Uzun Süreli Flörtleşme: Avantajları ve Dezavantajları

Evlenmek istediğinizde uzun süreli flörtleşme mi daha iyi, yoksa kısa sürelisi mi? Bu makaleye göz atın ve her iki senaryonun avantaj ve dezavantajlarının neler olduğunu öğrenin.
Uzun Süreli Flörtleşme: Avantajları ve Dezavantajları

Son Güncelleme: 23 Temmuz, 2021

Uzun süreli flörtleşme, düşündüğünüzden daha yaygındır. Çoğu zaman, insanlar birkaç yıldır birlikte yaşadıkları ve rutinleri evli bir çiftinkine benzer olduğu için bir çiftin evli olduğunu var sayar. Ancak, bazen sadece ilişkilerini daha uzun bir süre olduğu gibi tutmaya karar vermişlerdir.

Bu geçici bir aşamadır. Yani, gelişerek ya daha resmi bir hale gelecek, ya da başarısız olarak sonunda sona erecektir. Ancak, flörtün süresiz olarak uzadığı zamanlar vardır.

Bu durumun nedenleri değişiklik gösterir. Örneğin, bazı çiftler ilişkide ilerlemeden önce mali durumlarını iyileştirmeye çalışırlar. Bu makale, uzun süreli bir flörte sahip olmanın avantajlarını ve dezavantajlarını inceleyecektir.

Uzun süreli flörtleşme: Avantajları

Sosyal damgalamalardan ve insanların ne düşündüğünden bağımsız olarak, uzun süreli flört aslında bazı çiftler için en iyi seçenek olabilir. Bu tür bir ilişkinin bazı avantajlarının bir listesi için okumaya devam edin.

1. Ortak anlaşmalar yapma yeteneği

Birlikte uzun zaman geçiren çiftler, olumsuz durumların üstesinden daha iyi gelebilir. Bunun nedeni, zaten birlikte olmaya karar vermiş olmaları ve bu kararın ortak yaşam çatışmalarından kaçınmaya yardımcı olmasıdır. Bundan, birlikte bir yaşam için ortak anlaşmaların sağlıklı olduğu sonucuna varılabilir.

2. Çiftin bağındaki güvenlik

Herhangi bir ilişkinin temel direklerinden biri güvenliktir. Sonuç olarak, uzun süredir birlikte olan çiftlerin iyi duygusal temelleri vardır.

Yani birbirlerine güvenirler ve sağlıklı bir ilişki içinde ilerlemeye devam edeceklerini bilirler.

gelin ve damat ayakları
Uzun süreli flörtleşme her zaman evliliğe yol açmaz ve insanlar buna mecbur hissetmemelidir.

3. Ortak hedefler

Çiftler zamanla birlikte hedefler belirlemeye başlar ve bu hedeflere ulaştıkça ilişkileri güçlenir.

Ancak sağlıklı bir çift, her birinin hayatlarının bazı alanlarında bireysel hedefleri olduğunu anlayabilir ve kabul edebilir.

4. Ailenin kabulü

Uzun süreli flört genellikle akrabalar tarafından tamamen kabul edilir. Bu nedenle, uyum süreci, farklılıklardan bağımsız olarak eninde sonunda gerçekleşir.

Sevdiğiniz kişinin tüm ailesini sevmek veya onlar tarafından sevilmek zorunda değilsiniz, ancak hoşgörü anahtardır.

5. Duygusal özgürleşme

Bu, bir ilişki içindeyken bile kendini sevme kapasitesini ifade eder. Buna göre, bu tür bir ilişki içindeki insanlar sağlıklı bir benlik saygısına sahip olma eğilimindedir.

Bu, refah açısından bağımsız olabilmek ve eşinizin mutluluğunuzu tamamlamasına ve desteklemesine izin vermekle ilgilidir.

Uzun süreli flörtleşme: Dezavantajları

Hayat mükemmel değildir, bu yüzden uzun süreli flörtün olumsuz yönlerini de hesaba katmalıyız. İşte ortaya çıkabilecek bazı sorunların bir listesi.

1. Rutinlere uymada yaşanan sorunlar

Uzun süreli flörtleşme konusundaki ana dezavantajlardan biri, belirli rutinlere uyum sağlamanın zorluğudur. Çatışmalar genellikle bir çiftin birlikte çok fazla zaman geçirmesi ve ilişkilerinin ilerlememesiyle başlar.

Gerçekte, rutin bir sorun değildir. Mesele, insanların bir ilişkiyi sürdürmek için bazı şeylerin değişmesi gerektiğini algılaması zor olduğundan, değişime karşı her zaman bir direnç olmasıdır.

2. Romantik tutku kaybolur

Uzun süredir birlikte olan çiftlerde romantizmin azalması normaldir ve bu birbirlerini sevmekten vazgeçtikleri anlamına gelmez. Bununla birlikte, ilişkinin diğer bölümlerine öncelik vermenin zamanının geldiğini gösterir.

Bu bakımdan ilişkilerini romantizme dayandıran çiftler, sonu gelmez çatışmalar yaşarlar.

3. Sosyal baskı yoğunlaşır

Uzun süreli flört etmenin en karakteristik dezavantajlarından biri, bu çiftlerin etrafındaki kişilerin uyguladığı baskıdır. Arkadaşlar ve akrabalar genellikle “Düğün tarihini belirlediniz mi?”, “Nerede evleneceksiniz?”, “Çocuğunuz olacak mı?” gibi sorular sorar.

4. İlişkiyle ilgili şüpheler nedeniyle uzun süreli flörtleşme

Bir çiftin beklentileri genellikle zaman geçtikçe değişir. Bu değişiklikler bazı durumlarda örtüşür, ancak diğerlerinde durum farklıdır.

Tabii ki, yaptıklarında bir sorun yoktur. Biri evlilik hakkında konuşmaya başladığında ve eşi bunu düşünmek bile istemediğinde çatışmalar ve güvensizlikler ortaya çıkar.

şaşıran adam
Herhangi bir uzun vadeli ilişki, çözülmediği takdirde kaotik zamanlara yol açabilecek çatışma dönemlerine tabidir.

5. Bağımsızlığı kaybetme korkusu

Gerçekten de, bazı uzun vadeli ilişkiler korkunun sonucudur. Spesifik olarak, evlilik çoğu zaman özgürlüğün azalmasıyla sonuçlandığı için bağımsızlığı kaybetme korkusu yaşanabilir.

Bu, flört aşamasında olan insanların kendilerini hala bağımsız olarak algıladıkları için bir damgalama ile bağlantılıdır. Evlilik olmadığında, ayrılmak çok da karmaşık olmayacaktır.

Uzun süreli flörtten sonra evlilik iyi bir seçenek mi?

Bu makalede gördüğünüz gibi, uzun süreli flört bazı insanlar için işe yarar, ancak diğerleri için sürdürülemez bir durumdur. Bu açıdan evlilikle ilgili şüpheleriniz varsa yapmanız gereken en iyi şey ilişkinizi düşünmek ve dinamiklerini değerlendirmektir.

Uzun bir süre boyunca iyi giden ilişkilerin evlilikle sonuçlanması daha olasıdır. Tersine, çelişkili dinamikleri olanların uzun vadede başarısız olma olasılığı daha yüksektir.

This might interest you...
Partnerinizi İncitmenize Neden Olabilecek 7 Cümle
Sağlığa bir adım
sayfasında okuyun Sağlığa bir adım
Partnerinizi İncitmenize Neden Olabilecek 7 Cümle

Kelimelerin hem onları kullananların hem de söylendikleri kişilerin üzerinde çok büyük bir güçleri vardır. En ufak bir cümle bile hafife alınmamalı...  • “Relaciones de Pareja.” Kairós Gerontologia. Revista da Faculdade de Ciências Humanas e Saúde. ISSN 2176-901X 18.20 (2015): 173–188. Kairós Gerontologia. Revista da Faculdade de Ciências Humanas e Saúde. ISSN 2176-901X. Web.
  • Hernando-Gómez, Ángel, Pablo Maraver-López, and María Pazos-Gómez. “Experiencias Positivas y Negativas En Relaciones de Pareja de Jóvenes y Adolescentes.” Revista de Psicología 25.2 (2016): n. pag. Revista de Psicología. Web.
  • Calero, Francisco. “Matrimonio.” ¿Luis Vives o Antonio de Guevara? El Inicio Del Enigma. Dykinson, 2019. 259–282. ¿Luis Vives o Antonio de Guevara? El inicio del enigma. Web.