Elektrik Tasarrufu Yapmanın 7 Yolu

Elektrik tüketimimizi azaltan ve dolayısıyla elektrik faturamızı da azaltmamıza yardımcı olan önemli uygulamalar var. Bu uygulamaların bazıları bu makalede ayrıntılı olarak açıklanmıştır.
Elektrik Tasarrufu Yapmanın 7 Yolu

Son Güncelleme: 24 Şubat, 2022

İster bütçeleme sorunları için olsun, isterse gezegeni korumak için olsun (ya da her iki nedenle de), bu makalede, size daha az elektrik harcamanıza yardımcı olacak bazı öneriler sunacağız. Bunun nedeni, bazı alışkanlıklarınızda bazı değişiklikler yaparak, faturanızın miktarını önemli ölçüde azaltabilecek olmanızdır.

Daha az elektrik harcaması yapmak için ipuçları

Elektrik faturanızı aldıysanız ve tutar önceki aydan fazlaysa, aşağıdaki ipuçlarına dikkat edin. Her zaman karanlıkta olmanız gerekmeyecek ya da daha az elektrik harcamak için daha erken uyumak zorunda kalmayacaksınız. Sadece belirli uygulamaları yapmak ve bazı alışkanlıklarınızı değiştirmek yeterli olacaktır. Örneğin:

1. Bir uzmana danışın

elektrikçi tutmak

Bu ipucu daha fazla para harcamayı içerdiği için yersiz görünebilir. Ancak, uzun vadeli bir yatırımdır. Bir profesyonel camlarda herhangi bir hava kaçağı olup olmadığını, ısıtıcılar ya da elektronik cihazlarınızın düzgün çalışıp çalışmadığını söyleyebilir. Ya da belli bir cihaz normalden daha fazla enerji kullanıyorsa bunu fark edebilir.

2. Verimli ev aletleri satın alın

Eğer teknisyen, mutfak aletlerinden birinin ya da çamaşır makinesinin gerektiğinden daha fazla elektrik kullandığını söylerse, elektrik tasarrufu yapmanıza yardımcı olacak daha modern bir ev aletine yatırım yapmak için uygun zaman olabilir.

Ev aletlerinin enerji verimliliğine dikkat edin. Enerji verimliliği ölçeği, en etkili olan A harfi ile G harfi arasındaki kategorilerden oluşur. Bu tip bilgi hemen her ev aletiyle birlikte gelir; buzdolapları, dondurucular, bulaşık makineleri, çamaşır makineleri, kurutucular ve hatta ampullerin üzerinde bu kategorileri bulabilirsiniz..

Ve, enerji verimliliği yüksek ev aletleri oldukça maliyetli olsa da, enerji faturanızı azaltmanıza önemli ölçüde yardımcı olabilirler.

3. Kapı ve pencereleri yalıtın

kapı ve pencere

Bunu kendiniz yapabilir ya da yapması için birini işe alabilirsiniz. Her ne olursa olsun, sıcaktan ya da soğuktan korunmak için kapılarınızın ve pencerelerinizin doğru şekilde izole edilmesi önemlidir. Evinizi yalıtmak için bir silikon tabanca, biraz macun ve tutkallı bazı şeritler yeterlidir. Bunu yapmanın tek yolu bunlar değil, ama bunlar en pratik olanlarıdır.

Ayrıca, evinizi termal olarak yalıtmanıza yardımcı olacak perdeler asabilir ya da halılar kullanabilirsiniz. Örneğin, kışın “soğuk noktaları” ortadan kaldırmak perdeler çok önemlidir. Aynı şekilde, yaz aylarında, sıcaklığı dışarıda tutmak için bunları kullanabilirsiniz. Güneş battıktan sonra evden dışarı çıkarsanız, pencereleri ve panjurları açık bırakarak evinizi havalandırın.

4. Evinizdeki cihazları doğru şekilde kullanın

Aylık elektrik kullanımımızın çoğunluğu ev aletlerinden kaynaklanır. Bu nedenle, onları verimli kullanarak daha az elektrik harcayabilirsiniz. Örneğin, buz tabakası 5 mm’den geniş olduğunda dondurucunuzu (en fazla enerji kullanan cihaz) eritip temizlemelisiniz. Ayrıca, kapısının iyice kapalı olduğundan emin olun.

Bulaşık makinesine gelince, daha kısa zaman seçeneklerini soğuk suyla kullanın. Yıkamalar arasında daha uzun süre bekleyebilirsiniz, böylece bulaşık makinesini tamamen doldurduğunuz zaman çalıştırırsınız. Aynı şey çamaşır makinesi için de geçerlidir. Ayrıca, kıyafetlerinizi ütülediğiniz zaman, ütüyü maksimum ayara koymayın ve kullanmadığınız zamanlarda fişten çekin.

Ocağınıza gelince: ısıttığınız zaman, bundan yararlanmak için aynı anda birkaç farklı yiyecek yapın. Enerji tüketiminin bir diğer önemli faktörü ise televizyonların, ses cihazlarının ya da bilgisayarların sürekli “beklemede” olmasıdır. Bunun farkında olmayabilirsiniz ama, onları kullanmadığınız halde enerji kullanmaya devam ederler. Böylece, yapabileceğiniz en iyi şey, onları kullanmadığınız zamanlarda kapatmak için “kırmızı düğmeye” basmaktır. Fişten çıkarmanıza gerek yoktur.

5. Düşük enerjili ampuller satın alın

sarı ışık

Elektriğe daha az para harcamak istiyorsanız, evinizde bulunan ampuller tükendiğinde, düşük enerjili ampuller ya da LED ampuller almanızı öneririz. Bunlar biraz daha pahalıdır, ancak verimleri daha yüksektir ve ısı vermemekle birlikte 10,000 saatten fazla kullanılabilirler.

Evde kullandığınız ampul türünü değiştirmenin yanı sıra, kullanmadığınız ışıkları da kapalı tutmanızı öneririz. Bir odadan ayrıldığınızda ve oda boş olduğunda, ışığı kapatınız. Güneşten gelen doğal ışıktan yararlanmak için pencere ve perdeleri açın.

6. Hızlı duş alın

Yorucu bir iş gününün ardından, gerçekten de kaslarımızı rahatlattığı için duşta sıcak su altında uzun süre kalmak çok güzeldir. Ancak, bu alışkanlık, yüksek elektrik faturanızın nedenlerinden biri olabilir. Bu nedenle, sıcak suyla duş alırken, 7 dakikadan uzun sürmemesine özen gösterin.

Ayrıca, su ısıtıcısının sıcaklığını düşürün. Önceden belirlenmiş medyan 60 C olmasına rağmen, 40 C’ye ayarlayın. Sıcak suyu soğuk suyla düzenleyin ve böylece elektrikten tasarruf edebilirsiniz.

7. Hiç kimse olmadığında evi ısıtmayın/soğutmayın

elektrikçi tutun

Herkesin evinde, yaz ya da kış zamanı, ideal sıcaklığa sahip olmak istediği doğrudur. Ancak, sürekli ısıtıcıları ve klimaları açık tutmak doğru değildir, çünkü bunlar elektrik tüketimini ve elektrik faturasını ciddi anlamda etkiler.

Bu yüzden, bu cihazları eve geldiğinizde ya da varmadan önce başlatmalısınız. Bunlardan bazılarının, cep telefonları için yapılmış uygulamalarla kontrol edilebileceğini belirtmekte de fayda var. Örneğin, bazı cihazları eve gelmeden 20 dakika önce başlatabilirsiniz. Ayrıca bazı cihazları otomatik olarak başlatmak için ayarlayabilirsiniz.

İlginizi çekebilir ...
Doğa Dostu Sürdürülebilir Bir Ev için İpuçları
Sağlığa bir adım
sayfasında okuyun Sağlığa bir adım
Doğa Dostu Sürdürülebilir Bir Ev için İpuçları

Hepimiz çocuklarımıza doğa dostu güzel bir gezegen bırakmak istiyoruz. Onların geleceği için miras bırakılmış, çeşitlilikle dolu bir dünya...


Tüm alıntı yapılan kaynaklar, kalitelerini, güvenilirliklerini, güncelliklerini ve geçerliliklerini sağlamak için ekibimiz tarafından derinlemesine incelendi. Bu makalenin bibliyografisi güvenilir ve akademik veya bilimsel doğruluğa sahip olarak kabul edildi.Bu yayının içeriği yalnızca bilgilendirme amaçlıdır. Hiçbir zaman bir uzmanın teşhislerini, tedavilerini veya tavsiyelerini kolaylaştırmaya veya onların yerini almaya hizmet edemezler. Herhangi bir şüpheniz varsa güvendiğiniz uzmanınıza danışın ve herhangi bir işleme başlamadan önce onayını alın.