Yorgunluk Giderici 12 Doğal Besini

Bir çelişki gibi görünse bile, egzersiz, yorgunlukla mücadele için metabolizmanızı etkinleştirmeye yardımcı olan ve ruh halinizi geliştiren harika bir seçenektir. Deneyin!
Yorgunluk Giderici 12 Doğal Besini
José Gerardo Rosciano Paganelli

Yazan ve doğrulayan doktor José Gerardo Rosciano Paganelli.

Son Güncelleme: 22 Şubat, 2022

Yorgunluğun hem iç hem de dış sebepleri olabilir. Yorgunluktan muzdarip olanlar, genellikle iş yerinde ve evde etraflarında olan kişilerin kendileri gibi kronik bir yorgunluk yaşamadıklarını düşünürler. Bu makalede, yorgunluk giderici 12 doğal besini sizlerle paylaşacağız.

Sebebi nedir?

Yorgun olduğumuz günler illa ki vardır; o gün aklımızda çok şey olabilir ya da başımızda normalden daha fazla iş olabilir, iyi uyuyamamış olabiliriz ya da başka olası sebepler.

Bununla birlikte, bazı insanlar için yorgunluk, bilinmeyen diğer faktörlerin bir sonucu olabilecek günlük bir şeydir:

  • Gluteni iyi sindiriyor musunuz? Çölyak hastası olmamasına rağmen gluteni doğru bir biçimde sindiremeyen birçok insan vardır ve bunu kendileri bile bilmez. Gluten; buğday, arpa ve çavdar gibi tahıllarda bulunan bir proteindir.
  • Karaciğeriniz nasıl? Aşırı iş gören ya da düzgün çalışmayan bir karaciğer yorgunluğa neden olabilir.
  • Böbreklerinize dikkat edin; geleneksel Çin tıbbına göre, böbrekler vücudun enerjisini düzenler.
  • Zayıf tiroid: Hiperaktif tiroid hastalığı olan ya da bu hastalığa maruz kalma eğilimi olanların, yorgunluk ve sebepsiz enerji eksikliği çekmesi muhtemeldir.
  • Ya uykusuzluk hastalığı? Eğer gece iyi uyuyamazsak, çok uzun zaman yatsak bile, vücut kayıp enerjiyi geri kazanamaz ve sabah daha yorgun kalkarız.
yorgun iş kadını

Yorgunluk Giderici Yöntemler

1. Ev yapımı meyve suları

Evde meyve ve sebzelerle yapılan meyve suları, bize büyük bir canlılık kazandıran mükemmel bir vitamin ve mineral kaynağıdır.

2. Smoothie

Smoothie, çok miktarda lif içerdiği için meyve sularına göre daha uzun süre tok kalmanızı sağlar. Ayrıca, onlara tahıl, kurutulmuş meyve, sebze suları, tohumlar ve takviyeler de ekleyebilirsiniz.

smoothie yapan kadın

3. Magnezyum

Bu mineral, kasların yanı sıra vücudun enerjisiyle de ilgilidir. Bu minerali yeterince almak için magnezyum açısından zengin gıdalar yemelisiniz ya da bir takviye olarak da alabilirsiniz.

4. Yulaf

Yulaf, bu makalede kendi bölümünü hak ediyor çünkü vücuda canlılık kazandıran bir karbonhidrat olmasına karşın, çok miktarda lif içerdiğinden ve çok miktarda tokluk hissi verdiğinden dolayı kilo vermeyi amaçlayanlar tüketebilir.

Ayrıca, sinir sistemini düzenler ve sinirlilik ve kaygı gibi bozuklukları kontrol etmemize yardımcı olur.

5. Zencefil

Zencefil, her zaman tüketilebilir ve yorgunlukla mücadele etmek için ekstra bir enerjiye ihtiyacınız olduğunda da alınabilir. Bununla birlikte, zencefili aralıksız çok uzun süre kullanmamalısınız.

6. Tarçın ve bal

Balı seylan tarçını ile karıştırarak toz haline getirebilir ve her sabah bir çay kaşığı alabiliriz.

Tarçın vücudumuzu uyarır ve bal vücudumuza hızlı bir şekilde enerji vermeye yardımcı olan besleyici bir besindir.

7. Tuzun azaltılması

Tuzlar, vücudumuzda enerji kaybına sebep olur ve bizi daha fazla yorgun hissettirir. Bu sebeple, bize enerji veren bazı gıdaları yemeli ve enerji düşüren yiyeceklerden uzak durmalıyız.

Not: Tuzu az miktarlarda tüketin ve daima deniz tuzunu seçin.

8. Protein

Yorgunlukla mücadele etmek için sadece hayvansal protein değil, iyi protein kaynakları da gerekir. Burada bitkisel protein kaynaklarına sahibiz:

  • Fasulyeler
  • Fındık
  • Tohumlar
  • Avokado
avokado, somon ve tahıl

9. Su için

Böbreklerimizin enerji seviyelerimizle ilişkili olduğunu daha önce söyledik. Bu nedenle, gün boyunca yeterli miktarda su içmek yorgunluk giderici bir etki gösterir.

10. Tam tahıllı gıdalar

Rafine yiyecekler sağlığımız için bir tehlike oluşturuyor, vücudumuzun toksin biriktirmesine sebep oluyor ve giderek bizi zayıflatıyor. Öte yandan, lif bakımından zengin, tahıllı gıdalar çok besleyicidir ve bize canlılık kazandırır.

11. Maca

Maca, süper gıda olarak düşünülen And dağları ile ilişkili bir bitkidir. Besleyici maddeler açısından zengindir ve uyarıcı, afrodizyak ve hormon düzenleyici olarak etki eder.

12. Egzersiz

Yorgunluk giderici en iyi yöntem, bir başka insana oranla bizden çok daha fazla şey götürse bile, egzersiz yoluyla kendimize aşırı yüklenmektir.

Bunu yaparak, ruh halimizi geliştirirken aynı anda metabolizmayı yavaş yavaş aktive ederiz. Bu, gelecekte daha aktif olmaya devam etmek istememizi sağlar.

En azından haftada iki kez orta yoğunlukta egzersiz yapmalıyız.


Tüm alıntı yapılan kaynaklar, kalitelerini, güvenilirliklerini, güncelliklerini ve geçerliliklerini sağlamak için ekibimiz tarafından derinlemesine incelendi. Bu makalenin bibliyografisi güvenilir ve akademik veya bilimsel doğruluğa sahip olarak kabul edildi.Bu metin yalnızca bilgilendirme amaçlı sunulmuştur ve bir profesyonelle görüşmeyi yerine geçmez. Şüpheleriniz varsa, uzmanınıza danışın.