Limon Esansiyel Yağı Nasıl Yapılır

Bu narenciye meyvesinden yararlanmak için yeni bir yol öğrenin.
Limon Esansiyel Yağı Nasıl Yapılır

Son Güncelleme: 07 Şubat, 2019

Limon esansiyel yağı, selülitle mücadele etmenin harika bir yoludur.

Neden?

Birçok özelliğinin yanı sıra, içeriğinde, yağ birikimini önleyen C vitamini ve antioksidanlar bulunur. Bu bileşenlerin her ikisi de sağlığa çok faydalıdır.

Bu günlerde, çoğu insan, herhangi bir sağlık probleminin yaşanan ilk belirtilerinde direkt olarak doktora gider. Bununla birlikte, geriye kalan birçoğu olumsuz yan etkilere neden olmayan doğal reçeteleri tercih eder.

Limon esansiyel yağı, bu reçeteler arasında öne çıkan bir örnektir. İçeriğinde bulunan bileşenler sayesinde düzenli kullanımı sağlığınız açısından size birçok fayda sağlar.

Muhtemelen limonun faydalarını zaten biliyorsunuz. Ancak, hafızanızı bir tazelemek isterseniz okumaya devam edin.

Limon esansiyel yağı nasıl yapılır

limon yağı

Malzemeler

 • 1 limon (150 g)
 • Bir cam kavanoz
 • 1 bardak su (200 ml)
 • 1 su bardağı zeytinyağı (200 ml)
 • Yüksek sıcaklıklara dayanabilen kapaklı bir kap.

Hazırlık

 • İlk olarak, bir tencerede suyu kaynatın.
 • Ardından, limonu soyun ve kabuğunu bir kenara ayırın.
 • Kabukları kaynar suya ekleyin.
 • Bir dakika kaynatın.
 • Isıya dayanıklı kabı tencerenin içine yerleştirin ve zeytinyağını kaba dökün – kabukları tencereden alın.
 • Yağı, iki buçuk saat boyunca bu su banyosunda ısıtın.
 • Ek olarak 24 saat daha bekletin.

Bu basit adımlarla kendi evinizde limon esansiyel yağı hazırlayabilirsiniz. Yağı, nemden uzak serin bir yerde bir cam kavanozun içerisinde saklayın.

Limon esansiyel yağının kullanım alanları

Havayı arıtır

Evinizin havası çok önemlidir. Unutmayın ki, dışarıdaki hava genellikle çok kirli. Bu nedenle, evin havasının temiz olması sizin için hayati önem taşır.

Limon, evinize dışarıdan giren bakterilerle savaşabilir, çünkü güçlü bir antiseptiktir. Asitlik ve vitaminler mikropları çabucak ve verimli bir şekilde ortadan kaldırır.

Narenciye meyveler aynı zamanda bulundukları ortama ferah bir koku sağlar; havayı hafifletir. Siz farkına varmadan, hipofiz beziniz beyninize rahatlaması için sinyal gönderir. En iyi sonucu elde etmek adına kokuyu dağıtıcı bir cihaz kullanın.

Sindirimi iyileştirir

sindirim sistemi

Sağlıklı dokulara sahip olmak ve arterlerinizdeki tıkanıklıkların önüne geçmek için esansiyel limon yağının size sağladığı sağlıklı yağ asitlerinin tadını çıkarın.

Tek yapmanız gereken limon esansiyel yağını bir salata sosu olarak kullanmak veya çayınıza eklemek. Yeşil çay içerisinde tüketeceğiniz birkaç damlası ise mükemmel bir reçetedir.

Selülitle mücadele eder

selülitleri olan birey

yüksek C vitamini içeriği ve flavonoidler.

Flavonoidler vücudun yağ metabolizmasını iyileştirir; aynı bölgelerde depolanmasını engeller. Güçlü bir antioksidan olduğu için C vitamini de bu konuda yardımcıdır.

Selülit miktarı yaşla birlikte artma eğilimi gösterir, bu nedenle geçen zamanın vücudunuz üzerindeki etkilerini yavaşlatmak için onu güçlendirmeniz gerekir.

Uçuğu tedavi edebilir

sağlıklı dudaklar

Uçuk genellikle enfeksiyon nedeniyle ortaya çıkar.

Bir kez daha, C vitamini sayesinde mükemmel bir antibiyotik gibi çalışır. Bunun yanı sıra, yağ, uygulandığı bölgede koruyucu bir tabaka görevi görür. Böylelikle, yaranın diğer bakterilerle temas etmesini önler.

Bu yağı sterilize edilmiş bir bez veya gazlı bezle bölgeye uygulayın.

Genel olarak, bu, hem hazırlaması hem kullanımı oldukça kolay, uygun fiyatlı, basit ve doğal bir reçetedir. Kulağa hoş geliyor, değil mi? Eğer denemeye karar verirseniz sonuçlarınızı bizimle paylaşmaktan hiç çekinmeyin!

İlginizi çekebilir ...
Mide Sorunu İçin Ballı Aloe Vera Tarifi
Sağlığa bir adım
sayfasında okuyun Sağlığa bir adım
Mide Sorunu İçin Ballı Aloe Vera Tarifi

Aloe vera, kozmetikten sağlığa kadar birçok alanda kullanılır. Ballı aloe vera ile mide problemlerinizi de çözebilirsiniz. • Dosoky, N. S., & Setzer, W. N. (2018). Biological activities and safety of citrus spp. Essential oils. International Journal of Molecular Sciences. https://doi.org/10.3390/ijms19071966

 • González-Molina, E., Domínguez-Perles, R., Moreno, D. A., & García-Viguera, C. (2010). Natural bioactive compounds of Citrus limon for food and health. Journal of Pharmaceutical and Biomedical Analysis. https://doi.org/10.1016/j.jpba.2009.07.027

 • Shaw, P. E. (1979). Review of Quantitative Analyses of Citrus Essential Oils. Journal of Agricultural and Food Chemistry. https://doi.org/10.1021/jf60222a032

 • Yavari kia P, Safajou F, Shahnazi M, Nazemiyeh H. The Effect of Lemon Inhalation Aromatherapy on Nausea and Vomiting of Pregnancy: A Double-Blinded, Randomized, Controlled Clinical Trial, Iran Red Crescent Med J. 2014 ; 16(3):e14360. doi: 10.5812/ircmj.14360.

  • De Santis, S., Cariello, M., Piccinin, E., Sabbà, C., & Moschetta, A. (2019). Extra Virgin Olive Oil: Lesson from Nutrigenomics. Nutrients11(9), 2085. https://doi.org/10.3390/nu11092085
  • Lv, X., Zhao, S., Ning, Z. et al. Citrus fruits as a treasure trove of active natural metabolites that potentially provide benefits for human health. Chemistry Central Journal 9, 68 (2015). https://doi.org/10.1186/s13065-015-0145-9