İlişkinizi Etkileyebilecek ve Aranızı Açabilecek 4 Mesele

İletişim eksikliği ve eşinizle baş başa zaman geçirmemeniz ilişkinizi olumsuz etkileyebilir ve hatta ayrılmanıza neden olabilir.
İlişkinizi Etkileyebilecek ve Aranızı Açabilecek 4 Mesele

Tarafından yazılmıştır Okairy Zuñiga

Son Güncelleme: 16 Eylül, 2022

İlişkinizin sağlıklı ve gerçekten başarılı olduğunu söyleyebilir misiniz? “Evet” cevabını vermeden önce, ilişkinizi etkileyebilecek bazı sorunları çözümlemeniz gerekir.

Bu şeylerin birçoğu önemli görünmüyor olabilir. Ancak, etkileri bitmeyen tartışmalara ve sonunda ayrılığa neden olabilecek kavgalara yol açabilir.

Hazır mısınız? Bu konulara gireceğiz ve daha da önemlisi, onlarla nasıl başa çıkabileceğimiz hakkında konuşacağız.

1. Alakasız olduğunu düşündüğünüz şeyler hakkında konuşmaktan kaçınırsınız

zor konular hakkında konuşmak

İlişkiniz etkileyebilecek sorunlardan biri sessizliktir. Eşinizin zihninizi okumasını ve ondan ne istediğinizi sihirli bir şekilde bulmasını bekleyemezsiniz.

Bazı insanlar, bazı konuları nasıl ele alacaklarını bilmedikleri ya da onları hafif gördükleri için, konuşmaktan kaçınırlar. Dikkate almanız gereken şey şu; eğer bir şey canınızı sıkıyorsa ya da bir şekilde alınmanıza neden oluyorsa, bu ciddi bir durumdur.

Eşinizin aşırı tepki gösterdiğinizi düşünmesinden korkmamalısınız. Bazı şeyleri farz etmek, sadece iletişimde karışıklığa neden olur.

Yapılacak en iyi şey oturup sizi rahatsız eden şeyleri ya da ondan beklediğiniz şeyleri açıkça konuşmak. Bunun genel bir örneği de ev işlerinin bölünmesi konusudur.

Birçok kadın tüm işleri yapar ve sadece şikayet eder, eşlerinin kendilerinden yardım beklediğini anlamalarını isterler.

Bir dahaki sefere yorgun olduğunuzu söylemek yerine, ondan yardım isteyin. Her şeyden önce, “… ister misin?” ya da “… zamanın varsa …” gibi şeyler söyleyerek kaçının.

Ondan tam olarak ne beklediğinizi söylemeniz çok daha iyidir. Örneğin, “Ben pencereleri silerken lütfen bulaşıkları yıkayarak bana yardım et.” diyebilirsiniz

2. Arkadaşlarınızla ya da ailenizle, eşinizle olduğundan daha fazla zaman geçirmeyi seçmek

İlişkiniz etkileyen bir başka konu da bir evlilik hayatının eksikliği olabilir.

Bazen arkadaşlarınızla ya da ailenizle daha fazla zaman harcamak istiyor olmanız çok normaldir, ama eşinizle baş başa geçirebileceğiniz bir zaman da yaratmanız gerekir.

Bazen bu çocuk sahibi olduktan sonra daha zor olur. Aniden gelen yeni öncelikler çocuklar bakımı, evi temiz tutmak ve zaman bulunca dinlenmek olur.

Size bu sorumlulukları terk etmeni söylemiyoruz, çünkü hepsi çok önemlidir. Ama her zaman baş başa geçirebileceğiniz bir zaman ayırmalısınız. Sadece birkaç dakika olsa bile, eşinizle geçirdiğiniz bu zamanın tadını çıkarın. Anlamlı bir aktivite seçin ve buna biraz zaman ayırın. Hiçbir şey aklınıza gelmiyor mu? Aşağıda birlikte yapabileceğiniz birkaç şey var:

  • Her gün birlikte kahvaltı yapın.
  • Haftada bir beraber sinemaya gidin.
  • Favori dizinizin bir bölümünü birlikte izleyin.
  • Her akşam yürüyüşe çıkıp gününüz hakkında konuşun.

Sonuçta olay tüm günü birlikte geçirmek değil ama bir çift olarak sizi yakınlaştıracak önemli anlar bulmaktır.

3. Kişisel ve çift olarak mali durumunuz

tartışan çift

İlişkinizi etkileyebilecek başka bir sorun, paranızı yönetme yoludur. Sonuç her zaman tartışmaya vardığı için bu konuda konuşmaktan kaçınan çiftler vardır.

Bu sizin başınıza hiç geldi mi?

Kişisel mali durumunuzun ilişkiniz ile ilgisi yok gibi görünebilir. Ancak, bu önemli bir konudur ve bunu görmezden gelmemelisiniz.

Bu sorun hakkında neden konuşmadığınızı analiz ederek başlayın:

  • Eşinizin kötü mali alışkanlıkları var,
  • Birinizin borçları ve mali problemleri var.
  • Evin mali durumu ya tamamen ya da çoğunlukla bir kişiye bağlı.

Birlikte yaşamaya başladığınızda birkaç mali kural koymuş olmanız mümkündür. Ancak, mali durumunuzun asla değişmeyeceğini düşünmeyin.

Partneriniz ile konuşun ve ekonomik durumunuzu iyileştirmek için seçenekler bulun.

Örneğin, her ay gelen kredi kartı borçlarını ödeyemiyorsanız, artık bir aile bütçesi yaratmaya başlamanın zamanı gelmiş demektir.

Başta, kendinizi organize etme ve harcamalarınızı belirleme konusunda sorun yaşayabilirsiniz. Ancak bazı konuşmalardan sonra başarılı olabilirsiniz.

Her şeyden önce, birbirinizi sevdiğiniz için bir arada olduğunuzu ve paranın ilişkideki faktörlerden biri olduğunu ama en önemlisi olmadığını unutmayın.

Aile ilişkileri hakkında daha fazla okumak ister misiniz? Aile içindeki çatlaklar ve yaraların iyileşmesi daha fazla zaman alır

4. İş

iş arkadaşları

Bu, ilişkinizi etkileyebilecek son konudur. Eğer inanmıyorsanız, kendinize bir sorun:

  • Kaç saat çalışıyorsunuz?
  • İş yüzünden aile etkinliklerinizi atlıyor musunuz?
  • Bir Cumartesi günü, bir iş görevini tamamlamak için ailenizi terk etmek daha kabul edilebilir geliyor mu?

İşin bir aile için önemli olduğunu biliyoruz çünkü daha iyi bir yaşam kalitesine sahip olmanıza yardımcı olur. Ancak, işi önceliğiniz yaparsanız, ilişkiniz kırılır ve kötü hasar görür.

Her zaman kolay olmasa da, zamanı yönetmeyi ve eşinizi birinci önceliğiniz yapmayı öğrenmek önemlidir.

Bu sorunlardan hangisi ilişkinizi etkiliyor? Durumu değiştirmek için ne yapacaksınız?


Bu metin yalnızca bilgilendirme amaçlı sunulmuştur ve bir profesyonelle görüşmeyi yerine geçmez. Şüpheleriniz varsa, uzmanınıza danışın.