Tasarruf Etmek İçin 4 Kolay Yöntem

Aylık ödemeler, borçlar ve birçok başka faktör tasarruf yeteneğinizi sınırlar; fakat bir öncelik haline getirirseniz kenara para koymak basit bir eylem haline gelebilir. Bu yazıda sizinle, bir kenara para koymanıza kesinlikle yardımcı olacak 4 ipucunu paylaştık.
Tasarruf Etmek İçin 4 Kolay Yöntem

Son Güncelleme: 25 Ekim, 2018

Tasarrufun servete giden yol olduğunu söylerler ve bir söz ancak bu kadar doğru olabilir. Finansal güvenlik ağına sahip olmak, gelecek için yatırım yaparak ya da onu planlayarak mali açıdan zor zamanları atlatmanıza yardımcı olabilir. Bu yüzden bu makalede, her ay tasarruf etmek için neler yapabileceğinize odaklandık.

Tasarruf etmek neden iyi bir fikir

Acil bir durumda, karşınıza iyi bir iş fırsatı çıktığında ya da ekstra harcamalar için bir kenarda size bu dönemde yardım edebilecek bir miktar paranızın bulunması her zaman çok önemlidir. Birçok insan günlük bazda yaşar ve gelir kaynaklarını kaybetmeleri halinde yaklaşık bir ay içinde(tazminat almadıkları takdirde) iflas eder.

Tasarruf etmek herkese özgü bir alışkanlık değildir; dahası avantajlarından bihaber olan çok sayıda insan vardır. İnsanın hayatında her an nakit para ihtiyacı oluşturabilecek ve öngörülemeyen gelişmeler yaşanabilir. Böyle zamanlarda borcunuz varsa ve tüm kredi kartlarınızın limiti aşılmışsa elinizden ne gelir?

Bunun yanı sıra, tasarruf etmek geleceği planlamakla eş anlamlıdır. Belki de siz”anı yaşayan” birisiniz ve şu anda her şey çok iyi; yine de yarın bambaşka bir gün olabilir; her zaman hazırlıklı olmanız gerekir.

Bu öneriler, bir şeylerden zevk almayı bırakmanız gerektiği anlamına gelmez. Ana fikir, ek ve gereksiz masrafların standarttan çok ekstra olması gerektiğidir. Ayrıca unutmayın ki tasarruf yeteneğimizi etkileyen birçok harcama türü vardır: tatiller, dışarıda yemek yemek, hafta sonu kaçamakları ve kıyafetler.

Bunlara ek olarak, indirim dönemlerinde en sevdiğimiz mağazalarda çok fazla indirim olduğunda ve canımız sıkıldığı zaman da çok para harcarız. Dış faktörler nedeniyle (örneğin, ürünlerde meydana gelen fiyat artışları) kesintiye gitmek zorunda kalmamak için, her ay kenara biraz koymak iyi bir fikirdir.

Tasarruf etmek için ipuçları

Konu bir yandan daha organize olmak ya da aklınızı daha iyi kullanmakla ilgili ama diğer yandan da bir boşluğu doldurmak ya da kısa bir süre için size mutluluk vermesi adına satın aldığınız bazı “zevklerden” vazgeçmekle ilgili. Giyim, ayakkabı ya da gece dışarı çıkmak için harcadığınız parada kesintiye gitmek gerçekten tasarruf etmenize yardımcı olabilir. Ayrıca:

1. Masraflarınızı not alın

not alın

Alışveriş yaptıktan ya da faturalarınızı ödedikten sonra harcamalarınızı bir deftere yazın.

Notlarınızın detaylı olmasına özen gösterin, böylece paranızın çoğunun işe giderken yol üzerinde aldığınız kahveye mi, ofiste yediğiniz öğle yemeğine mi, el kremine mi yoksa taksi ücretine mi gittiğini anlayabilirsiniz. Paranızı nerelerde harcadığınızı belirledikten sonra gereksiz olan giderleri ortadan kaldırabilirsiniz. Kahvenizi evde yapabilir ya da evden çıkarken özel bir termos ile yanınıza alabilirsin. Ayrıca, öğle yemeğini satın almak yerine bir gün öncesinde evde kendiniz hazırlayabilirsiniz.

2. Bir bütçe belirleyin

bütçe belirleyin

Bütçe bize birçok açıdan yardımcı olur, çünkü düzenli olarak ne kadar harcadığımızı gösterir ve yakın gelecekte harcayabileceğimiz para miktarı hakkında bize bir sınır belirler. Yiyecek, ulaşım ve kamu hizmetleri yani ev harcamalarının üç ana maddesine harcadığınız para miktarını toplayın.

3. Kenara para koymak

tasarruf etmek

Gelirinizin yaklaşık % 10’unu bir kenara ayırmanız ve bunu olması gereken yere (kasa, yastık altı ya da yatırım) koyduğunuzdan emin olmanız önerilir. Maaşınızı alır almaz bu miktar bir kenara koyulmalıdır.

Buna ek olarak, tasarruf ettiğiniz paraya başvurmanıza neden olabilecek durumları ya da harcamaları önceden belirleyin. Acil sağlık problemleri, arabanızda oluşabilecek sorunlar ve acil durum çağrıları bunlara örnek verilebilir. Para tasarrufu, herhangi bir şey ve her şey için her an harcama yapabileceğiniz anlamına gelmez; aksi halde, asla bir gelişme kaydedemezsiniz.

4. Gider ve borçlarınızı azaltın

tasarruf etmek

İlk adım olarak, kredi kartınızın asgari tutarını ödemeye bir son verin

İkincisi, aylık harcamalarınızda kesintiye gitmeniz çok önemlidir. Her hafta sonu dışarıda mı yemek yiyorsunuz? Ayda sadece bir kez yemek için dışarı çıkın. Maaşınızı her aldığınızda kıyafet mi alıyorsunuz? Örneğin doğum gününüz gibi sadece özel günlerde kıyafet satın alın. Her fırsatta tatile mi gidiyorsunuz? Belki arada bir evde de zaman geçirmelisiniz.

Bu şekilde, mali durumunuz biraz da “sakin” bir hal alacak ve paradan tasarruf edebileceksiniz.

İlginizi çekebilir ...
Zihninizi Temizlemek Ve Daha İyi Uyumak İçin Öneriler
Sağlığa bir adım
sayfasında okuyun Sağlığa bir adım
Zihninizi Temizlemek Ve Daha İyi Uyumak İçin Öneriler

Geceleriniz sizi uyumaktan alıkoyan düşüncelerle geçiyorsa ertesi gün zombi gibi görünürsünüz. Daha iyi bir uyku çekebilmeniz için tavsiyeler verec...


Tüm alıntı yapılan kaynaklar, kalitelerini, güvenilirliklerini, güncelliklerini ve geçerliliklerini sağlamak için ekibimiz tarafından derinlemesine incelendi. Bu makalenin bibliyografisi güvenilir ve akademik veya bilimsel doğruluğa sahip olarak kabul edildi.


    • Buying time promotes happiness. Ashley V. WhillansElizabeth W. DunnPaul SmeetsReneBekkersMichael I. Norton. 
  • Kakebo Blackie Books 2019. El libro de cuentas para el ahorro doméstico.https://www.blackiebooks.org/catalogo/kakebo-blackie-books-2019/

Bu yayının içeriği yalnızca bilgilendirme amaçlıdır. Hiçbir zaman bir uzmanın teşhislerini, tedavilerini veya tavsiyelerini kolaylaştırmaya veya onların yerini almaya hizmet edemezler. Herhangi bir şüpheniz varsa güvendiğiniz uzmanınıza danışın ve herhangi bir işleme başlamadan önce onayını alın.