangi malzemeleri kullanacağınız, perdelerin yapımında kullanılan malzemenin ne olduğuna bağlıdır.

Stor perdelerin yapımında farklı malzemeler kullanılabilir. Bu yüzden onları temizlerken yapımlarında kullanılan malzemeye uygun olan belli bir yönteme başvurmanız gerekir.

Ahşap perdeler için özel temizleyiciler vardır. Ayrıca alüminyum perdelere ve plastik gibi paslanmaz malzemelerden yapılmış perdelere uygun temizleyiciler vardır.

 • Ahşap: Ahşap zeminleri temizlemek için kullandığınız ürünleri kullanmanızı tavsiye ederiz.
 • Plastik: Plastik stor perdeleri temizlemenin ideal yolu perdeleri ovmak için bir sabunlu suya batırılmış bir sünger kullanmaktır.
 • Eğer perdenin üzerinde önemli miktarda kir yoksa bu yöntem en iyisidir. Eğer perdelerin üzerinde kalın bir kir tabakası varsa ve onları çıkarmak zor görünüyorsa o halde yağ çözücü veya bulaşık deterjanı kullanın. Nemle bir bez sünger ile durulayın ve sonra kurulayın.
 • Metal: Metal perdeleri temizlemek daha karmaşık olabilir çünkü yağ perdeye yapışır ve yapışkan bir kir tabakası oluşturur. Metal perdeleri temizlemek için suyla alkolü karıştırın ve yağ yok olana kadar ovun. Perdeleri iyice kurulayın ki kirlenen yerler yeniden yapışkan hale gelmesin.
 • Alüminyum: Perdenizdeki baskın malzeme alüminyum ise su ve birkaç damla amonyak kullanarak ev yapımı bir karışım hazırlayabilirsiniz. Çamaşır suyu gibi aşındırıcı kimyasallar kullanmayın. Bu kimyasallar diğer yüzeyler için harika olsalar da siz farkına bile varmadan alüminyumu mahvedebilirler.

Dış mekanlardaki stor perdeler verimli bir şekilde nasıl temizlenir?

Dışarıdaki spot perdelerin iki tarafları vardır. Eğer ev üst kattaysa her bir tarafı temizlemek karmaşık bir hal alabilir. İçeriden dışarıya erişemeyebiliriz. Bu durumda stor perdeleri düzgün bir şekilde temizlemeye çalışmak çok zahmetli ve can sıkıcı olabilir. Bu nedenle pek çok kişi perdenin dışta kalan kısmını temizlememeyi tercih eder.

Perdelerin dış tarafını temizlemeyi tercih edenlenler için güvenli bir şekilde temizlik yapabilecekleri en iyi ürünleri listeleyeceğiz. Ayrıca temizlik için en etkili yoldan da bahsedeceğiz.

Hayatınızı tehlikeye atmak zorunda değilsiniz: Stor perdelerin dış kısımlarını temizlemek için güvenli yöntemler vardır.

Stor perdelerinin dışını temizlerken başarıya giden anahtar tutucu kapağı kaldırmakta yatar. Panjurun çekilip pencerenin üstünün kapatıldığı bu genel yapı çoğunlukla ahşaptan yapılır. Genellikle duvara monte edilmiş durumdadır. Bu yüzden onu kaldırmak biraz karmaşıktır. Ancak stor perdeleri temizlemenin en güvenli yolu budur.

Kapağı kaldırdıktan sonra her bir yarığı temizlemelisiniz. Bu, bakış açınıza göre, size sıkıcı veya eğlenceli bir iş gibi gelebilir. Tozların çabuk birikmesini önlemek için perdelerin iyice kuruduğundan emin olun.

Panjuru onu tutan tutucuyu temizlemek için kaldırdığınız gerçeğini de unutmayın ve bundan faydalanın. Genellikle içeride çok fazla toz vardır. Örümcek gibi böcekler de olabilir. Çerçeveyi, pencereleri ve pencerelerin kollarını da temizlemeyi unutmayın.

Stor perdeleri temizlemek için en iyi araçlar

stor perde mutlu kadın

Stor perdeleri temizlemek zor olabilir çünkü yüzeyin tamamına ulaşmak zordur. Ne de olsa çakıştıkları için hiçbir zaman ulaşamayacağımız kenarlar her zaman olacaktır.

Stor perdeleri mükemmel bir şekilde temizlemek için her zaman elinizde bulundurmanızı tavsiye ettiğimiz araçlar şunlardır:

 • Venedik stili perdeler için özel bir fırça. Bu aletin bir kulbu ve çok sayıda uzayan parçası vardır. Böylece deliklere ulaşabilir.
 • Elektrikli süpürge. Süpürge tozları kolayca temizleyecektir.
 • Mikrofiber bez kiri etkili bir şekilde hapsetmek için önemlidir. Evdeki diğer yüzeyleri lekelemez veya tozları sızdırmazlar.
 • Çok yönlü temizleyici. Çok amaçlı ürünleri evdeki herhangi bir yüzeyi temizlemek için kullanabilirsiniz. Bu nedenle elinizde bulundurmanız iyi olacaktır.
 • Toz bezi. Toz bezleri bu işte sizin gizli iş birlikçileriniz olabilirler. Yarıklara girip tozları kolayca temizleyebilirler.

Evde kendi temizlik maddelerinizi yapın

İşinizi kolaylaştırmak için evde kendi temizlik malzemelerinizi de yapabilirsiniz. İşte bazı fikirler:

 • Stor perdelerin hem iç hem de dış kısımlarını temizlemek için güçlü bir mıknatıs kullanarak iki süngeri birleştirin.
 • Yüksek yerlere ulaşabilmek için mikrofiber bir bezi bir sapın üzerine bağlayın.
 • Giymediğiniz bir çorabı toz alma eldiveni olarak kullanın. Bir kumaş kullanmak daha rahattır ve tüm bölgelere daha kolay ulaşmanıza izin verir.
 • Stor perdeleriniz için kendi temizleyicinizi yapın. Stor perdenin yapıldığı malzemeye bağlı olarak amonyak, alkol veya bulaşık deterjanı kullanabilirsiniz. Şifalı otlar, esansiyel yağlar veya birkaç damla limon kullanarak temizleyicinizin güzel kokmasını sağlayabilirsiniz.

Son bir not

Gördüğünüz gibi stor perdeleri temizlemek kolay bir iş değildir. Ancak imkansız da değildir. Yalnızca zaman ve adanmışlık gerekir.

Ailenizden size yardımcı olmalarını isteyin: Böylece işiniz daha kolay olacak ve herkes için eğlenceye dönüşecektir.


Tüm alıntı yapılan kaynaklar, kalitelerini, güvenilirliklerini, güncelliklerini ve geçerliliklerini sağlamak için ekibimiz tarafından derinlemesine incelendi. Bu makalenin bibliyografisi güvenilir ve akademik veya bilimsel doğruluğa sahip olarak kabul edildi.


 • Castellano, M.I. Limpieza doméstica: Procedimientos y operaciones de limpieza en domicilios particulares. Ideaspropias Editorial SL, 2014.
 • Guerrero, R., y Núñez, M.”Brillo limpio: análisis de productos de limpieza del hogar.” Integral: Vive mejor en un mundo mejor 223 (1998): 34-37.
 • Rodríguez, J.A. “Ecología en el hogar: Limpieza ecológica del hogar.” Integral: Vive mejor en un mundo mejor 390 (2012): 28-33.

Bu metin yalnızca bilgilendirme amaçlı sunulmuştur ve bir profesyonelle görüşmeyi yerine geçmez. Şüpheleriniz varsa, uzmanınıza danışın.