Daha İyi Bir Duruş için 8 İpucu

Kötü görünmesinin yanı sıra, sırt ve baş ağrısına sebep olan kötü duruş kronik bir hale gelebilir ve sonuçları uzun süreli kronik yorgunluk, bel fıtığı ve kemiklerin kötü hizalanması gibi problemlere kadar gidebilir.
Daha İyi Bir Duruş için 8 İpucu

Tarafından yazılmıştır Daniela Echeverri Castro

Son Güncelleme: 16 Eylül, 2022

Kötü bir duruş için bir çok sebep vardır, fakat hepsinin yeterince dikkat edildiğinde çözümü vardır: aşırı kilolu olmak, kasların zayıflığı, yanlış pozisyonda uzun süre oturmak, yürürken yanlış pozisyonda olmak ve benzerleri bu sorunlardan bazılarıdır ve eğer bu sorunları çözmeye gönüllüyseniz hepsinin bir çözümü vardır.

Düzgün bir estetik duruş vücudunuzu hizada tutarak en az enerji ile düzgün durmanızı sağlar. Bu seviyeye ulaşabilmek için, omurganızın yana doğru gitmesinden veya açılı durmasından kaçınmalısınız, çünkü bunlar üst kısımda “kambur”a alt kısımda ise “kuyruk sokumu” problemlerine yol açar.

Günümüzde yaptığımız aktivitelerin çoğu kötü duruşa sebebiyet veriyor ve bu da bir çok problemin öncüsü oluyor. Hareketsiz bir yaşam tarzı, elektronik eşyaların çok fazla kullanılması, kötü bir pozisyonda uzanmak, hiç fark etmeden kötü bir duruşa sahip olmanız ile sonuçlanabilir.

Fakat neyse ki, duruşunuzu düzeltebilmek için çok işinize yarayacak bazı ipuçları vardır. Sonuçlarını uzun bir zaman içerisinde alsanız bile, vücudunuza yapabileceğiniz en iyi iyiliklerden biridir duruşunuza dikkat etmek.

Aynaya Bakın

Boy aynasının karşısında durup da duruşunuzu çalışmak çok faydalı bir yöntemdir. Eğer hazırsanız, duruş çalışırken vücut ağırlığınızı iki ayağınıza eşit olarak paylaştırmanız ve omuzlarınızı geriye doğru bastırmanız gerektiğini aklınızdan çıkarmayın.

Eğer kulağınızdan omzunuza doğru giden hayali bir çizgi olduğunu hayal ederseniz ve bunu kalçanızdan, dizinizden ve bileğinizden de geçirirseniz düzgün bir duruş oluşturursunuz.

Duvara Yaslanın

sırt ağrısı

Düzgün bir duruşa sahip olmanın diğer bir basit yolu sırtınızı ve kalçanızı duvara dayamaktır. Eğer bunu düzgün yapıp yapmadığınızı anlamak istiyorsanız, elinizi kalçanız ile duvarın arasına koyun.

Eğer eliniz aradan geçemiyorsa ve çok sıkı ise bu duruşunuzun çok doğru olduğu anlamına gelir. Diğer bir yandan, eğer çok fazla boşluk varsa bu duruş problemleriniz var demektir.

Oturun

Sırtınızın dümdüz, omuzlarınızın geride ve aşağı bastırılmış olduğundan emin olun ve ayaklarınızın tabanları yere güzelce bassın. Çok uzun bir süre boyunca bacak bacak üstüne atılı bir şekilde oturmanın iyi olmadığını unutmayın, bu kan dolaşımını engelleyebilir, bacaklarınızın şişmesine veya varisli damarlar oluşmasına yol açabilir.

Ayakta Durun

Göğsünüz dik durmalıdır ve abdominalleriniz aktif bir halde olmalıdır çünkü karın kaslarınız (abdominaller) düzgün ve durağan bir şekilde durmanıza yardımcı olan kaslardır. Bunu yaparken, vücut ağırlığınız iki ayağınıza eşit dağıtılmalıdır ve dizleriniz çok hafif bir şekilde kırık olmalıdır.

Yürüyün

spor ayakkabı

Başınızı havada ve boynunuzu düz tutun. Çok uzun bir süre boyunca yere bakmaktan kaçınmalısınız çünkü bu boyun ağrısına sebebiyet verebilir. Yürürken önce topuklarınızı sonra parmaklarınızı bastığınızdan emin olun.

Uyuyun

Uykudaki en iyi duruş yan yattığınız duruştur ve bacaklarınız hafifçe toparlanmış olmalıdır. Bu pozisyon omurganızın düzgün şekline kavuşmasına yardımcı olur ve nefes almayı destekleyerek, sinir bozucu horlamadan kurtulmanıza yardımcı olabilir.

Sandalyenin Ucuna Oturun

sırtı ağrıyan kadın

Duruşunuzun doğru olması için, özellikle de bir iş mülakatında iseniz, çoğu uzman sandalyenin ucuna oturmayı öneriyor çünkü bu şekilde sırtınız düzgün bir şekilde durur, sandalyenin arkasına yaslandığınız anlardaki gibi kendini salıp eğilemez. Dengenizi düzgün bir duruşla desteklemek için ayağınızı sandalyenin altına koyun ve diğerini de öne doğru uzatın.

Spor Yapın

Spor yapmak kaslarınızı esnetmek için ve onları optimal bir seviyede ve duruşta tutmak için harika bir yöntemdir, bu da iyi bir duruş için çok önemlidir. Bunun için yürümeyi, koşmayı, yüzmeyi ve esneme egzersizlerini yapmanızı öneriyoruz, bunların hepsini yaparken de duruşunuza dikkat edin.

Ayrıca çok uzun süre boyunca oturmak zorunda kalan insanlar için de bir mola verip kaslarını esnetmeleri ve düzgün duruş çalışmaları yapmaları da çok önemlidir. Çok uzun süre ayakta kalmak zorunda kalan insanlar için de aynı şey geçerlidir.


Tüm alıntı yapılan kaynaklar, kalitelerini, güvenilirliklerini, güncelliklerini ve geçerliliklerini sağlamak için ekibimiz tarafından derinlemesine incelendi. Bu makalenin bibliyografisi güvenilir ve akademik veya bilimsel doğruluğa sahip olarak kabul edildi.Bu metin yalnızca bilgilendirme amaçlı sunulmuştur ve bir profesyonelle görüşmeyi yerine geçmez. Şüpheleriniz varsa, uzmanınıza danışın.