Kardeşler Arasındaki Bağ Kalpten Gelir

Kardeşler, küçükken ailelerinin dikkatini çekmek için mücadele etmesine rağmen; yetişkinliğe eriştikleri zaman aralarındaki farklılıkları bir kenara koyar ve birbirlerine destek olurlar.
Kardeşler Arasındaki Bağ Kalpten Gelir

Son Güncelleme: 09 Ocak, 2019

Kardeşler arasındaki bağ bazen karmaşık bir hal alabilir. Kardeşlerin kendine has özellikleri ve çocukluk yıllarından gelen kıskançlıkları ve tartışmaları vardır. Ancak işin sonunda yetişkinliğe erişirken kalplerinin derinliklerinden gelen bağın gücünü hissederler.

Berkeley’de bulunan California Üniversitesi’nin Kişilik ve Sosyal Araştırmalar Enstitüsü’nde yapılan bir çalışmaya göre kardeşler arasındaki doğum sırasının büyük önemi vardır. Her bir çocuk ebeveynlerinin dikkatini çekmek için çeşitli stratejiler geliştirmek zorundadır.

Ancak bu kardeşler büyüdükleri zaman genellikle aralarındaki geçmişten gelen anlaşmazlıkları bir kenara bırakarak, birbirlerine daha fazla değer vermeye başlar. Bu, size seçim şansı bırakmayan özel bir bağdır.

Kardeşleri birleştiren ve günlük hayatta zamanı, nesilleri ve yaşları aşan bir bağ oluşturan bu şey kandır. Kardeşler aynı zamanda birbirlerinin kişiliklerinin gelişmesine de katkıda bulunur ve zor zamanlarda birbirlerine destek olurlar. Hadi gelin beraber bu konuya bir göz atalım.

Doğum Sırasının Önemi ve Kardeşler Arasındaki Bağ

Doğum sırasının önemini psikolojik bakış açısıyla açıklamaya odaklanmış çalışmaların sayısı gerçekten şaşırtıcıdır.

Büyük kardeşler

Berkeley’de bulunan California Üniversitesi’nden evrimsel psikolog Frank J. Sulloway’in “Born to Rebel” isimli kitabında açıkladığına göre, büyük kardeşler başkaları tarafından kolaylıkla fark edilen bazı karakteristik özellikler sergiler:

 • Genellikle daha fazla sorumluluk sahibidirler ve aile içindeki değişiklikleri daha kolay kabullenirler.
 • Adaletsiz bir durum olduğunda ebeveynleriyle en sık yüz yüze gelenler büyük kardeşlerdir.
 • Küçük kardeşlere daha fazla hoşgörülü ve daha az kuralcı davranılırken, büyük kardeşlerin aile değerlerini çoğu zaman daha fazla aldığı söylenir.
 • Bu durum, genellikle büyük çocuğun bu değerleri kabul etmesine veya daha önce bahsettiğimiz gibi bu değerlere karşı isyan etmesine neden olabilir.
üç kız kardeş

Ortanca çocuk

 • Çoğunlukla ironik olarak ortanca çocuğun “sahipsiz bölgede” olduğu söylenir.
 • Aile içindeki yerlerini bulmak için uğraşırlar ve bu nedenle sıklıkla dikkat çekmeye çalışırlar.
 • Hiyerarşiden hiç hoşlanmazlar ve adaletsizlik olarak algıladıkları her şeye anında itiraz ederler.
 • Herhangi bir şeyde çok başarılı olmak isterler ve büyük veya küçük kardeşlerinden daha zeki olmak için uğraşırlar.
 • Yapılan çalışmalara göre; her şeyi “gözetebildikleri”, tamamen eşit oldukları ve baskın gücün ya da “üstün” bir yönlendirmenin olmadığı ilişkiler kurmaya çalışırlar.

İşin tuhafı ise popüler kültür, sorumluluk sahibi olan ilk kardeşten sonra gelen kardeşin isyankar olmasını normal karşılar. Ancak bu tip bir çalışmanın herkes için kesin doğruluğu yoktur. Kuşkusuz ki; her aile birbirinden çok farklıdır.

En küçük kardeş

 • Evi mümkün olan en kısa sürede terk etmeye çalışan, net karakteristik özelliklere sahip bağımsız kardeş olabilirler. Ya da tam tersi olarak anne, baba ve kardeşlere daha da bağımlı olan evin küçük kardeşi konumuna gelebilirler.
 • Evin dünyaya gelen son çocuğunun “evin küçüğü” nitelemesiyle yaşayacağını da söyleyebiliriz.

Kardeşler arasındaki bağ: Dengesiz ancak yine de güçlü bir ilişki

Dünyaya geliş sırasını bir süreliğine kenara koyalım. Çocukluk ve ergenlik döneminde aile içindeki konumun bulunmaya çalışıldığı herkes tarafından bilinir.

Bir şekilde hayatımızın geri kalan her anında bizi takip edecek olan karşılıklı meydan okumalar ve aşırı derecede karmaşık durumlarla birlikte, kıskançlıklar da kendini göstermeye başlar.

 • Kardeşler sosyalleşmek için birbirine yardımcı olur. Yaşanan bu erken sosyal durum; paylaşmayı, öfke ve kıskançlık gibi yoğun duyguları kontrol etmeyi, kendimizi başkasının yerine koymayı, yani empati yapmayı öğrenmeye yardım eder.
 • Etrafta dengesiz bir ilişki içinde olduğumuz birisi bulunur. Kardeşlerin çoğunun arasında karmaşık ilişkiler vardır: Yani sizin karakteriniz kardeşinizin düşünce, değer ve istekleriyle örtüşmeyebilir.
ağaç ve çocuklar
Ancak kardeşler arasındaki bağ çoğu zaman aralarındaki farklılıklardan çok daha güçlüdür. Bu kan bağı ve geçmişte yaşanan güzel anların oluşturduğu kardeşler arasındaki bağ, kardeşlerin her zaman beraber olmalarını, buluştukları zaman mutlu olmalarını ve çocukluktan gelen dostuluğun bitmemesini sağlayan nedendir.

Çocukluk döneminde oluşan sevgi, yetişkinlik döneminde bile devam eder. Kardeşlerimiz sonsuza kadar sürecek birlik ve dengenin kaynağıdır. Her birimizin çeşitli farklılıkları, çılgınlıkları ve sorumluklukları vardır.

Kardeşlerin bazı davranışları aynıdır ve hatta bazen aynı şekilde bile gülebilirler. Tüm bunlara rağmen farklı yollar izleseler de her zaman ortak bir noktada buluşurlar: Sevgi.


Tüm alıntı yapılan kaynaklar, kalitelerini, güvenilirliklerini, güncelliklerini ve geçerliliklerini sağlamak için ekibimiz tarafından derinlemesine incelendi. Bu makalenin bibliyografisi güvenilir ve akademik veya bilimsel doğruluğa sahip olarak kabul edildi.


 • Sulloway FJ. Psychology. Birth order and intelligence. Science. 2007 Jun 22;316(5832):1711-2. doi: 10.1126/science.1144749. PMID: 17588922.
 • Damian, R. I., & Roberts, B. W. (2015). Settling the debate on birth order and personality. Proceedings of the National Academy of Sciences of the United States of America, 112(46), 14119–14120. https://doi.org/10.1073/pnas.1519064112

Bu metin yalnızca bilgilendirme amaçlı sunulmuştur ve bir profesyonelle görüşmeyi yerine geçmez. Şüpheleriniz varsa, uzmanınıza danışın.