5 Ender Kanser Türü

Bu kanser türleri oldukça saldırgan olabilir, hemen harekete geçmek için erken teşhis koyulması gerekir.
5 Ender Kanser Türü

Tarafından yazılmıştır Okairy Zuñiga

Son Güncelleme: 16 Eylül, 2022

Hiç şüphe yok ki meme kanseri, kolon kanseri ya da yumurtalık kanserini duymuşsunuzdur. Hatta muhtemelen bunlar hakkında bazı istatistiksel bilgiler bile biliyorsunuzdur. Öte yandan, göz ardı edilmemesi gereken çeşitli ender kanser çeşitleri de vardır.

Bu kanserler hakkında oldukça ender olduklarından dolayı çok şey duymamış olabilirsiniz ve bunlara yakalanmanız da oldukça düşük bir ihtimaldir. Bununla beraber tanımlanmış 71 kanser türünün sadece 11 tanesi  iyi bilinmektedir.

İşte bu yüzden bilgilenmek ve farkında olmak adına ender kanser türleri hakkında daha fazla bilgi edinilmelidir.

1. Ayak Kanseri

Her ne kadar ayak sözcüğünü normalde “kanser” sözcüğüyle ilişkilendirmeseniz de, bunlar gerçekte ilişkili olabilirler. Ayakta başlayan tümörler genelde fark edilmez olurlar,  bu özellikleri onları asıl tehlikeli kılan etkendir.

Aşağıdaki tehlike belirtilerinden herhangi birini fark ederseniz doktora gitmeniz oldukça önem kazanır:

 • Garip hisler
 • Topaklanmalar
 • Hantallık

Bir ayak hastalıkları uzmanı bu kanser çeşidini tanımlayabilir ve değerlendirme yaptıktan sonra bunun aşağıdaki türler olduğunu bulabilir:

 • Kemik kanseri
 • Sinir kanseri
 • Cilt kanseri
 • Damar kanseri

Ayak çevresinde en çok görülen kanser türü cilt kanseridir. Eğer normalde sandalet giyiyorsanız ya da ayaklarınız sürekli olarak güneş ışığına maruz kalıyorsa, sürekli olarak güneş kremi kullanmalısınız.

2. Vajinal Kanser

vajinal kaner

Ender kanserler listesindeki bu ikincisi sadece kadınların 1% ini etkiler: vajinal kanser. Menopoz dönemine girmiş kadınlarda olması daha muhtemeldir vajinal kanserin. Daha önce insan papilom virüsü gibi cinsel yolla bulaşan hastalıklardan kapmış olanların özellikle daha dikkatli olmaları gerekmektedir.

İyi haber ise bu tümörlerin oldukça küçük olmaları ve cerrahi müdahaleyle kolaylıkla giderilebilmeleridir. Eğer önerilen yıllık jinekoloji randevularına düzenli giderseniz bu kanser türünden kaçınmak için doğru olanı yapıyorsunuz demektir.

3. Tükürük Bezi Kanseri

Tükürük bezinizin ürettiği enzimler, yiyeceklerin düzgün sindirimi ve enfeksiyondan kaçınma açısından oldukça önemlidir. Bu üçüncü kanser tipi direkt olarak vücudu etkiler ancak sadece 100,000 insanda 1 insan bu hastalıktan muzdariptir. Tükürük bezi kanseri belirtileri şunları içerir:

 • Kulaklarda topaklanma
 • Çene bölgesinde yumru oluşumu
 • Ağız içinde ve çevresinde yumru oluşumu

Bu kanser türünün tedavisi için radyasyon ve cerrahi müdahale gerekir, fakat zamanında teşhis edilirse 90% ihtimalle iyileşirsiniz.

Diğer kanser türlerinin aksine bu kanserin, tütün yada alkol kullanımıyla doğrudan bir ilgisi yoktur. Bildiğimiz şey ise bu türün kalıtsal faktörlerden fazlasıyla etkilendiğidir.

4. Kordoma

omurga kanser

Bugün bahsetmek istediğimiz dördüncü kanser türü kordoma olarak bilinir. Bu tür kemiklerde kendine yer eder, özellikle omurgada ve sadece bir milyon insanda  bir rastlanır. Doktorlar; kordomanın, cenin rahimdeyken oluşan küçük kıkırdak kalıntılarının yanlış gelişmesi sonucu oluştuğunu bulmuşlardır.

En nadir kanser türlerinden biri olduğundan dolayı bu türü araştırmak ve anlamak zordur. Kordomanın ortaya çıkışının, kalıtsal faktörlerden mi yoksa başka bir şey tarafından mı tetiklendiğine dair bir fikir birliği yoktur.

Bilinen şey ise, kordomanın konumu yüzünden saldırganca ve acılı ancak  yavaş büyüdüğüdür.

Kordomayla ilişkili belirtiler şunları içerir:

 • Baş ağrısı
 • Boyun ağrısı
 • Çift görme
 • Bağırsak ve idrar torbası fonksiyonlarının kaybı
 • Kollarda ve bacaklarda karıncalanma

Kordomalar, radyasyona, kemoterapiye, ilaç kullanımına karşı direnç gösterme eğilimindedirler. Bu nedenle olağan tedavi cerrahi müdahaledir, ki bu da tümörün boyutuna ve yerine göre her zaman mümkün değildir.

Bir başka zorlaştırıcı faktör ise kordomanın tamamen alınmasının oldukça zor olmasıdır, bu ise beraberinde nüksetme olasılığını getirir.

  5. Mezenkimal Kondrosarkom

Bu ender kanserlerin sonuncusu mezenkimal kondrosarkom olarak bilinir ve kıkırdak dokuda kendini gösterir. O kadar enderdir ki 1959 yılından beri sadece 1000 vaka  doğrulanmıştır.

Ender olması iyi haberdir; şöyle ki oldukça saldırgandır ve diğer organları enfekte edebilir. Bilinen vakalardan belgelenenler şunlardır:

 • Bu tip kanserin üçte ikisi omurga, kaburga ve çene kemiklerinden başlamaktadır.
 • Üçte biri ise yağ ve kas dokularından başlamaktadır.

Mezenkimal kondrosarkom vücudun herhangi bir yerinden başlayabileceği için,  belirtileri saptamak ve izlemek zordur. En iyi çözüm ise kişisel sağlığınızı bakım altında tutmak ve senede bir kere pratisyen hekimle olan randevunuza gitmektir.

Bu kanser omurga yakınlarında oluştuğunda his kaybı yaşayabilir ya da paralize olmak gibi ağır bir durumla karşılaşabilirsiniz. En iyi tedavi yöntemi cerrahi müdahale ve kemoterapi kullanımıdır.

Ender kanser türlerini bilmenin önemi

Açıkça görülüyor ki, bu kanser türlerini oldukça az insanın bilmesinin sebebi bu türlerin oldukça ender olmalarıdır. Ancak sahip olduğunuz herhangi bir belirti için tetikte olmak önemlidir. Unutmayın ki bu hastalıkları bu kadar tehlikeli yapan şey geç tespit edilmeleridir.

Sağlığınızda bir sorun fark ettiğiniz an gidin ve bir doktora görünün. Çok  paranoyak davranmak iyi olmadığı gibi, uyarı işaretlerini görmezden gelmek de hiç bir zaman yapmamanız gereken bir davranıştır.

İlginizi çekebilir ...
Akciğer Kanseri: Belirtileri Ve Tedavisi
Sağlığa bir adım
sayfasında okuyun Sağlığa bir adım
Akciğer Kanseri: Belirtileri Ve Tedavisi

Akciğerleriniz solunum sisteminizin en önemli bölümlerindendir. Akciğer kanseri ile ilişkilendirilen belirtiler ve tedavi hakkında detaylar için tı...


Tüm alıntı yapılan kaynaklar, kalitelerini, güvenilirliklerini, güncelliklerini ve geçerliliklerini sağlamak için ekibimiz tarafından derinlemesine incelendi. Bu makalenin bibliyografisi güvenilir ve akademik veya bilimsel doğruluğa sahip olarak kabul edildi.


 • Martínez Tello, F. J., Manjón Luengo, P., & Montes Moreno, S. (2006). Condrosarcoma. Variantes de condrosarcoma. Revista Española de Patología. https://doi.org/10.1016/s1699-8855(06)70016-2
 • Angulo Hervías, E., Lample Lacasa, C., Crespo Rodríguez, A. M., & Yagüe Romeo, D. (2007). Condrosarcoma mesenquimal primario en el mediastino. Radiologia. https://doi.org/10.1016/S0033-8338(07)73794-3
 • Conforti, R., Sardaro, A., Tecame, M., Rossi, C., Vargas, O., Raucci, A., & Sica, A. (2013). Cordoma: Considerazioni diagnostiche e revisione della letteratura. Recenti Progressi in Medicina.

Bu yayının içeriği yalnızca bilgilendirme amaçlıdır. Hiçbir zaman bir uzmanın teşhislerini, tedavilerini veya tavsiyelerini kolaylaştırmaya veya onların yerini almaya hizmet edemezler. Herhangi bir şüpheniz varsa güvendiğiniz uzmanınıza danışın ve herhangi bir işleme başlamadan önce onayını alın.