Hafta Sonu Kilo Vermenize Yardımcı Olacak 5 İpucu

Hafta Sonu Kilo Vermenize Yardımcı Olacak 5 İpucu
Bernardo Peña

tarafından incelendi ve onaylandı. psikolog Bernardo Peña.

Tarafından yazılmıştır Equipo Editorial

Son Güncelleme: 21 Aralık, 2022

Çoğu zaman, hafta boyunca, egzersiz yapmak ve beslenme planımıza sadık kalmak için gerekli motivasyona sahip oluruz. Peki, bu rutinin dışına çıktığınız zaman neler olur? Hafta sonu neler yapabilirim?

Hafta içi asla aklımıza gelmeyen o felaketin ortaya çıktığı zamanlar genelde hafta sonu ve tatiller olur. Maalesef, iki günlük ara beş günlük egzersizin size kazandırdığını gerisin geri alabilir. Böyle bir kaçamak, hafta boyunca yaptığınız tüm iyi işleri mahvedebilir.

Kendinize şu soruları sorabilirsiniz: “Ne yapabilirim? Hafta boyunca hiç eğlenmedim. Ayrıca hafta sonlarımı da feda etmek zorunda mıyım? ” Öyleyse, bu yazımızda sizinle kilo vermenize yardımcı olacak hafta sonu alışkanlıklarıyla ilgili birtakım ipuçları paylaşacağız.

Uzun ve bir o kadar yorucu çalışma haftasından sonra, bir hafta sonu kaçamağının zarar vermeyeceğini düşünürüz. Ve haklısınız, bu hiç de kötü bir şey değildir. Ancak, kilo vermek istiyorsanız, yapacağınız tercihler önem taşır. Aşağıda verilen ipuçları, bu konuda size gerçekten yardımcı olacaktır.

Hafta Sonu Alışkanlıklarınızın Kilo Vermenize Yardımcı Olması İçin 5 İpucu

1. Dans

dans etmek

Dans etmekalkol tüketimini ya da bir partiye katılmayı içermez.

Eğer amacınız kilo vermekse, alkol ya da abur cubur tüketmek size bu konuda yardımcı olmayacaktır. Eğer bir partideyseniz ya da dans ediyorsanız, susadığınız zaman su ya da meyve suyu içmenizi öneririz. Dans etmek, fiziksel, zihinsel ve duygusal olarak tüm benliğinize iyi gelir.

Bu sürekli hareket hali, sadece çok fazla kalori yakmanıza yardımcı olmakla kalmaz, aynı zamanda;

  • Kalp sağlığınızı geliştirir,
  • Metabolizmanızı harekete geçirir,
  • Kemik ve eklemlerinizi güçlendirir.
  • Esnekliğinizi artırır.

Ayrıca, genellikle insanlarla birlikte dans edersiniz; bu da size sosyal becerileriniz ve insan ilişkileriniz üzerinde çalışma olanağı sağlar. Bunlar, depresyon ve anksiyeteyi kendinizden uzak tutmak adına oldukça önemlidir.

2. Aile Gezileri

Hafta sonları, aileniz ya da arkadaşlarınızla birlikte, fiziksel aktiviteler gerçekleştirmek amacıyla dışarı çıkmak, kilo vermenin bir diğer harika yoludur. Başkalarıyla birlikte gezi ve kısa yolculuklar planlamak, dışarı çıkmanıza ve aktif kalmanıza yardımcı olacaktır. Böylelikle kalori yakabilir ve vücudunuzu harekete geçirebilirsiniz.

Bunlar için, hafta sonu spor salonuna gitmek gibi bir şey olduklarını söyleyebiliriz.Çünkü, kalbiniz için net bir şekilde yararlı olan ve kalori yakmanızı sağlayan, kardiyovasküler bir egzersiz yapmış olursunuz.

Hafta boyunca çok fazla egzersiz yapıyorsanız ya da işiniz çok fazla fiziksel çaba gerektiriyorsa, hafta sonu etkinliğiniz bu açıdan iyi bir devam niteliği taşıyacaktır. Buna ek olarak, grup aktiviteleri her zaman sosyalleşmek için harika birer yoldur.

3. Alışverişe Gidin

hafta sonu alışveriş yapan kadın

Bol bol yürümek ve kıyafet denemek metabolizmanızı aktif tutar

Bu aktivite, koşmaya veya dans etmeye oldukça benzer. Aslında, daha çok dans etmek gibidir, çünkü sosyal becerileriniz açısından da size fayda sağlar. Alışveriş yapmak ve bu sırada kilo verdiğinizi bilmek, ruh haliniz açısından da harikalar yaratacaktır.

Açıkçası alışveriş, yüksek yoğunluklu bir egzersiz ile aynı etkiye sahip değildir, ancak sonuç verecektir. Alışverişe çıktıktan sonra hepimiz yorgun hissederiz ve bu bir tesadüf değildir.

4. Hafta Sonu Sağlıklı Yemek Tarifleri Deneyin

Sağlık sorunları ya da hava koşulları nedeniyle her hafta sonu dışarı çıkmak mümkün değildir. Ancak, bu, kilo vermek adına hiçbir şey yapamayacağınız anlamına gelmez.

Sağlığınız için iyi olan yiyecekleri araştırın ve yeni tarifler denemek için mutfakta biraz zaman harcayın. Bu etkinlik, tüm hafta sonunuzu meşgul edecek ve önünüzde bulunan hafta adına size yarar sağlayacaktır!

Rafine unları, tam tahıllı unlar ile değiştirebilir, beyaz şeker yerine stevia ya da bal gibi daha sağlıklı alternatifler tercih edebilirsiniz. Ayrıca süt yerine sebze sütleri içmeyi deneyebilirsiniz. Unutmayın ki, süt ürünleri, vücuda zarar veren ve kilo vermenize engel olan çok miktarda yağ ve şeker içerir.

5. Hafta Sonu Partnerinizle Birlikte Eğlenerek Kilo Verin

hafta sonu alışveriş yapan çift

Yukarıda bahsi geçen tüm faaliyetlere partnerinizi de dahil edebilirsiniz. Onunla dans edin, alışverişe çıkın, birlikte yemek pişirin ve geziler düzenlemeye devam edin. Eğlenmenin yanı sıra kilo da verin!

İlginizi çekebilir ...
Açlık Hissetmeden Kilo Vermek için Üç Basit Alışkanlık
Sağlığa bir adım
sayfasında okuyun Sağlığa bir adım
Açlık Hissetmeden Kilo Vermek için Üç Basit Alışkanlık

Eğer sağlıklı bir şekilde ve açlık hissetmeden kilo vermek istediğinize karar verdiyseniz, bu konuda bazı sorularınızın olması oldukça muhtemeldir.


Tüm alıntı yapılan kaynaklar, kalitelerini, güvenilirliklerini, güncelliklerini ve geçerliliklerini sağlamak için ekibimiz tarafından derinlemesine incelendi. Bu makalenin bibliyografisi güvenilir ve akademik veya bilimsel doğruluğa sahip olarak kabul edildi.


  • Elliott JA., Docherty NG., Eckhardt HG., Doyle SL., et al., Weight loss, satiety and the postpandrial gut hormone response after esophagectomy: a prospective study. Ann Surg, 2017. 266 (1): 82-90.
  • Ortega FB., Lavie CJ., Blair SN., Obesity and cardiovascular disease. Circ Res, 2016. 118 (11): 1752-70.

Bu yayının içeriği yalnızca bilgilendirme amaçlıdır. Hiçbir zaman bir uzmanın teşhislerini, tedavilerini veya tavsiyelerini kolaylaştırmaya veya onların yerini almaya hizmet edemezler. Herhangi bir şüpheniz varsa güvendiğiniz uzmanınıza danışın ve herhangi bir işleme başlamadan önce onayını alın.