Soğuk Algınlığı ve Öksürük İçin Doğal Tedaviler

30 Mart, 2019

Soğuk algınlığı ve öksürük, çoğumuzun yakalandığı solunum sistemi enfeksiyonları sonucu olur.

Öksürük ise sıklıkla geceleri, özellikle sabah erken saatlerde ve soğuk havalarda ortaya çıkar.  Bu enfeksiyonlar karşısında çocuklar da yetişkinler kadar savunmasızdır.

Soğuk algınlığının en yaygın belirtilerinden olan öksürük küçük çocuklar ve yaşlılarda daha sık görülür.

Bu yazımızda özellikle gece ortaya çıkan, pek çok insanı uyku ve dinlenmekten alıkoyan öksürük için doğal tedavileri öğreneceksiniz.

Özellikle gece öksürüğünden muzdarip olan kişilerin hayat kalitesini arttırmak amacıyla, yıllar içinde etkinlikleri kanıtlanmış olan bazı doğal yöntemleri paylaşacağız.

Ayrıca bakınız:Kuru Öksürük İçin 3 Ev Yapımı Şurup Tarifi

soğuk algınlığı ve öksürük için limon ve bal

Soğuk algınlığı ve öksürük için tedaviler

Limon ve Bal

Limon ve bal gece öksürüğünün tedavisi için mükemmel bir ikilidir. Bu nedenle yatmadan önce kullanmanız gerekir.

İlk yapmanız gereken bir kap su ısıtmak. Ardından suya birer çorba kaşığı bal ve limon suyu eklemelisiniz. Bu karışımı için ve hemen battaniyenizin altına girin.

Sakinleştirici etkisini hissedeceksiniz. Limon ve bal karışımı boğazınızı yumuşatacak, solunum sisteminizdeki ödemi ve salgıları azaltarak öksürük nöbetlerini önleyecektir.

Bu karışımı içtikten sonra sakın soğuk bir şey içmeyin.

Ayrıca bakınız: Evde Hazırlamak İçin 3 Öksürük Şurubu

Soğan ve Bal Şurubu
soğuk algınlığı ve öksürük için doğal tedaviler

Soğan suyu ve baldan yapılan bu şurup öksürük tedavisinde çok etkilidir. Özellikle sabah erken saatlerde ortaya çıkan rahatsız edici öksürük nöbetlerini önler.

Soğanın antibakteriyel ve antibiyotik özellikleri vardır. Bal ise antiseptik, antiinflamatuar ve antibiyotik özelliklere sahiptir. Soğan ve balı birleştirdiğinizde öksürüğü çözmek ve önlemek için çok özel bir doğal ilaç oluşturursunuz.

Bu şurubu hazırlamak çok kolaydır. Önce büyük bir soğanın içini oyun, ortasını birkaç çorba kaşığı balla doldurun ve birkaç saat bekletin.

Bu süre boyunca soğan özünü salacak, bal ile karışarak bu harika ve etkili şurubu oluşturacaktır. Saat başı bundan bir çorba kaşığı yutun.

Bu şurubu yapmanın diğer bir yolu da soğanı dilimleyip bir kaba koyarak üzerine balı eklemektir. Aynı şekilde saat başı bundan bir kaşık yutun.

  • Cort, F. (1950). Treatment of the common cold. British Medical Journal. https://doi.org/10.1136/bmj.2.4682.785
  • https://symptoms.webmd.com/cold-flu-map/treating-your-cough
  • https://www.webmd.com/cold-and-flu/features/cough-relief-how-lose-bad-cough#1