Yaz Çiçekleri: Bahçeniz İçin Altı Seçenek

Yaz sırasında sıcağa dayanabilen çiçekleri biliyor musunuz? Yılın en sıcak mevsiminde bahçenizi renklendirmeye devam edebilecek birçok farklı yaz çiçeği vardır. Bu çiçeklerden altı tanesini bu yazımızda keşfedin!
Yaz Çiçekleri: Bahçeniz İçin Altı Seçenek

Tarafından yazılmıştır Daniela Echeverri Castro

Son Güncelleme: 16 Eylül, 2022

Yaz aylarında bitkilerle dolu teraslar, bahçeler ve balkonlar görmeye başlayabilirsiniz. Ancak, bu içinde bulunduğunuz iklimin özelliklerine bağlıdır ve tüm bitkiler çok sıcak bölgelerde hayatta kalabilmeyi başaramayabilir. Sıcak ile başa çıkabilecek en güzel yaz çiçekleri nelerdir, biliyor musunuz?

Bazı çiçek çeşitleri yılın bu mevsiminde görülen yüksek sıcağa dayanmayı başarır. Hatta, dış ortamları daha keyifli ve güzel hale getirmek için idealdirler. Ancak, özel bakıma ihtiyaç duyarlar.

Bu çiçekleri bu yazımızda keşfedin!

Bahçenizi Renklendirecek Altı Yaz Çiçeği Türü

Yaz, dış alanların tadını çıkartmak için harika bir fırsattır. Yılın bu mevsiminin iklimi ve iyi enerjisi aileniz, arkadaşlarınız ya da partneriniz ile daha fazla zaman geçirmek için idealdir.

Eğer bahçeniz gibi alanlardan yararlanmaya karar verirseniz hangi çiçeklerin yazın görülen yüksek sıcaklıklara daha iyi dayanabileceğini önceden bilmek daha iyidir. Bu şekilde bu çiçekleri dekorasyon için kullanarak daha uyumlu ve samimi bir atmosfer yaratabilirsiniz.

Belki bu yazımızı da okumak istersiniz: Balkonlar İçin İdeal 5 Çiçek Türü

1. Gazanya Çiçeği (Koyun Gözü Çiçeği)

Koyun gözü çiçeği olarak da bilinen gazanya çiçeği.
Gazanya çiçeği, canlı renklerinden dolayı çarpıcı çiçeklerdir. Diğer yandan, yazın görülen ekstrem hava koşullarına karşı da dayanıklılardır.

Parlak renkleri dolayısıyla botanik adları Gazania rigens olan gazanya çiçeği en popüler yaz çiçekleri arasındadır. Bu, Güney Afrika kökenli bir bitkidir ve 30 cm ila 35 cm arasında bir uzunluğa gelene kadar büyür. Ana özelliği çiçeklerinin sadece gökyüzü açık ise açmasıdır. Bundan dolayı bu çiçekleri yılın en sıcak günlerinde bahçelerde ve teraslarda görme ihtimaliniz son derece yüksektir.

Bu çiçekler ile ilgili en ilginç gerçek farklı renklerde bulunabilmeleridir: sarı, turuncu ve kırmızı renklerde bulunabildikleri gibi başka renklerde de bulunabilirler. Siz hangisini daha çok sevdiniz?

2. Sardunyalar, Güzel Yaz Çiçekleri

Sardunya bahçeleri ve dış alanları dekore etmek söz konusu olduğunda en favori çiçeklerden biri haline gelmişlerdir. Bu bitki Akdeniz kökenli bir bitkidir ve 60 cm’ye kadar ulaşabilir Renkli çiçekleri yaz aylarında bütün renkleri ile öne çıkar: kırmızı, beyaz, turuncu ve pembe.

3. Echinacea (Ekinezya) ya da Koni Çiçeği

Koni çiçeği.
Bu bitki bahçelerde öne çıkan parlak renklere sahiptir. Ayrıca tıbbi kullanımları da bulunmaktadır.

Çoğu kişi bu çiçeği tıbbi kullanımları dolayısıyla bilse de doğrusu, koni çiçeği bahçenizi dekore etmek için mükemmel bir çiçektir. Bu çiçek Kuzey Amerika’nın doğu bölgelerine özgüdür ancak şimdilerde dünyanın başka birçok yerinde de yetiştirilmektedir.

Bu çiçek genellikle güneşe maruz kalan alanlarda yetişir. Ayrıca, bu çiçekler 2 metreye ulaşabilir. Mor rengi yeşil bahçelerde öne çıktığı için en güzel yaz çiçeklerinden biridir.

4. Lavanta

Bahçenizde lavanta yetiştirmek için birçok sebep vardır. Öncelikle, çiçekleri yazın yüksek sıcaklıklarına dayanabilir çünkü yazları kuru ve sıcak geçen Akdeniz bölgesine özgü bir çiçektir.

Diğer yandan bu çiçeğin evinizin içerisinde başka önemli kullanımları da vardır, bahçenizdeki böcekleri uzaklaştırmanın yanında bu bitkiyi çeşitli doğal ilaç ve kokular hazırlamak için de kullanabilirsiniz.

Bu çiçek 50 cm’ye ulaşabilir ve hoş bir aromaya sahip olan mor çiçekleri ile bilinir.

Bu yazımızı kesinlikle kaçırmamalısınız: Cam Şişelerle Bahçe Düzenlemesi Nasıl Yapılır

5. Karanfil, En Güzel Yaz Çiçeklerinden Biri

Tarla karanfili adlı çiçek.
Boyutları nedeniyle karanfili bahçenize ya da saksılara ekebilirsiniz. Birçok renkleri vardır ve son derece dayanıklıdırlar.

Karanfil küçük yaz çiçekleri seven kişiler için mükemmel bir seçimdir. Bu çiçekleri parlak pembemsi mordan kırmızı, beyaz, sarı ya da yeşile kadar değişen renklerde bulabilirsiniz. Ayrıca uzun yeşil yapraklarındaki renk noktaları da öne çıkar.

Bu çiçek ile ilgili en iyi şeylerden biri çok fazla bakıma ihtiyaç duymamasıdır. Bundan dolayı bahçesine bakmaya adayacak çok fazla zamana sahip olmayan insanlar için mükemmeldir.

6. Afrika Papatyası

Afrika papatyası ya da glandüler Cape kadife çiçeği olarak da bilinen Dimorphotheca sinuata Güney Afrika’ya özgü bir bitkidir. Çok güçlü ve dayanıklı bir bitki olduğu bilinmektedir ve hem bahçelerde hem de saksılarda büyütülmeye uygundur.

Afrika papatyaları, farklı renkli çiçekleri son derece çarpıcı çiçek aranjmanları yapmak için kullanılabileceğinden dolayı favori yaz çiçekleri haline gelmişlerdir. Uzun, yeşil yaprakları vardır ve çiçekleri beyaz, pembe, turuncu, sarı veya lila olabilir, merkezleri ise mavi, sarı ya da turuncu olabilir.

Aklınızda Tutun

Bu yaz çiçekleri yılın bu mevsiminde görülen yüksek sıcaklıklara dayanıklı olsalar da bu temel bakıma ihtiyaçları olmadığı anlamına gelmez. Bundan dolayı çiçeklerinizi sağlıklı ve güzel tutmak için çiçeklerinizi düzenli olarak (ama aşırıya kaçmadan) suladığınızdan emin olun.

Ayrıca çiçeklerinizi besin bakımından zengin olan uygun topraklarda yetiştirmeye çalışın ki zorlanmadan büyüyebilsinler. Son olarak, sürekli çiçeklenmeyi teşvik etmek amacıyla solmuş çiçekleri ve sararan yaprakları budayın.


Tüm alıntı yapılan kaynaklar, kalitelerini, güvenilirliklerini, güncelliklerini ve geçerliliklerini sağlamak için ekibimiz tarafından derinlemesine incelendi. Bu makalenin bibliyografisi güvenilir ve akademik veya bilimsel doğruluğa sahip olarak kabul edildi.Bu metin yalnızca bilgilendirme amaçlı sunulmuştur ve bir profesyonelle görüşmeyi yerine geçmez. Şüpheleriniz varsa, uzmanınıza danışın.