Yiyecek İsraf Etmemek için 14 Mükemmel Pişirme Önerisi

Yiyecekleri israf etmekten kaçınmanın birçok yolu vardır. Örneğin, o son kalan ufak nutella parçasını atmak yerine ona sıcak süt ilave ederek nefis bir çikolatalı içecek hazırlayabilirsiniz.
Yiyecek İsraf Etmemek için 14 Mükemmel Pişirme Önerisi

Tarafından yazılmıştır Carolina Betancourth

Son Güncelleme: 16 Eylül, 2022

Yiyecek israf etmek, dünyada büyük bir sorundur, her yıl üretilen toplam yiyecek miktarının üçte biri çöpe gider. Durumun ciddiyetini anlamak içinse milyonlarca insanın açlık çektiğini hatırlamamız yeterlidir.

Son yıllarda kurulan örgütlerden Yiyecek ve Tarım Organizasyonu (FAO) genel nüfusa çağrıda bulunarak, onlardan yiyecek israfından kaçınmak için alınan tedbirleri uygulamalarını istedi.

Bununla birlikte, yiyecek üretiminin ilk aşamalarındaki ekin kaybını en aza indirmek için stratejiler geliştiriyorlar. Asıl zorlu iş ise, kayıp miktarını azaltmak ve ihtiyacı olanlara ulaştırılan yiyecek miktarını arttırmaktır. İşte bu nedenle herkesin tedbirlere uyması ve kendi evlerinden yardım etmesi önemlidir.

Bu makalemizde, yiyeceklerinizin raf ömrünü uzatacak 14 mükemmel yol paylaşacağız, bunları yiyeceklerinizin bozulmaya başladığını düşündüğünüzde bile uygulayabilirsiniz.

1. Yiyecek İsraf Etmekten Kaçının: Yumurtaları Uzun Süre Taze Tutmak

yumurtaların saklanması

Yumurtalarınızı buzdolabına kaldırmadan önce üzerilerine biraz yağ sürerek, onları üç veya dört hafta taze tutabilirsiniz.

2. Tuzlu Çorbayı Kurtarmak

soyulmuş patatesler

Eğer çorbanıza çok tuz attıysanız, endişelenmeyin. Bir patates soyun, tencereye koyun ve fazlalık tuzu emmesi için 20 dakika bekleyin.

3. Son Kalan Mayonezi Kullanmak

mayonezin hepsini kullanmak

Kavanozdaki bütün mayonezi kullanmak için, birkaç yemek kaşığı limon suyu yada sirke ekleyip salata sosu yapın.

4. Kabuksuz Meyveleri Taze Tutmak

kabuksuz meyve

Kabuksuz meyveler yeterince hızlı tüketilmediklerinde, çabucak çürürler. Bunu önlemek için, onları bir kase içinde su ve elma sirkesiyle hafifçe yıkayın. Eğer onları hemen yemeyecekseniz, hava geçirmez bir kaba koyarak buzlukta muhafaza edebilirsiniz.

5. Soğan ve Sarımsakları Korumak

sarımsak ve soğan

Üzerinde küçük delikler olan kesekağıtları, soğan ve sarımsakların aromasını ve tazeliğini koruması için en iyi yoldur.

6. Yarım Avokadoyu Taze Tutmak

avokado saklamak

Bazen sadece avokadonun yarısını yemek istersiniz, ancak bilirsiniz ki diğer yarısı hemen kahverengiye dönecektir. Yiyecek israf etmemek için, büyük bir soğan parçasıyla birlikte bir kapta saklayın.

7. Bütün Nutellayı Kullanmak

nutella ve süt

Nutella çok lezzetlidir. Kalıntıların kavanozda kaldığını kimse görmek istemez. Onu atmak yerine, kavanoza biraz sıcak süt dökün, bir kaşıkla karıştırın ve lezzetli içeceğinizin tadını çıkarın.

8. Kerevizi Korumak

kereviz korumak

Kereviz saplarını folyoya sararak haftalarca mükemmel durumda kalmalarını sağlayabilirsiniz. Elbette onları her zaman buzdolabındaki sebzelikte muhafaza edin.

9. Muzların Ömrünü Uzatmak

muzları korumak

Eğer muzların tepesine küçük ambalaj kağıdı sararsanız, onların üç yada dört gün daha fazla dayandığını görürsünüz.

10. Sütü Yeniden Kullanmak

bir fincan süt

Sütünüzün son kullanma tarihi geçmiş olsa bile, onu yayık ayranı, süzme peynir ve diğer ürünler yapmak için kullanabilirsiniz.

11. Otları Muhafaza Etmek

otları muhafaza etmek

Taze otlar çabuk bozulmaya başlarlar, ancak bu basit numara ile onları altı aya kadar taze tutabilirsiniz: Onları buz kalıplarına koyun ve zeytinyağı ile doldurun. Buzluğa kaldırın. Bu küpleri sayısız tarifte kullanabilirsiniz.

12. Patates ve Elmaları Muhafaza Etmek

Elmaları taze tutmak için, onları patateslerle aynı kaba koyunuz.

13. Mango Posalarını Elde Etmek

Eğer siz de onları bir bıçakla soyarken bir sürü mango posası kaybeden insanlardan biriyseniz, mangolarınızı birkaç parçaya kesin ve posayı bir bardak yardımıyla geri almayı deneyin.

Aynı numarayı kivi, avokado ve diğer benzer meyvelerle de deneyebilirsiniz.

14. Kahve Telvesini Tekrar Kullanmak

kahve telvesi ve cilt

Kahve telvesi, temel yapı maddeleri içerir ve bunlar çok değişik amaçlarda kullanılabilir. Mesela, asitli toprak gereksinimi duyan bitkiler için mükemmel gübredir.

Cilt için de müthiş bir maddedir, çatlakları önleyici krem yapmak için kullanılabilir. Her ne kadar bu numaralar ve ipuçları önemsiz görünseler de, bunların hepsi yiyecek israfından kaçınmak için basit yöntemlerdir.

En iyi yönü ise, eğer onları sürekli uygularsanız, para biriktirmiş olursunuz. Hemen bugün başlayın!


Bu metin yalnızca bilgilendirme amaçlı sunulmuştur ve bir profesyonelle görüşmeyi yerine geçmez. Şüpheleriniz varsa, uzmanınıza danışın.