Temiz ve Pürüzsüz Cilt İçin Dört İpucu

Peeling, temizleme, tonik uygulama ve nemlendirme... Bu işlemleri yapmak çok kolay olduğu gibi bir de temiz ve pürüzsüz bir cilde sahip olmanıza yardımcı olur.
Temiz ve Pürüzsüz Cilt İçin Dört İpucu

Tarafından yazılmıştır Raquel Lemos Rodríguez

Son Güncelleme: 25 Ağustos, 2022

Temiz ve pürüzsüz cilt elde etmek, büyük fedakarlıklar yapmanızı gerektirmez, ancak istikrarlı olmayı gerektirir. Örneğin, her gece yatmadan önce makyajınızı çıkarmanız gerektiğini biliyorsunuzdur, ancak bunu haftada yalnızca iki veya üç kez yapmanız pek bir işe yaramaz.

Temiz ve pürüzsüz cilt elde etmek için bunu her gün yapmalısınız, mazeret yok. Birçok insan cildini sağlıklı tutmak için bir cilt bakım rutini izleyemeyecek kadar tembeldir. Ancak, bu yalnızca cilde zarar verir.

Bu yazıda, bağlı kalmanız halinde temiz ve pürüzsüz cilt için size yardımcı olacak bazı ipuçlarına göz atacağız.

Temiz ve Pürüzsüz Cilt Elde Etmek İçin Dört İpucu

1. Cildinize peeling uygulayın

yüzüne peeling uygulayan kadın

Peeling temiz ve pürüzsüz cilt için ilk adımdır.

Cildinizi iyi bir ürünle temizleyebilirsiniz, ancak peeling yapma alışkanlığınız olmadığı için ya da gereksinimlerinize uygun bir ürün bulamadığınız için peeling yapmıyor olabilirsiniz. Ancak, peeling, ölü cilt hücrelerini yok ettiği ve cildi temiz ve pürüzsüz bir hale getirdiği için en az iki haftada bir uygulamanız gereken bir bakımdır.

Seçebileceğiniz üç seçeneğiniz olmasına rağmen, cildinizi ölü hücrelerden arındırmak için belirli bir ürün satın almanıza gerek yoktur.

  • Cildi ölü hücrelerden arındıran temizleyiciler: Herhangi bir bakkal veya eczanede bulabilirsiniz. Cildi küçük granülleri sayesinde temizler ve ölü hücrelerden arındırır. Tüm cilt tipleri için bu tip temizleyiciler bulunur.
  • Ev yapımı eksfoliant: Kendi ev yapımı eksfoliantınızı şeker ve bal gibi doğal malzemelerle yapabilirsiniz.
  • Yüz temizleme fırçası: Bu fırçalar yüzü temizler ve aynı anda ölü hücrelerden arındırır. Özel bir ürün almanıza gerek yoktur çünkü normal yüz sabununuz bu işlem için yeterli olacaktır.

2. Cildinizi temizlemeyi unutmayın

Hem geceleri hem de sabahları yapamayacak kadar tembelseniz cildinizi günde en az bir kez yıkamanızı öneririz. Temizleme jeli veya yüz yıkama jeli gibi yumuşak bir ürün kullanın. Hassas bir cildiniz varsa misel suyunu kullanabilirsiniz.

Cildinizi temizlemeden asla yatmamalısınız! Bu, özellikle güneş koruyucu uyguladıysanız, yüzünüze çok fazla dokunduysanız veya makyaj kullandıysanız çok önemlidir. Bu temiz ve pürüzsüz cilt sağlayacaktır.

3. Bir toner kullanın

temiz ve pürüzsüz cilt için yüzüne toner uygulayan kadın

Toner, cildin görünümünü iyileştirir. Bir toner kullanmanın önemli olmadığına inanıyor olsanız da, aslında durum tam tersidir. Toner cildinizi canlandırır ve sonraki uygulamalar için hazırlar.

Buna ek olarak, toner,  gözeneklerinizi kapatır, bu da gözeneklerinizin kirle dolmasını önler. Böylece temizlenmesi zor siyah noktaların önlenmesine yardımcı olur. Evde kendiniz de toner yapabilirsiniz, ancak markette satılan bir toner’i de kullanabilirsiniz.

4. Cildinizi daima nemlendirin

Cilt tipiniz ne olursa olsun cildinizi nemlendirmek çok önemlidir. Bunun nedeni nemlendirmenin, aydınlık ve berrak bir cilt sağlamasıdır. Cildinizi nemlendirmek için aşağıdaki ürünleri kullanabilirsiniz:

  • Yüz yağları: Bazı insanlar nemlendirmeden önce yüz yağları uygular. Bu yağların çoğu zaman özel amaçları vardır (lekelerin görünümünü azaltır, kırışıklıkları giderir, cildi parlak gösterir, vb.) Ve cildi yağlı hale getirmez.
  • Nemlendirici: Nemlendirici, cildi nemli tutar ve cildin gereksinimlerine hitap eder. Yağlı bir cildiniz varsa, cildiniz kirli ve yağlı görüneceğinden asla kuru ciltler için olan nemlendiricileri uygulamamalısınız.
  • Güneş kremi: Mevsimi ne olursa olsun her zaman güneş kremi uygulayın. Piyasada yüzünüzü yağlandırmayan şaşırtıcı güneş kremleri vardır.

Cildinizi temiz ve pürüzsüz tutmak için bu dört ipucunu zaten takip ediyor musunuz? Hangisi sizin için en zoru? En az 20 gün boyunca bu rutini takip etmenizi öneririz. Bu şekilde, cildinizin daha parlak ve genç görünmesini sağlayacak bir cilt bakımı alışkanlığı oluşturacaksınız.


Bu metin yalnızca bilgilendirme amaçlı sunulmuştur ve bir profesyonelle görüşmeyi yerine geçmez. Şüpheleriniz varsa, uzmanınıza danışın.