Yumurtalıklarda Ağrı Oluşumu: Büyük Bir Sorun Belirtisi

Yumurtalık ağrısı genellikle adetle ilgilidir ancak başka sebeplerin yarattığı bir sonuç da olabilir. 
Yumurtalıklarda Ağrı Oluşumu: Büyük Bir Sorun Belirtisi
José Gerardo Rosciano Paganelli

Yazan ve doğrulayan doktor José Gerardo Rosciano Paganelli.

Son Güncelleme: 24 Şubat, 2022

Yumurtalıklarda ağrı oluşumu, hafif ağrıdan daha güçlü ve daha kesintisiz ağrıya şiddeti değişebilen bir sorundur. Kadınlar kısa bir süre veya üst üste saatlerce bu ağrıyı yaşayabilirler ve ağrı her ay değişebilir.

Bunların hepsi kişiye göre değişir. Ağrılar, yumurtlama döneminde, adetin başlangıcında, ortasında ve hatta tüm adet döngüsü boyunca artabilir.

Yumurtalık ağrısı nedir?

karnını tutan kadın vajina görseli

Yumurtalıklar, yumurta hücresi üreten iki salgı bezidir. Hep boyut hem de şekil olarak bademe benzerler. Karnın alt kısmında, fallop tüplerinin hemen üstünde uterusun iki tarafında yer alırlar.

Kadınlar doğurgan dönemlerindeyken yumurtalıkların esas görevi yumurta hücresi üretmektir. Hormonlar (östrojen ve progesteron) dişi üreme sisteminin sorunsuz bir şekilde çalışmasını sağlarlar.

Bu bölgedeki ağrı, üreme sistemi ve yakınındaki organlarla ilişkili komplikasyonlar nedeniyle ortaya çıkar.

Yapılan çalışmalara göre karın bölgesindeki veya pelvik bölgedeki ağrı, önde gelen jinekoloğa gitme ve hastaneye yatırılma sebeplerinden biridir.

Pek çok vakada ağrı, ciddi bir soruna işaret etmez ancak her zaman dikkatli olmalıyız.

Hangi faktörler hesaba katılmalı?

Bu tür bir ağrı ile karşı karşıyaysanız dikkat etmeniz gereken pek çok faktör vardır. Bu faktörlerden bazıları şunlardır:

 • Yakın zamanda ameliyat geçirmiş olmak
 • Ağrının lokasyonu
 • İdrar yapma ve dışkılamada değişiklikler
 • Ağrının başladığı zaman
 • Kullanılan ilaçlar ve etkileşimleri
 • Ortalama adet kanaması miktarı ve adetin süresi

Bu faktörleri hesaba katmalıyız ve kötüleşme ihtimallerine karşın semptomları gözlemlemeliyiz. Tüm bu bilgileri bilmek, doktorunuza yardımcı olacaktır. Böylece daha net bir tanı koyabilecektir.

Belirtiler

uzanmış karnı ağrıyan kadın

Yumurtalıklarda ağrı oluşumu yaşandığında çoğu zaman ciddi belirtiler yoktur. Sık sık zamanla yok oldukları görülür. Bir başka deyişle geçici bir ağrıdır.

Ancak genel belirtiler şöyle sıralanabilir:

 • Ağrı dolu dışkılama
 • Karında ağırlık
 • Mide bulantısı, kusma veya göğüs hassasiyeti
 • En güçlü belirti karın ağrısıdır.
 • Bazen kadınlar idrar torbalarında baskı hissederler bu da sık sık idrara çıkmalarına yol açar.
 • Pelvik ağrı (sırta veya kalçaya yayılabilir)
 • Cinsel birleşme esnasında pelvik ağrı

Yumurtalıklarda Ağrı Oluşumu: Sebepleri

uzanmış karnı ağrıyan kadın
 1. Yumurtlama. Yumurtalıkların yüzeyinde folikül gelişimi. Her kadında bu ağrı tipi görülmez ancak yaygın olarak rastlanır. Adetten önce, sonra veya adet dönemi boyunca oluşabilir.
 2. Adet. Ağrı pek çok kadında yaygın olarak görülür. Orta veya şiddetli düzeyde olabilir. Ağrının nedeni uterustaki kasların kasılmasıdır.
 3. Yumurtalık kisti. Yumurtalık kistlerinin boyutu değişkenlik gösterebilir ancak genellikle iyi huyludurlar. Tamamen sıvı doludurlar ve patladıktan sonra ağrı yaparlar.
 4. Endometriozis. Yaygın olarak görülen bir durumdur. Hücreler uterusun dış kısmında büyüdüklerinde (yumurtalıklarda, mesanede, bağırsaklarda) ağrı oluşur.
 5. Hamileliğin ilk ayı. Uterusun geçirdiği değişimler yumurtalıklarda ağrı oluşumu görülebilir.
 6. Ektopik gebelik. Ektopik gebelikte embriyo rahim astarının dışında büyür. Zamanında tedavi edilmezse annenin hayatını tehdit eden bir durum olabilir. En yaygın belirtilerden bazıları anormal vajinal kanama, sırt ağrısı ve geç adet olmak olarak sıralanabilir.
 7. Ektopik gebelikte kadınlar rektum bölgesinde güçlü bir baskı ve pelvislerinin bir kısmında hafif veya orta şiddette kramplar da hissedebilirler. Son olarak karınların alt kısmında da ağrı olduğunu fark edebilirler.
 8. Pelvik enflamatuvar hastalığı (PID). Bu hastalık yumurtalıkların, falop tüplerinin ve uterin ağzının iltihaplanmasına neden olur. Bakteriyel enfeksiyonların, özellikle de gonorrhea’dan sorumlu ‘gonococci’ bakterilerinin yol açtığı bir durumdur.
 9. Enfeksiyonlar.

Tedavi

kahve içen kadın

Kişinin ihtiyaç duyduğu tedavi türü ağrının sebebinin ne olduğuna bağlıdır. Bu yüzden doktora gitmek şarttır. Yumurtalık ağrısını yatıştırabilecek birkaç genel şey vardır:
 • Adet döneminde kahveden uzak durun. Kahve kan damarlarını daraltır. Böylece kan basıncını yükseltir. Bunun sonucunda yumurtalıklarda ağrı oluşabilir.
 • Egzersiz. Egzersiz yapmak, sağlıklı bir hayat sürdürmenin yanı sıra ağrıyı kontrol etmenize yardımcı olabilir. Haftada 2 veya 3 kez egzersiz yapmaya çalışın.
 • Çaylar. Yumurtalıklardaki ağrıyı rahatlatabilecek pek çok çay çeşidi vardır.

Tüm alıntı yapılan kaynaklar, kalitelerini, güvenilirliklerini, güncelliklerini ve geçerliliklerini sağlamak için ekibimiz tarafından derinlemesine incelendi. Bu makalenin bibliyografisi güvenilir ve akademik veya bilimsel doğruluğa sahip olarak kabul edildi.Bu metin yalnızca bilgilendirme amaçlı sunulmuştur ve bir profesyonelle görüşmeyi yerine geçmez. Şüpheleriniz varsa, uzmanınıza danışın.