Tıkalı Burnu Açmak İçin 6 Öneri

Tıkalı Burnu Açmak İçin 6 Öneri

Tarafından yazılmıştır Ángela Aragón

Son Güncelleme: 16 Eylül, 2022

İnsan her an hastalanabilir, özellikle de hava ve ısı değişimleri sırasında ve bahar ile sonbaharın başlangıcında. Bu durum genelde soğuk algınlığı olarak kendini gösterir ve başlıca göstergesi de burun tıkanıklığıdır.

Her şeyden öte, bu durum vücuda yeterince oksijen gitmesini önler ve ikincil olarak ağızdan nefes almak burun yerine geçmez.

Bu yüzden tıkalı burnu açmak için etkili yöntemler bulmak önemlidir: bu yöntemler soğuk algınlığıyla beraber gelen genel sıkıntıları giderebilir.

Aşağıda burnunuz tıkalıyken çabucak açabilmek için size anlatacağımız yöntemlere göz atın, çünkü bunları değerlendirmezseniz kendinizi daha kötü hissetmeye devam edersiniz.

Daha fazlasını öğrenin: 24 Saatte Soğuk Algınlığını Yenin

1. Tıkalı burnu açmak için acı yiyecekler yiyin

Acı baharatlar mukusun rahatlamasına yardımcı olur, böylece de tıkanan sinüsler çabucak açılır. Etkisi uzun sürmeyebilir, ama neden yediğiniz şeylerden faydalanmayasınız ki?

Bunlardan yararlanarak tıkanı burnu açmak için öğünlerinize tercihen çiğ soğan ve sarımsak ekleyin ya da wasabi veya acı biber kullanın. Ayrıca hardal ve diğer biberler de etkilidir.

Bu besleyici gıdaları öğünlerinize ne kadar eklerseniz, bunlardan o kadar çok faydalanırsınız. 

2. Sinüslerinize masaj yapın

sinüs baş ağrısı

Sinüsleriniz solunum yolunuzun çevresindeki alanlardır.

Burada çok fazla mukus birikebilir, bu yüzden onları rahatlatmak için çevrelerine masaj yapın, bölgeye hafif baskı uygulayın ve böylece tıkanıklık daha az rahatsız edecektir. 

Nasıl yapacaksınız?

  • İşaret ve orta parmak uçlarınınızı göz altındaki bölgeye koyun ve dairesel hareketlerle masaj yapın.
  • Bunu 20-30 dakika yapın, burnunuza yakın yerlere ve göz altlarınıza yakın yerlere bastırın.
  • Son olarak, baş parmaklarınızı yanaklarınıza bastırın ve dışarıya doğru dairesel hareketlerle masaj yapın.

Bu yazımıza da bir göz atın: Sinüslerinizi Temizlemek İçin 3 Etkili Yöntem

3. Nefesinizi kontrol edin

burun ve nefes

Sinüslerinizi açmak için hiç kulaklarınızı ve burnunuzu tıkadınız mı? Eğer bunu bir kere denediyseniz, tıkalı burnu açmak için kullanılılan bu tekniğin ona çok benzediğini göreceksiniz.

Nasıl Yapmalı?

  • Derin bir nefes alın ve burnunuzu tutun. Sonra yürürken burnunuzdan hava vermeye çalışın. Rahatsızlık hissedene kadar buna devam edin.
  • Şimdi burnunuzu bırakın ve normal nefes alın. Oturun ve birkaç dakika içinde burun yollarınızın açıldığını fark edeceksiniz.

4. Geleneksel tedavi: deniz suyu solüsyonu

Bunun için iki seçenek var: bir eczaneden deniz suyu almak ya da evde tuzlu su hazırlamak.

Bunların her ikisi de etkilidir, ama bizler her zaman evde hazırlanan uygulamaları tercih ediyoruz. Özellikle de kolay oldukları zaman! Sadece biraz su kaynatın, içine tuz atın ve soğumasını bekleyin. Solüsyonu elde ettikten sonra, burun deliklerinize sıkın. Bu solüsyon mukusu sökecek ve tıkalı burun yollarını hemen açacaktır. 

5. Nane: Mukusun en büyük düşmanlarından biri

tıkalı burnu açmak

Bildiğiniz gibi, nane solunum yolu problemlerini azaltmak için kullanılmaktadır çünkü içinde asetik ve askorbik asitler bulundurur. 

Bu maddeler öyle etkilidir ki, mentollü veya mentol temelli ürünleri birkaç kez kokladığınızda, probleminiz yavaş yavaş ortadan kalkacak.

6. Sıcak bir duş alın

Su buharı solunum sistemine işler ve bu şekilde bloke olmuş alanları açarak önceden kaçırdığınız derin nefesleri size yeniden kazandırır.

Buna ek olarak, burun kanallarına az miktarda sıcak su girmesi de tıkanıklığı açmanıza yardım eder.

Duş almanın durumu daha da kötüleştireceğini düşünmeyin. Duşunuzu alıp çıktıktan sonra kurulanın ve ardından herhangi bir sorun yaşamayacaksınız. Unutmayın ki duş aldığınız zaman tüm hapşırma ve öksürmeyle gelen mikropları da üstünüzden atmış olacaksınız.

Bu önerileri unutmayın çünkü ne yazık ki hepimiz yer yer bunlara ihtiyaç duyabiliriz. 

Bu öneriler sayesinde siz veya sevdikleriniz tıkalı burnuyla ilgili sorun yaşarken yardıma hazır olacaksınız. Bunlar kesinlikle denemeye değer!

İlginizi çekebilir ...
Daha İyi Nefes Almak ve Akciğerinizi Güçlendirmek İçin Bu 4 Ev Yapımı Reçeteyi Deneyin
Sağlığa bir adım
sayfasında okuyun Sağlığa bir adım
Daha İyi Nefes Almak ve Akciğerinizi Güçlendirmek İçin Bu 4 Ev Yapımı Reçeteyi Deneyin

Nefes almak, yaşam boyunca, çevrede bulunan atık maddeler ya da sigara içmek gibi kötü alışkanlıklar yüzünden katiletini gittikçe kaybeder..


Tüm alıntı yapılan kaynaklar, kalitelerini, güvenilirliklerini, güncelliklerini ve geçerliliklerini sağlamak için ekibimiz tarafından derinlemesine incelendi. Bu makalenin bibliyografisi güvenilir ve akademik veya bilimsel doğruluğa sahip olarak kabul edildi.Bu yayının içeriği yalnızca bilgilendirme amaçlıdır. Hiçbir zaman bir uzmanın teşhislerini, tedavilerini veya tavsiyelerini kolaylaştırmaya veya onların yerini almaya hizmet edemezler. Herhangi bir şüpheniz varsa güvendiğiniz uzmanınıza danışın ve herhangi bir işleme başlamadan önce onayını alın.