Yumurta Kabuğu ve Şaşırtıcı Kullanımları

Yumurta kabuğunun en pratik kullanımlarından biri kozmetik kategorisine aittir. Tozlaştırılıp oje veya tırnak cilası ile karıştırılan yumurta kabuğu tırnaklarınızın güçlenmesine yardımcı olabilir.
Yumurta Kabuğu ve Şaşırtıcı Kullanımları

Tarafından yazılmıştır Yamila Papa Pintor

Son Güncelleme: 25 Mayıs, 2022

Yumurta kabuğu çoğu zaman çöpe atılır. Ancak yumurta kabukları aslında günlük hayatımızda son derece kullanışlı olabilir. Bugünkü yazımızda yumurta kabuklarının en şaşırtıcı kullanım alanlarından bahsedeceğiz.

Yumurta Kabuğu Hakkında Bilgiler

Yumurta kabuğu aynı zamanda belli antiasitlerde bulunan bir madde olan kalsiyum karbonattan meydana gelir. Orta büyüklükte bir yumurtanın kabuğunda yaklaşık 750-800 mg kadar kalsiyum bulunur.

Kabuk, yumurtanın toplam ağırlığının %9 ile 12’si kadarını meydana getirir ve oksijen ile nem ve karbondioksitin açığa çıkmasını sağlayan gözeneklere sahiptir.

yumurta kabuğu ve ilginç kullanımları

Kabuğun rengi yumurtayı yumurtlayan tavuğun cinsine bağlıdır. Beyaz tavuklar aynı renkte yumurta üretirlerken, kahverengi olanlar kahverengi yumurta yumurtlarlar.

Yumurta kabuğu nasıl kullanılabilir?

Doğal yara bandı işlevi görür

Yumurta kabuğu zarı (içerideki hafif şeffaf tabaka) kesik ve çiziklerin iyileşmesine yardımcı olmak için kullanılabilir. Bir yerinizi yaraladığınızda, yaranızın üstüne uygulayabilirsiniz.

Kahvenizin tadını zenginleştirir

Kahveyi birkaç yumurta kabuğuyla beraber yaparsanız (yüzyıllardır uygulanan bir gelenektir), kahvenin sertliği azalacaktır. Önce kabukları iyice yıkamayı ve herhangi yutmamak için kahveyi süzmeyi unutmayın.

Bahçedeki haşereleri kovar

Salyangoz gibi yumuşak vücutlu hayvanlar yumurta kabuğunun keskin kısımlarını geçemez. Böylece  bitki ve çiçeklerinizi bu avcılara karşı korunur.

yumurta-kabuğu

Domateslere “kalsiyum takviyesi” yapar

Bir bahçeniz varsa, o zaman domates bitkilerinin meyvelerinin ağırlığını desteklemekte zorlandığını biliyorsunuzdur.

Deneyimli bahçıvanlar genelde domateslerin yetiştiği toprağa yumurta kabuğu koyarak bu sorunun üstesinden gelirler.

Yenilebilir

Birçok insan yoğun  kalsiyum  içerikleri sebebiyle yumurta kabuklarını yer.

Bunun için yumurta kabuklarını ezip yemeklerinizde kullanabilir; çorbalar, tatlılar, kremalar ve salataların üstüne serpebilirsiniz.

Yumurta kabukları, yemeğin tadını etkilemez ve kemik sağlığınıza katkıda bulunur.

Başlangıç tohumları

Bir bahçe oluşturmaya başlıyorsanız, tıpkı domateste olduğu gibi toprağa yumurta kabuğu ekleyebilirsiniz.

Toprağınıza biraz kompost veya gübre ile beraber yumurta kabukları ekleyin. Ayrıca yumurta kabuklarını bahçe toprağınızın üstüne serpebilir ya da kompost yığınına ekleyebilirsiniz .

Mutfak aletlerini bileyip temizlemek için kullanabilirsiniz

Olabildiğince bütün haliyle yumurta kabuğunu dondurucuya koyup blender bıçaklarını temizlemek ve bilemek için kullanabilirsiniz. Su ekleyip blenderi çalıştırın.

Köpeklerde ishali tedavi eder

Köpeğiniz şayet yememesi gereken bir şey yemişse, kahve telvesiyle birkaç yumurta kabuğunu toz haline getirin. Köpeğinizin mamasına birkaç çay kaşığı dökerseniz ishal bir gün içinde tedavi edilmiş olacaktır.

toz hâlinde yumurta kabuğu

Mineral katkı maddesi olarak kullanın

Birkaç hafta boyunca yumurta kabuklarını limon suyunun içinde bekletin ve bu karışımı buzdolabında saklayın. Vücudunuza ekstra mineral sağlamak için meyve ve sebze smoothielerinin içine ekleyin.

Evinizi dekore edin

Kabuklardan yılbaşı süsleri yapabilirsiniz. Bunun için kursa gidebilir ya da sabırlı olup kendiniz öğrenebilirsiniz. Çocukları eğlendirmenin ve tatil döneminde daha az para harcamanın harika bir yoludur.

Yemek kalıntılarını temizler

Ezilmiş yumurta kabukları dibinde ve kenarlarında yemek artığı kalmış tencereleri temizlemek için kullanılabilir. Gelecek sefer bulaşıkları yıkarken tencereleri yumurta kabuğuyla yıkamayı deneyin.

Tırnakları güçlendirir

Yumurta kabuğunu toz haline getirip oje ya da cilanıza ekleyerek tırnaklarınızı güçlendirin. Tırnaklarını uzatmakta zorlanan veya sürekli tırnakları kırılan kadınlar için bu harika bir çözümdür. 

yumurta

Kırışıklıkları azaltın

Birkaç yumurta kabuğunu kırarak toz haline getirin ve buz kalıbının içinde dondurun. Ardından kırışıklıkları azaltmak için buz küplerini suratınıza sürün.

Nemlendirici maske olarak uygulayın

Bir havan yardımı ile yumurta kabuklarını ezip toz haline getirin. Tozu yumurta akıyla karıştırın ve cildinizi sıkılaştırmak için yüzünüze maske olarak uygulayın.

Çamaşırları beyazlatın

Bir filenin içine birkaç yumurta kabuğu koyup çamaşır makinesine atarsanız, lekelerin çıkacağını ve beyaz giysilerinizin parlayacağını görebilirsiniz.

Mum yapın

Haşladığınız yumurtanın kabuğunu dikkatlice soyun ve mum ile doldurmak üzere içi boş kabuğu kalıp olarak kullanın. Bir fitil ekleyin, mumum kurumasını bekleyin ve ardından kabuğu çıkarın.  İlginizi çekebilir ...

Yumurta Kabuklarının 5 Alternatif Kullanımı
Sağlığa bir adım
sayfasında okuyun Sağlığa bir adım
Yumurta Kabuklarının 5 Alternatif Kullanımı

Yumurta kabuklarını atmak yerine, içerdikleri besin değerlerini sonuna kadar kullanmak için, onları birçok farklı amaç için kullanabilirsiniz.


Bu yayının içeriği yalnızca bilgilendirme amaçlıdır. Hiçbir zaman bir uzmanın teşhislerini, tedavilerini veya tavsiyelerini kolaylaştırmaya veya onların yerini almaya hizmet edemezler. Herhangi bir şüpheniz varsa güvendiğiniz uzmanınıza danışın ve herhangi bir işleme başlamadan önce onayını alın.