5 Yaygın Böcek Isırığı ve İyileştirme Yöntemleri

Böcek ısırıklarından korunmak pek de kolay değildir. Fakat iyi haber; böcek ısırıklarını iyileştirmenin ve rahatsızlığınızı dindirmenin farklı yolları vardır. Daha fazlasını öğrenmek için okumaya devam edin.
5 Yaygın Böcek Isırığı ve İyileştirme Yöntemleri

Son Güncelleme: 23 Şubat, 2022

Böcek ısırığı sayısız türde böcekten kaynaklanabilecek rahatsız edici ve çoğu zaman önlenemeyen bir yaralanmadır. Genellikle bahar ya da yaz aylarına gerçekleşir ve cildinizin kaşınıp şişmesine sebep olur.

Ne yazık ki böcekler her iklim, mevsim ve mekanda bulunabilecekleri için böcek ısırıklarından korunmak pek de kolay değildir.

Böcekler genellikle siz uykudayken ve görece sıcak ve nemli gecelerde sizi ısırırlar. Böcek ısırığı sebebiyle meydana gelen kaşınma hissinden kaçınmak pek mümkün olmasa da hayati açıdan tehlike arz etmez.

Sivrisinek gibi böceklerin ısırıklarıyla kene gibi zararlı böceklerin ısırıklarının benzer olmadığı bilinmektedir. 

Bu soruna çözüm bulduklarını iddia eden pek çok yayın ve ürün bulunmaktadır fakat bunlar doğru değildir. Ev hijyeninin yerinde olması, kapalı su depoları ve periyodik olarak dumanla dezenfekte etmek bu rahatsızlığın en aza indirgenmesine yardımcı olsa da, hala böcek ısırıklarının kökünü kurutmuş değiliz ve açıkçası bunun pek de mümkün olmadığını düşünüyoruz.

Bu yazımızda 5 yaygın böcek ısırığı ve bunları nasıl iyileştirebileceğiniz hakkında konuşacağız. Bu rehber niteliğindeki yazı ısırıldığınızda uygun gördüğünüz biçimde hareket edebilmeniz için size yardımcı olacak.

5 Yaygın Böcek Isırığı ve İyileştirme Yöntemleri

Tüm böcekler birbirlerine benzeseler de, aslında aynı değildirler. 

1. Oldukça Korkulan Bir Böcek Isırığı: Arılar

parmağa konan arı

İnsanlar bu büyüleyici ve inanılmaz derece önemli böcekten oldukça korkarlar. Arıcılar dahi bal toplarken koruyucu kıyafetler giyerler.

Arıların iğneleri keskin olmakla birlikte acıtırlar ve genellikle şişliğe sebep olurlar ve alerjik vakalarda, tıbbi müdahale gerektirebilirler.

2. Eşek Arıları

Kentsel yerleşimlerde bu tip ısırıklara pek sık rastlanmaz. Fakat bu yine de gerçekleşmeyeceği anlamına gelmiyor. Hatta, evde, ofiste, alışveriş merkezinde ve işletmelerdeki (özellikle restoranlardaki), genellikle doğada karşılaşılan kokulara benzer olan tatlı ve cazip kokular bu böcekleri çekmektedirler.

Yanlışlıkla alanına girdiğiniz için bir eşek arısı tarafından ısırıldıysanız, cildiniz aşırı derecede şişebilir. Unutmayın, eşek arıları birden fazla kez ısırabilecekleri için normal arılardan farklıdırlar.

3. Sivrisinekler

böcek ısırığı

sivrisinek ısırıkları aşırı derecede yaygındır fakat genellikle sağlık açısından bir risk teşkil etmezler. 

Sivrisinekler boru şeklindeki ağızlarıyla kanınızı emerler ve yoğunluğu, tekrarı, böceğin türü ve vücudunuzun tepkisine göre genellikle birkaç saat ya da gün içinde kaybolabilen küçük kırmızı şişliklere sebep olurlar.

Bazı sivrisinek türlerinin yalnızca ısırmakla kalmadığını belirtmemiz gerekir. Dang, chikungunya, sıtma ve  sarı humma sivrisineklerin sebep olabileceği hastalıklardan bazılarıdır.

4. Pireler ve Tahta Kuruları

Bu ısırıklar da oldukça yaygındır. Pireler ve tahta kuruları üzerinizde kıyafet olsa da sizi ısırabilecek oldukça özel böceklerdir.

Kıyafetleriniz üzerinden cildinize ulaşarak sizi defalarca ısırabilirler. Tükürükleri ve bulundurdukları bakteriler,  sebep oldukları kaşınma hissinin yanı sıra durumunuzu daha da kötüleştirir ve cildinizde küçük kırmızı şişlikler şeklinde izler bırakırlar.

5. Karıncalar

yaprakta karınca

Kabul edin: kaç kez küçük böcekler tarafından ısırıldınız? 

Sebep oldukları yaralar bir tehlike teşkil etmez ve bu ısırıkların çoğu ateş karıncalarından kaynaklanır. Isırıkları, belirli durumlar haricinde, küçük kırmızı şişliklere sebep olur, o kadar.

Böcek Isırığı Tedavisi

  • Böcek ısırığı cildinizi etkiler. Ağrı kesici krem sürmeden evvel, ısırılan bölgeyi temizleyin ve dezenfekte edin.
  • Bu ısırıkların çoğu yalnızca ısırılan bölgede şişme, ağrı, kızarıklık ve kaşıntıya sebep olur.
  • Özellikle eşek arıları ve arıların ısırıklarına karşı olmak üzere, çok az insan bu durumlara karşı alerjik reaksiyon gösterir. Bu insanlar ısırıldıktan sonra bazı tepkiler gösterirler ve şu tip sorunlar yaşarlar: konuşmada ya da nefes almada zorlanma, dudakların ve yüzün şişmesi, halsizlik, baş dönmesi ve bazen kurdeşen dökme. Kurdeşen olunduğunda ciltte aşırı derecede kaşınan kırmızı noktalar ya da izler belirir. Buna anafilaksi (aşırı duyarlılık) adı veriliyor ve bu durum çok şiddetli olup (nadir olsa da ) ölüme dahi yol açabilir.

Böcek ısırığı tedavisi genellikle bölgesel ve genel bir tedavidir. Merhem, krem ve eğer gerekliyse, size zarar verebilecek bakterileri yok etmek ve nötrlemek için bakterisit kullanmanız gerekebilir.

İlginizi çekebilir ...
Zehirli Kimyasallar Kullanmadan Evdeki Böceklerden Kurtulun
Sağlığa bir adım
sayfasında okuyun Sağlığa bir adım
Zehirli Kimyasallar Kullanmadan Evdeki Böceklerden Kurtulun

Bu yazımızda anlatacağımız doğal tekniklerle sağlığınıza ve ailenize zarar veren kimyasalları kullanmadan çeşitli böcek türlerini uzaklaştırabilirs...


Bu yayının içeriği yalnızca bilgilendirme amaçlıdır. Hiçbir zaman bir uzmanın teşhislerini, tedavilerini veya tavsiyelerini kolaylaştırmaya veya onların yerini almaya hizmet edemezler. Herhangi bir şüpheniz varsa güvendiğiniz uzmanınıza danışın ve herhangi bir işleme başlamadan önce onayını alın.