50'li Yaşlar, Kadınlar İçin Harika Bir Zaman

Yılların geçişine üzülüp travma yaşamamalısınız, aksine 50'li yaşlarınız olgunluğunuzdan ve çevrenizdekilerden zevk aldığınız bir dönem olmalı. 
50'li Yaşlar, Kadınlar İçin Harika Bir Zaman

Son Güncelleme: 22 Şubat, 2022

Sürekli damgalar ve basmakalıplar arayan toplumumuz genelde bir orta yaş krizinden ve kadınların 50’li yaşlar civarına gelmesinin karmaşıklığından bahseder.

İşte bu kendinizle yüzleşmeniz ve hayatınızın birçok alanını yeniden gözden geçirmeniz gereken bir dönemdir, özellikle de menopoz yaşıyorsanız.

Makalemizin başında belirtmek istediğimiz bir şey var: Her yaş harikadır, tavrınızı pozitif, cesur ve heyecanlı tuttuğunuz sürece.  50’li yaşlar birçok olayın gerçekleşeceği harika zamanlardır.

Bu yüzden, biraz da ironiyle, birçok kadın bu dönemi orta yaşın ergenliği olarak görür, hormonal ve kişisel değişimlerin çılgınca yaşandığı bu dönem açık bir zihin ve hayallerle dolu bir kalple yaşanmalıdır. 

50’li yaşlar yeni 20’ler değildir – 50 yaşınızı gururla taşıyın

“40 yeni 20 ve 50 ise yeni 25 yaştır.” Bu sık sık duyacağınız bir cümledir ve biraz yanlış olabilir.

Ayrıca bakınız : Mutlu yaşlanmanın yolları

 • 50’li yaşlar 20’ler değildir ve olmayacaktır, çünkü artık yaşadığınız ve öğrendiğiniz şeyler hakkında kendinizi iyi hissedersiniz. 20’lerinizde olmayı istemeye ihtiyacınız yok, çünkü artık deneyimin kalkanını taşıyorsunuz.
 • Bu yaşta daha güçlü ve güzelsiniz ve olduğunuz kişiden memnunsunuz.
 • Düşünmeniz gereken bir diğer konu ise bu yaşa bir ulaştınız mı, mutluluğun kabullenme ile geleceğidir.
 • Kendinizle ilgilenirsiniz, iyi giyinirsiniz ve hala çekici olabilirsiniz, ama 50’li yaşlarda bir kadının 20 yaşında gibi davranmasına gerek yoktur.

Bunu aramak veya istemek sadece acı verecektir.

kadın illüstrasyonu

50’li yaşlarınız ve hormonal korku tüneli

King’s College London (UK)’de sosyoloji profesörü olan Karen Glaser, araştırmasında yaygın bir olgudan bahsediyor.

 • Kadınlar giderek daha geç yaşlarda çocuk sahibi oluyor. Bu nedenle bir anne 50’li yaşlarına geldiğinde çocukları yeni yeni ergenlik çağına varıyor. 
 • Tüm bu değişiklikler ve menopoz ile gelen rahatsızlık, sıcak basmalar, uykusuzluk ve ruh halinde çalkalanmalar ergenlik çağında benzer hormonal tünellerden geçen çocukla beraber yaşanıyor.

Bu iki gerçekliği uyumlu hale getirme çabası kitaplara konu olabilecek deneyimler içeriyor. 

Her kadın illa ki bu dönemden geçecektir ama 50’li yaşlarla yüzleşmek her zaman güllük gülistanlık olmayabilir.

İşte bu dönemde östrojen oranında düşüş yaşanır. Cildiniz sarkmaya başlar ve esnekliğini yitirir. Saçlarınız dökülebilir. Sürekli yorgun hissedebilirsiniz.

Bu her gün yaşaması zor olan bir mücadeledir.

Yani, şöyle ki, 50’li yaşlar yeni 25 değildir. Anneler çocuklarıyla mücadele ederken aynı zamanda onların ve kendi ihtiyaçlarını gidermeye çalışırlar. 

50’li yaşlarınızda zihninizde şüpheler kaybolur, bazı şeyler kesinleşir

50’li yaşlarına varan birçok kadın karmaşık ve kritik bir yolculuk yaşayabilir: boşanma.

50'li yaşlar
 • Yalnız veya çocuklarınızla beraber yeni bir döneme başlarsınız ve bu son dönemlerde daha da yaygın olmaya başladı. Bu karmaşık bir gerçeklik çünkü bu durumda her zaman yeterli ekonomik kaynaklara sahip olmayabilirsiniz ama yine de ayakta kalmayı başarırsınız. 
 • Bu yaşta artık şüpheleriniz yoktur; bu kendinizden emin olduğunuz, ne istediğinizi ve ne hak ettiğinizi bildiğiniz bir dönemdir. Makalenin başında bahsettiğimiz deneyim kalkanı ile sonunda güvenlik hissi kendini gösterir.
 • İçgüdülerinize güvenmenin ve yeni kişisel projelere adım atmanın zamanıdır bu. Bunlar başarılı olsa da olmasa da her zaman başarının inancıyla yolunuza devam edeceksiniz.

Bu yaşta önceliklerinizi yaşar ve değerlendirirsiniz

On yıl önce eşiniz ve çocuklarınız her şeyden önce gelirdi, ama şimdi 50’li yaşlarınıza geldiniz. Artık kendiniz için önemli bir alan açıldı.

Her şey aklınızda yerine oturmaya başlar ve başarmak istediğiniz hayallerin ışığında daha güçlü bir öz güven sonunda ortaya çıkar.

Hangi yaşta olursanız olun en iyi zamanın “şimdi” olduğunu unutmayın.

Bu yüzden kendinizle ilgilenmekten, kendinize destek vermekten, hayalleriniz için savaşmaktan, mutlu olmak ve çevrenizdekileri mutlu etmek için çabalamaktan ve karşılığını almaktan çekinmeyin.


Tüm alıntı yapılan kaynaklar, kalitelerini, güvenilirliklerini, güncelliklerini ve geçerliliklerini sağlamak için ekibimiz tarafından derinlemesine incelendi. Bu makalenin bibliyografisi güvenilir ve akademik veya bilimsel doğruluğa sahip olarak kabul edildi.


 • Valentín E. (2014). Menopausia. https://doi.org/10.1016/B978-84-458-1311-9.50137-3
 • Dulcey-Ruiz, E., & Valdivieso, C. U. (2002). Psicología del ciclo vital: Hacia una visión comprehensiva de la vida humana. Revista Latinoamericana de Psicologia.
 • Gifre, M., Monreal, P., & Esteban, M. (2011). El desarrollo de la identidad a lo largo del ciclo vital. Un estudio cualitativo y transversal. Estudios de Psicologia. https://doi.org/10.1174/021093911795978180
 • Gallego, I. D., Delgado, A. O., & Sánchez-Queija, I. (2011). Apego a los iguales durante la adolescencia y la adultez emergente. Anales de Psicologia.

Bu metin yalnızca bilgilendirme amaçlı sunulmuştur ve bir profesyonelle görüşmeyi yerine geçmez. Şüpheleriniz varsa, uzmanınıza danışın.