6 Ev Yapımı İlaçla Bronşit Semptomlarını Kontrol Altına Alın

Bu ev yapımı ilaçlardan birini seçin ve bronşitin can sıkıcı semptomları ile savaşın. Fakat bir kaç günden sonra hala geçmemişse doktora gidin.
6 Ev Yapımı İlaçla Bronşit Semptomlarını Kontrol Altına Alın

Tarafından yazılmıştır Daniela Echeverri Castro

Son Güncelleme: 16 Eylül, 2022

Bronşit, bronş borularınız olarak da bilinen alt solunum yollarında iltihap oluşumuyla karakterize edilen akut bir hastalıktır. Bu yazımızda bronşit semptomlarını kontrol altına almak için uygulayabileceğiniz 6 ev yapımı ilaç tarifi paylaşacağız!

6 Ev Yapımı İlaçla Bronşit Semptomlarını Kontrol Altına Alın

İltihap bir virüs veya bakteri nedeniyle oluşabilir, ancak aynı zamanda diğer zararlı ajanlara karşı bağışıklık sisteminizin yanıtı da olabilir. Başlıca semptomu öksürmek ve solunum sıkıntısı çekmektir; buna genellikle ateş, göğüs basması hissi ve balgam da eşlik eder.

İlk etapta burun kanallarını ve boğazınızı etkiler, ancak gün geçtikçe enfeksiyon akciğerlerinize kadar uzanır.

Belirtileri görmezden gelinip tedavisi için hiçbir şey yapılmazsa zatürre olarak bilinen tehlikeli bir hastalığa dönüşebilir. İyi haber; yan etkileri olmayan ve diğer komplikasyonlara neden olmadan önce sorunla mücadeleye yardımcı olan doğal çözümlerin olmasıdır.

Burada, denemek için en iyi 6 tedaviyi söyleyeceğiz.

1. Okaliptüs yağı

okaliptüs yağı

Güzel kokulu okaliptüs yağının rahatlatıcı etkisi, akut veya kronik bronşit sorununuz varsa, solunum yollarını temizlemeye yardımcı olur.

Anti-inflamatuvardır ve bir balgam söktürücü olarak görev yaparken; tahrişi ve aşırı derecede balgam üretimini azaltır.

Nasıl kullanılır?

 • Sıcak suya birkaç damla okaliptus yağı ekleyin ve buharı 5 ila 8 dakika boyunca teneffüs edin.
 • Ayrıca göğsünüze ve sırtınıza uygulayabilir ve emilene kadar masaj yapabilirsiniz.

2. Keklik otu yağ

Keklik otu yağı antibiyotik ve anti-inflamatvuar etkisi ile, bronşit semptomlarını kontrol altına almak için yüzyıllardır kullanılmaktadır.

Sıkıntılı solunum yollarını temizlerken, hastalığa neden olan mikroplarla savaşır.

Nasıl kullanılır?

 • Bir bardak sıcak suya 8 ila 10 damla kekik yağı ilave edin ve günde bir kez için.
 • Yatıştırıcı etkisi için yağı göğsünüze ve sırtınıza uygulayın.

3. Sarımsak ve ballı şurup

sarımsak bal şurubu

Bal ve sarımsaktan yapılan bu doğal şurup, akciğerlerinizi etkileyen virüse veya bakterilere karşı çabucak yardımcı olmak için doğadaki iki güçlü antibiyotiği birleştirir.

Yumuşatıcı ve balgam söktürücü etkiye sahiptir ve balgamın atılmasına yardımcı olurken bronş tüplerinin tahrişine karşı da koruma sağlar.

Nasıl kullanılır?

 • Birkaç diş sarımsak doğrayın ve hava geçirmez bir cam kavanozda balla karıştırın.
 • Bir hafta boyunca beklettikten sonra tüketebilirsiniz.
 • Her gün 4 yemek kaşığına kadar alabilirsiniz.

4. Sandal ağacı yağı

Sandal ağacı yağı, bronşiyal tahriş nedeniyle görülen solunum sistemi semptomlarına karşı yardımcı olan organik bileşikler içerir.

Antiseptik ve antibakteriyel olup zararlı mikroorganizmaları ortadan kaldırmaya yardımcı olur. Aynı zamanda, solunum yollarını tahriş edebilecek diğer bileşiklere karşı koruyucu bir bariyer oluşturur.

Nasıl kullanılır?

 • Bir tencere kaynar suya 10 damla sandal ağacı ekleyin. Hemen, kendinizi yakmamaya dikkat ederek buharını 5 dakika boyunca teneffüs edin.
 • Tedaviyi günde 2 veya 3 kez tekrarlayın.

5. Zerdeçal çayı

zerdeçal çayı

Zerdeçaldaki aktif madde olan kurkumin, bronşit semptomlarınızı iyileştirmeye yardımcı olan bir anti-inflamatuvar ve antibiyotik maddedir.

Çay biçiminde olması solunumu kolaylaştırmak ve iltihaplanmayı azaltmak için yatıştırıcı bir yoldur.

Nasıl kullanırım?

 • Bir çay kaşığı toz haline getirilmiş zerdeçalı bir fincan kaynar su ekleyin ve günde iki kez tüketin.
 • İsteğe bağlı olarak, bir çorba kaşığı bal ile tatlandırılabilir veya rendelenmiş zencefil ekleyebilirsiniz.

6. Ebegümeci çayı

Ebegümeci, öksürüğü ve bronşiti tedavi etmek için mükemmel olan balgam söktürücü, anti-inflamatuvar ve yatıştırıcı güçlere sahip bir bitkidir.

Malzemeler

 • 1 fincan sıcak su (250 ml)
 • 1 çorba kaşığı ebegümeci yaprağı (10 g)

Hazırlanışı

 • Bir bardak su ısıtın. Kaynamaya başladığında, ebegümeci yapraklarını ekleyin.
 • 15 dakika kaynatın.
 • Süzgeçten geçirin ve küçük yudumlarla için.
 • Günde 3 defaya kadar kullanın.

Bu ilaçlardan herhangi birini seçip bronşitin en rahatsız edici semptomları ile mücadele edin. Bununla birlikte, eğer birkaç gün içinde geçmezse, doktorunuza danışın.


Tüm alıntı yapılan kaynaklar, kalitelerini, güvenilirliklerini, güncelliklerini ve geçerliliklerini sağlamak için ekibimiz tarafından derinlemesine incelendi. Bu makalenin bibliyografisi güvenilir ve akademik veya bilimsel doğruluğa sahip olarak kabul edildi.


 • Albert, R. H. (2010). Diagnosis and treatment of acute bronchitis. American Family Physician. https://doi.org/10.1074/jbc.M808249200
 • Rantzsch, U., Vacca, G., Dück, R., & Gillissen, A. (2009). Anti-inflammatory effects of myrtol standardized and other essential oils on alveolar macrophages from patients with chronic obstructive pulmonary disease. European Journal of Medical Research. https://doi.org/10.1186/2047-783X-14-S4-205
 • Lu, X. Q., Tang, F. D., Wang, Y., Zhao, T., & Bian, R. L. (2004). [Effect of Eucalyptus globulus oil on lipopolysaccharide-induced chronic bronchitis and mucin hypersecretion in rats]. Zhongguo Zhong Yao Za Zhi. https://doi.org/10.1109/3DTV.2010.5506332
 • Singh, V. K., & Singh, D. K. (2008). Pharmacological effects of garlic (Allium sativum L.). Annual Review of Biomedical Sciences. https://doi.org/10.5016/1806-8774.2008.v10p6
 • Küpeli Akkol, E., Orhan, D. D., Gürubüz, I., & Yesilada, E. (2010). In vivo activity assessment of a “honey-bee pollen mix” formulation. Pharmaceutical Biology. https://doi.org/10.3109/13880200903085482
 • Duvoix, A., Blasius, R., Delhalle, S., Schnekenburger, M., Morceau, F., Henry, E., … Diederich, M. (2005). Chemopreventive and therapeutic effects of curcumin. Cancer Letters. https://doi.org/10.1016/j.canlet.2004.09.041
 • Jurenka, J. S. (2009). Anti-inflammatory properties of curcumin, a major constituent of Curcuma longa: A review of preclinical and clinical research. Alternative Medicine Review. https://doi.org/10.1002/ptr.4639

Bu metin yalnızca bilgilendirme amaçlı sunulmuştur ve bir profesyonelle görüşmeyi yerine geçmez. Şüpheleriniz varsa, uzmanınıza danışın.