Sırt Ağrısının Nedenleri ve Tedavi Yöntemleri

Sırt Ağrısının Nedenleri ve Tedavi Yöntemleri
Carlos Fabián Avila

Yazan ve doğrulayan doktor Carlos Fabián Avila.

Son Güncelleme: 25 Ekim, 2018

Ne yazık ki, sırt ağrısı özellikle bel bölgesinde çok sık görülür. Rutininize göre ya iyileşen ya da kötüleşen bir rahatsızlık türü olup, tedavisi genelde kolay değildir. Bu yazımızda, sırt ağrısının nedenleri ve hayat kalitenizi iyileştiren doğal tedavilerden bahsedeceğiz.

 Sırt Ağrısının Nedenleri Arasından Yaralanma İhtimalini Eleyin

Birkaç gün veya hafta boyunca süren bir ağrı hissetmeniz durumunda ilk yapmanız gereken bir uzman doktora görünmek olmalıdır. Böylelikle doktor, özellikle bir ezilme söz konusu olmuşsa herhangi bir yaralanma ihtimalini eleyebilir.

Bariz bir yaralanma yoksa ya da sırt ağrısı uzun süredir şikayetçi olduğunuz kronik bir ağrıysa, o halde sırt ağrısının nedenleri ile ilgili aşağıda sıralayacağımız hususlara da dikkat etmelisiniz.

Sırt ve Duygular

Çoğu insanın inanmamasına rağmen; sırt şikayetlerinizle ilişkili olabilecek sebeplerden biri de, bir süredir olumsuz bir duyguya maruz kalmaktır. Bu durum sırt bölgesinde sürekli bir gerilime yol açmış ve sonunda da kronik bir sorun haline gelmiştir.

Bu durumda, ne kadar stres veya duygusal gerginlik yaşarsanız, bu bölge o kadar çok ağrıyacaktır. Bu durum sadece gergin insanlar için geçerli değildir. Duygularını içinde yaşayıp göstermeyen insanlar sırt ağrısı çekebilirler. Sırtın farklı bölgeleriyle ilişkili duygular şöyledir:

 • Romboid: Öfke
 • Trapezius: Yetersizlik ve sinirlilik
 • Boyun: Çok fazla sorumluluk
 • Dorsal: Korku
 • Lumbar: Sinirlilik

Sırt sorunlarını ve ilgili duyguları tedavi etmek istiyorsanız, bir şeyi değiştirmeniz gerektiğini unutmayın: Her zaman bir terapistten yardım alabilir ya da doğal bir takviye kullanabilirsiniz.

Sırt ve Organlar

Sırt ağrısının nedenleri arasında, sırt kasına yakın bir organda başlamış olası bir iltihap da vardır. Ağrı alevlenerek bölgede aşırı baskıya sebep olabilir. Bölgeler ve organlar arasındaki bağlantılar ise şu şekildedir:

 • Sağ trapezius ve sağ dorsal: Karaciğer ve safra kesesi
 • Sol trapezius ve sol dorsal: Akciğer ve mide
 • Boyun: Kalp
 • Lumbar: Böbrekler (üst kısım), bağırsaklar (orta kısım) ve solunum yolu (sakral bölge)
sırt masajı yaptırmak

Doğal Tedaviler

Sırt ağrısının sebepleri bir yana, şu doğal tedavilerle de doğrudan ağrıyı tedavi etmeniz mümkündür:

 • Zerdeçal ve söğüt ile yapılan ağrı kesici ve iltihap sökücü çaylar
 • Sıcak su torbası veya elektrikli battaniye yardımı ile yerel ısı uygulamaları
 • Kil veya zencefil lapa uygulaması
 • Arsenik bazlı iltihap sökücü krem uygulaması
 • Bach veya homeopatik çiçeklerle kişiye özel takviye
sarı papatya çiçeği

Faydalı Terapiler

Son olarak, tedavinin önemli bir kısmı da iyileşene kadar, düzenli olarak ya da sırtınız ağrıdığı zamanlarda bir profesyonel tarafından tedavi edilmektir. Bölgeyi rahatlatmak adına gevşetici masajları özellikle öneriyoruz.

Bu makalemizi de okuyun: Sırt Ağrısı İçin 10 Ev Reçetesi

Ancak yaşadığınız fiziksel dengesizlikleri anlamanıza yardımcı olacak bir fizyoterapist ya da osteopattan yardım almanız; farkında olmadığınız bir takım alışkanlıkları değiştirerek, ağrınızdan kurtulmanız açısından daha da faydalı olacaktır.

vakum masajı

Ayrıca, organların iltihabına iyi geldiği için, vakumlu bardak terapisini de öneriyoruz. Son olarak, yakın zamanda Kinesio bantı veya nöromüsküler bandaj terapisi de yaygınlaşmıştır.

Bu terapide çok parlak renkli elastik yapıştırıcı bandajlar kullanılmaktadır. Birçok atlet bu tekniği kullanmakta ve bu terapi her türlü ağrı ve yaralanmada iyi sonuçlar vermektedir.

İlginizi çekebilir ...
Sırt Ağrısını Hafifletmek İçin Önerilen Üç Aktivite
Sağlığa bir adım
sayfasında okuyun Sağlığa bir adım
Sırt Ağrısını Hafifletmek İçin Önerilen Üç Aktivite

Sırtınız sahip olduğu iş yükünden ötürü en sık ağrıya maruz kalan bölgelerden biridir. Verilen doğal yöntemlerle sırt ağrısını hafifletmek ister mi...


Bu yayının içeriği yalnızca bilgilendirme amaçlıdır. Hiçbir zaman bir uzmanın teşhislerini, tedavilerini veya tavsiyelerini kolaylaştırmaya veya onların yerini almaya hizmet edemezler. Herhangi bir şüpheniz varsa güvendiğiniz uzmanınıza danışın ve herhangi bir işleme başlamadan önce onayını alın.