Kardeş Bağı Kalpten Gelir

Kardeşler küçükken ailelerinin dikkatini çekmek için mücadele etmesine rağmen yetişkinliğe eriştikleri zaman aralarındaki farklılıkları bir kenara koyarlar ve birbirlerine destek olup özen gösterirler.

Kardeşler arasındaki ilişki bazen karmaşık bir hal alabilir. Kardeşlerin kendine has özellikleri ve çocukluk yıllarından gelen kıskançlıkları ve tartışmaları vardır. Ancak işin sonunda yetişkinliğe erişirken her yeni yaşa girdiklerinde kalplerinin derinliklerinden gelen bağın gücünü hissederler.

Berkeley’de bulunan California Üniversitesinin Kişilik ve Sosyal Araştırmalar Enstitüsünde yapılan bir çalışmaya göre kardeşler arasındaki doğum sırasının büyük önemi vardır.

Her bir çocuk ebeveynlerinin dikkatini çekmek için çeşitli stratejiler geliştirmek zorundadır, ancak bu kardeşler büyüdükleri zaman aralarındaki geçmişten gelen anlaşmazlıkları genellikle bir kenara koyarak birbirlerine daha fazla değer vermeye başlarlar.

Bu, size seçim şansı bırakmayan özel bir bağdır. Kardeşleri birleştiren ve günlük hayatta zamanı, nesilleri ve yaşları aşan bir bağ oluşturan bu şey kandır.

Kardeşler aynı zamanda birbirlerinin kişiliklerinin gelişmesine de katkıda bulunur ve zor zamanlarda birbirlerine destek olurlar.

Hadi gelin beraber bu konuya bir göz atalım.

Doğum sırasının önemi ve kardeş bağı

Doğum sırasının önemini psikolojik bakış açısıyla açıklamaya odaklanmış çalışmaların sayısı gerçekten şaşırtıcıdır.

Büyük kardeşler

Berkeley’de bulunan California Üniversitesinden evrimsel psikolog Frank J. Sulloway’in “Born to Rebel” isimli kitabında açıkladığına göre, büyük kardeşler başkaları tarafından kolaylıkla fark edilen bazı karakteristik özellikler sergiler:

  • Genellikle daha fazla sorumluluk sahibidirler ve aile içindeki değişiklikleri daha kolay kabullenirler.
  • Adaletsiz bir durum olduğunda ebeveynleriyle en sık yüz yüze gelenler büyük kardeşlerdir.
  • Küçük kardeşlere daha fazla hoşgörülü ve daha az kuralcı davranılırken büyük kardeşlerin aile değerlerini çoğu zaman daha fazla aldığı söylenir.
  • Bu durum genellikle büyük çocuğun bu değerleri kabul etmesine veya daha önce bahsettiğimiz gibi bu değerlere karşı isyan etmesine neden olabilir.

torun 1

Ortanca çocuk

Çoğunlukla ironik olarak ortanca çocuğun “sahipsiz bölgede” olduğu söylenir. Aile içindeki yerlerini bulmak için uğraşırlar ve bu nedenle sıklıkla dikkat çekmeye çalışırlar. Hiyerarşiden hiç hoşlanmazlar ve adaletsizlik olarak algıladıkları her şeye anında itiraz ederler.

  • Herhangi bir şeyde çok başarılı olmak isterler, büyük veya küçük kardeşlerinden daha zeki olmak için uğraşırlar.
  • Yapılan çalışmalara göre her şeyi “gözetebildikleri”, tamamen eşit oldukları ve baskın gücün ya da “üstün” bir yönlendirmenin olmadığı kişisel veya duygusal ilişkiler kurmaya çalışırlar.

İşin tuhafı ise popüler kültür, sorumluluk sahibi olan ilk kardeşten sonra gelen kardeşin isyankar olmasını normal karşılar. Ancak bu tip bir çalışmanın herkes için kesin doğruluğu yoktur.

Kuşkusuz ki her aile birbirinden ciddi anlamda farklıdır.

En küçük kardeş

Jurg Frick tarafından yazılan “Ties that Last Forever” isimli kitaba göre, küçük kardeşler diğerlerine göre son derece farklıdır.

  • Evi mümkün olan en kısa sürede terk etmeye çalışan, net karakteristik özelliklere sahip bağımsız kardeş olabilirler. Ya da tam tersi olarak anne, baba ve kardeşlere daha da bağımlı olan evin küçük kardeşi konumuna gelebilirler.

Evin dünyaya gelen son çocuğunun “evin küçüğü” nitelemesiyle yaşayacağını da söyleyebiliriz.

Kardeşler: Dengesiz ancak yine de güçlü bir ilişki

Dünyaya geliş sırasını bir süreliğine kenara koyalım. Çocukluk ve ergenlik döneminde aile içindeki konumun bulunmaya çalışıldığı herkes tarafından bilinir. Bir şekilde hayatımızın geri kalan her anında bizi takip edecek olan karşılıklı meydan okumalar ve aşırı derecede karmaşık durumlarla birlikte kıskançlıklar kendini göstermeye başlar.

  • Kardeşler sosyalleşmek için birbirine yardımcı olur. Yaşanan bu erken sosyal durum paylaşmayı, öfke ve kıskançlık gibi yoğun duyguları kontrol etmeyi, kendimizi başkasının yerine koymayı yani empati yapmayı öğrenmeye yardım eder.
  • Etrafta dengesiz bir ilişki içinde olduğumuz birisi bulunur. Kardeşlerin çoğunun arasında karmaşık ilişkiler vardır: Yani sizin karakteriniz kardeşinizin düşünce, değer ve istekleriyle örtüşmeyebilir.

ağaç ve çocuklar

Ancak kardeşleri birbirine bağlayan bağ çoğu zaman aralarındaki farklılıklardan çok daha güçlüdür.

Bu kan bağı ve geçmişte yaşanan güzel anların oluşturduğu bağ, kardeşlerin her zaman beraber olmalarını, buluştukları zaman mutlu olmalarını ve çocukluktan gelen dostuluğun bitmemesini sağlayan nedendir. Çocukluk döneminde oluşan sevgi yetişkinlik döneminde bile devam eder.

Kardeşlerimiz sonsuza kadar sürecek birlik ve dengenin kaynağıdır. Her birimizin çeşitli farklılıkları, çılgınlıkları ve sorumluklukları vardır.

Kardeşlerin bazı davranışları aynıdır ve hatta bazen aynı şekilde bile gülebilirler. Tüm bunlara rağmen farklı yollar izleseler de her zaman ortak bir noktada buluşurlar: Sevgi.