Öksürük İçin Doğal Tedaviler

· 16 Şubat, 2015

Öksürük, çoğumuzun yakalandığı solunum sistemi enfeksiyonları sonucu olur. Sıklıkla geceleri, özellikle sabah erken saatlerde ve soğuk havalarda ortaya çıkar. Çocuklar da erişkinler kadar bu enfeksiyonlara yakalanır, öksürük küçük çocuklar ve daha yaşlı erişkinlerde daha sık görülür.

Bu yazımızda özellikle gece ortaya çıkan, pek çok insanı uykusundan ve dinlenmesinden eden öksürük için doğal tedavileri öğreneceksiniz. Gece öksürüğünden muzdarip olanların hayat kalitesini arttırmak amacıyla, yıllar içinde etkinliklerini kanıtlamış olan bazı doğal yöntemleri önereceğiz.

Limon ve Bal

Limon ve bal gece öksürüğünün tedavisi için mükemmel bir ikilidir. Bu nedenle tam yatmadan önce kullanmanız gerekir.

Bu, etkisi çok geniş olan çok kolay bir reçetedir. İlk yapmanız gereken bir kap su ısıtmak, ardından birer çorba kaşığı bal ve limon suyu eklemelisiniz. Bu karışımı için ve hemen battaniyenizin altına girin. Sakinleştirici etkisini hissedeceksiniz, boğazınızı ve solunum sisteminizdeki ödemi ve salgıları azaltarak öksürük nöbetlerini önleyecektir. Bu karışımı içtikten sonra sakın soğuk bir şey içmeyin.

Soğan ve Bal Şurubu
oksuruk2

Soğan suyu ve baldan yapılan bu şurup öksürük tedavisinde çok etkilidir. Özellikle sabah erken saatlerde ortaya çıkan rahatsız edici öksürük nöbetlerini önler. Soğanın antibakteriyel ve antibiyotik özellikleri çoktur. Bal ise pek çok antiseptik, antiinflamatuar ve antibiyotik özellik taşır. Birleştiklerinde öksürüğü çözmek ve önlemek için çok özel bir doğal ilaç oluştururlar.

Bu şurubu hazırlamak çok kolaydır. Önce büyük bir soğanın içini oyun, ortasını birkaç çorba kaşığı balla doldurun ve birkaç saat bekletin. Bu süre boyunca soğan özünü salacak, bal ile karışarak bu harika ve etkili şurubu oluşturacaktır. Saat başı bundan bir çorba kaşığı yutun.

Bu şurubu yapmanın diğer bir yolu da soğanı dilimleyip bir kaba koyarak üzerine balı eklemektir. Aynı şekilde saat başı bundan bir kaşık yutun.