Açık İlişki Öncesinde Atmanız Gereken 5 Adım

Partnerinizle açık ilişki ihtimalleri üzerine hiç konuştunuz mu? Bu tür bir ilişkinin partnerinizle aranızda birçok soruna yol açabileceği ihtimalini göze alabiliyor musunuz? 
Açık İlişki Öncesinde Atmanız Gereken 5 Adım

Tarafından yazılmıştır Okairy Zuñiga

Son Güncelleme: 16 Eylül, 2022

Partnerinizle açık ilişki ihtimalleri üzerine hiç konuştunuz mu? 

Daha esnek bir ilişki yaşamayı tercih eden insanların sayısı gün geçtikçe artmaya devam ediyor. Değişik tecrübeleri sorunsuz şekilde yaşamak isteyen genç çiftlerin yanı sıra, senelerdir aynı rutini yaşamaktan sıkılan partnerler de açık ilişkilere yöneliyor.

Her iki durumda da problemden uzak, iki tarafın da mutlu olabileceği bir açık ilişki serüvenine başlamadan önce atmanız gereken birkaç adım bulunmaktadır.

1. Açık ilişkinin ne anlama geldiğini ve tarafların bu ilişkiden neler beklediğini öğrenin.

Açık ilişki başta basit görünebilir ancak, her iki tarafın da ilişkiden beklentileri ve sınırları konusunda birbirine karşı dürüst olması gerekir.

Düşüncelerinizin ve değerlerinizin partnerinizle birebir aynı olduğunu düşünseniz bile, karşınızdakinin sizden ne beklediğini ve nelere müsamaha gösterebileceğini öğrenmeye yeterli zamanı ayırmalısınız.

Örneğin; partnerinizin sadece başka kadınlarla iletişim kurmak ya da belki ara sıra tek gecelik ilişkiler yaşamak istediğini düşünebilirsiniz.

Ancak o, başka bir insanla, daha sık cinsellik yaşayabileceği ciddi sayılabilecek bir ilişkiye başlamak istiyor olabilir.

Cinsellik gibi hassas bir konuda, birbirine karşı açık ve dürüst olmak epey önemlidir:

  • Partnerlerin sayısı,
  • İlişkinin gelip geçici mi yoksa uzun soluklu mu olacağı,
  • Bu açık ilişkinin ne kadar süreceği,
  • Eğer partnerinizin hayatına başka biri girerse önceliğin hanginizde olacağı gibi noktalara kesinlikle değinilmelidir.

Bu tür konuları açıkça konuşmanın o kadar kolay olmadığının farkındayız. Bu yüzden, fazla zorlamamaya ve ani kararlar vermemeye özen gösterin.

En az bir ay boyunca bu konu üzerine düşünmeli ve fikirlerinizi birbirinizle paylaşmalısınız.

2. Partnerinizi başkalarıyla paylaşmak isteyip istemediğinizden emin olun.

Açık ilişki yaşayan partnerlerin birbirine karşı dürüst olması gerekir.

Partnerinizin ne istediğini tam anlamıyla anladıktan sonra, bu isteklerin size uygun olup olmadığını düşünmek için biraz vakit ayırın.

  • Bazı insanlar için, partnerlerinin başka insanlarla görüşmelerinde problem yoktur. Ancak, başkalarıyla cinsel ilişkiye girmelerini asla kabul etmezler.
  • Bazı insanlar ise sınırlar olmadan yeni ilişkiler yaşayabilecekleri, yeni şeyler keşfedebilecekleri açık ilişki fikrine oldukça sıcak bakarlar.

Bu noktaya gelindiğinde düşünmeniz gereken en önemli nokta sizsiniz. Öz saygınızı kaybetmeden ve gururunuz incinmeden, partnerinizin ne kadar ileri gitmesine izin verebilirsiniz?

Olabilecek tüm senaryoları ve böyle durumlarda nasıl hissedeceğinizi hayal edin. En önemli olan nokta şu ki, partnerinize normal görünse bile, size uygun olmayan hiçbir koşulu kabul etmemelisiniz.

3. Sınırları en ince detayına kadar belirleyin.

Çok gerekli görünmese de, uygulanmasını istediğiniz tüm kuralları liste haline getirmek iyi bir fikir olabilir. Bu kuralları, önceki adımlarda belirlediğiniz, iki taraf için ortak beklentiler ve sınırları göz önünde bulundurarak hazırlayın.

Bu kurallar, ne kadar ileri gidebileceğiniz konusunda şüpheye düşerseniz size yardımcı olacaktır.

Zaman ilerledikçe, edindiğiniz tecrübelere göre kurallar üzerinde değişiklikler yapabilirsiniz. Belki de denemek istediğiniz yeni şeyler keşfedecek ya da bazı yeni sınırlar getireceksiniz.

Ne olursa olsun, iki tarafın da bu sınırlara saygı gösterdiğinden emin olun. Bu şekilde aranızdaki güven sağlam kalacaktır.

4. Sık sık ilişkiniz hakkında konuşun ve gerekli değişiklikler üzerine tartışın.

Açık ilişkide karşılıklı güven önemlidir.

Belirlediğiniz kuralları sıklıkla değiştirmek zorunda kalabilirsiniz.

Bunu başarılı bir şekilde yerine getirebilmek için düzenli olarak karşılıklı hisleriniz üzerine konuşun. İki tarafı da daha rahat ettirecek değişiklikleri belirleyin ve uygulayın.

Tüm sohbetlerinizde ilk adıma odaklanmalısınız. Çünkü sağlam temellere oturtulmuş bir açık ilişki yaşayan çiftler genellikle köklü değişikliklere ihtiyaç duymazlar.

Şunu unutmayın, ne siz ne de partneriniz, rahatsız hissedeceğiniz tecrübeler yaşamayı kabul etmek zorunda değilsiniz.

5. İlişkinizin gidişatında meydana gelecek değişikliklere karşı açık olun

İlişkinizin değişeceğini kabullenin.

Eğer yıllarca istikrarla devam eden bir ilişki yürüttüyseniz, açık ilişkinin beraberinde gelen değişiklikleri fark etmeniz zor olmayacaktır. Genellikle en başlarda hissedilen, yeni insanlarla tanışmanın verdiği heyecan, adrenalin ve duyguları tadacaksınız.

Açık ilişkinin devamında ise endişe, güvensizlik ve kıskançlık duyguları baş gösterecektir. Bu tür duygular kişiliğinizde ve ilişkinizde meydana gelecek değişiklikleri tetikleyecek niteliktedir.

Açık ilişki sayesinde eski problemlerinden kurtulan ve aylar geçtikten sonra bile ilişkiyi gayet düzgün bir şekilde yürüten çiftler de mevcuttur. Bazı çiftler ise artık ilişkiyi sürdürmenin herhangi bir sebebi kalmadığını fark ederek sonlandırmaya karar vermektedir.

Kesin olan şu ki, ilişkiniz gözle görülür değişikliklere uğrayacak ve yaşamınızı bambaşka bir açıdan görmenize sebep olacaktır. Ancak tüm bu değişikliklerin boyutu, sizin ve partnerinizin sahip olduğu, sizi bir arada tutan aşkın gücüne bağlıdır.

Partnerinizle açık ilişki ihtimalleri üzerine hiç konuştunuz mu? Bu tür bir ilişkinin partnerinizle aranızda birçok soruna yol açabileceği ihtimalini göze alabiliyor musunuz?

Ya da halihazırda açık ilişki yaşayan biri olarak siz nasıl tecrübeler edindiniz?

İlginizi çekebilir ...
Kurtarıcı Kompleksi: İncinen İnsanlarla Birlikte Olma
Sağlığa bir adım
sayfasında okuyun Sağlığa bir adım
Kurtarıcı Kompleksi: İncinen İnsanlarla Birlikte Olma

Herkes kendi sorunlarıyla başa çıkmayı bilmelidir. Bunu karşı tarafın yapması her zaman olumlu davranış olmayabilir. Kurtarıcı kompleksi durumunu y...


Tüm alıntı yapılan kaynaklar, kalitelerini, güvenilirliklerini, güncelliklerini ve geçerliliklerini sağlamak için ekibimiz tarafından derinlemesine incelendi. Bu makalenin bibliyografisi güvenilir ve akademik veya bilimsel doğruluğa sahip olarak kabul edildi.


  • Vecina Jiménez, M. (2006). Emociones positivas. Papeles Del Psicólogo.
  • Urbiola, I., & Estévez, A. (2015). Dependencia emocional y esquemas desadaptativos tempranos en el noviazgo de adolescentes y jóvenes. Behavioral Psychology/ Psicologia Conductual.
  • Ramírez García, V. H., Chirié, F., Góngora García, K., & Moya, F. C. (2013). Sexo casual entre jóvenes. Percepciones sobre las prácticas sexuales entre universitarios/as. Debate Feminista. https://doi.org/10.1016/s0188-9478(16)30091-3

Bu yayının içeriği yalnızca bilgilendirme amaçlıdır. Hiçbir zaman bir uzmanın teşhislerini, tedavilerini veya tavsiyelerini kolaylaştırmaya veya onların yerini almaya hizmet edemezler. Herhangi bir şüpheniz varsa güvendiğiniz uzmanınıza danışın ve herhangi bir işleme başlamadan önce onayını alın.