Maca Kökünün Kadınlar İçin 7 Faydası

Maca kökü, hormonların ve duyguların dengelenmesine yardımcı olur ve aynı zamanda kemik sağlığına da çok iyi gelir. Bunun sebebi vücuda sağladığı kalsiyum sayesinde kemik erimesiyle mücadelede etmesidir.
Maca Kökünün Kadınlar İçin 7 Faydası

Tarafından yazılmıştır Daniela Echeverri Castro

Son Güncelleme: 16 Eylül, 2022

Maca (lepidium meyenii) Peru’nun ortalama 4000 metre yükseklikteki And Dağlarından gelen bir besindir. Bu bitki yüzyıllar boyunca, Güney Amerika’daki yerli halk tarafından tüketilmiştir. Son yıllarda, dünyanın diğer bölgelerine de yayılmıştır. Bunun nedeni sahip olduğu şaşırtıcı besleyici ve iyileştirici özellikleridir.

Maca kökü doğal bir antioksidan, mineral ve vitamin kaynağıdır. Bu kök; enerji verici, antienflamatuvar ve endokrin sistem düzenleyici özellikleri sayesinde, hormonal ve metabolik hastalıkların tedavisinde çok yararlıdır.

Ayrıca, kadın sağlığı için adeta bir “mucize gıda” olarak görülmektedir. Bu yazımızda size maca kökünün en şaşırtıcı faydalarından 7sini göstermek istiyoruz.

1. Menopoz semptomlarını kontrol eder

menopoz semptomları

Macanın içindeki fitokimyasal maddeler hormonal dengesizliklerin kontrolünde ilginç etkilere sahiptir. Özellikle menopoz sırasında yaşanan hormon değişikliklerini kontrol altına almaya yardımcı olur.

İçerdiği vitaminler ve mineraller hormonal aktiviteyi dengeler. Başka bir deyişle, bu maddeler gece terlemesi ve sıcak basması gibi yaygın semptomları kontrol eder.

Aslında, merkezi sinir sistemimiz üzerinde sakinleştirici bir etkisi vardır. Yaşla beraber gelişen bilişsel problemlerin azalmasını sağlar. Bu maddeler aynı zamanda stres veya depresyon gibi duygusal sorunlara da yardımcı olur.

2. Cinsel performansı artırır

Macadaki besinler cinsel problemleri olan kadınlar için çok yararlı olabilir. Sorunlar, hormonal veya duygusal dengesizliklerin nedeniyle yaşanıyorsa faydası daha da büyük olacaktır.

Her gün az miktarda tüketmek, cinsel ilişki sırasında memnuniyetinizi artırır. Sonuç olarak, stres hormonlarının üretimini de kontrol eder. Aktardan alabileceğiniz maca kökü veya takviyeleri ile yapılan içecekler şunlara yardım eder:

  • Cinsel fonksiyon bozukluğunu kontrol eder.
  • Enerji seviyenizi artırır.
  • Libidonuzu yükseltir.

3. Ruh halinizi iyileştirir

maca kökü faydaları

Macada yağ asitleri ve temel aminoasitler vardır. Bu maddeler kortizol üretimini kontrol eder. Kortizol strese neden olmasının yanı sıra, kilo almayı da tetikleyen bir hormondur. Bunun yerine, m acadaki maddeler endorfin ve serotonin üretimini uyarır. Bu iki nörotransmiter mutluluk ve esenlik ile bağlantılıdır.

4. Beyin sağlığınızı korur

Macadaki antioksidanlar ve temel yağ asitleri beyin hücrelerinin kalkanı olarak çalışırlar. Serbest radikallerin neden olduğu bozulmayla savaşmaya yardım ederler.

Bu besinlerin de antienflamatuvar etkisi vardır. Uzun vadede bilişsel dejenerasyon, hafıza kaybı ve nörodejeneratif hastalıkların riskini azaltırlar.

Sağlıklı yağları ile damarlarınızdan kötü kolesterol (LDL) fazlalığını da temizler. Bu, beyninizin yeterli miktarda oksijen alması için önemlidir. Ayrıca felç riskini de azaltır.

5. Doğurganlığı artırır

doğurganlık

Kadınlarda doğurganlık sorunları giderek daha da yaygınlaşmaktadır. Buna yardımcı olacak tedaviler ise çok masraflıdır ve çoğunlukla kadınların sağlığı için olumsuz sonuçlar doğururlar.

Fakat, doğal yöntemler doğurganlığı önemli ölçüde artırabilir. Bu doğal yöntemler, maca kökü gibi besin takviyeleri yemeyi içermektedir. Bu yöntem hipofiz bezinin hormon üretimini artırması durumunda işe yarar.

6. Kemik yoğunluğunu artırır

Kemik yoğunluğuna dikkat etmek menopoza erişen kadınlar için bir gerekliliktir. Östrojen miktarının düşmesi, kalsiyum eksikliğini daha da zor bir durum haline getirmektedir. Bu sebepten de kemik erimesi riski artar.

Maca kökü gibi gıdalar bu tip problemleri kontrol altına almak için faydalıdır. Bunun sebebi, ciddi miktarlarda kalsiyum ve diğer temel mineralleri sağlamasıdır. Hepsi de kemiklerinizi güçlendirmeye yardımcı olur.

7. Enerji seviyenizi yükseltir

spor yapan kadın

Macadaki temel besinler zihinsel ve fiziksel performansınızı artırmak için vücudunuza daha çok enerji verir. Buna ek olarak, bu besinler sağlıklı yağ asitleri ve proteinler de içerir.

Atletik bir takviye olarak önerilmektedir. Bunun sebebi besin kaybını tersine çevirmesi ve sonuç olarak da fiziksel durumunuzu güçlendirmesidir.

Sizin de gördüğünüz gibi maca kökü harika bir besindir. Beslenmenize dahil etmeye değerdir ve aktarlarda rahatlıkla bulabilirsiniz. Haydi içeceklerinize, smoothielerinize veya çorbalarınıza eklemeye başlayın!


Tüm alıntı yapılan kaynaklar, kalitelerini, güvenilirliklerini, güncelliklerini ve geçerliliklerini sağlamak için ekibimiz tarafından derinlemesine incelendi. Bu makalenin bibliyografisi güvenilir ve akademik veya bilimsel doğruluğa sahip olarak kabul edildi.


  • Zou Y, Aboshora W, Li J, Xiao T, Zhang L. Protective Effects of Lepidium meyenii (Maca) Aqueous Extract and Lycopene on Testosterone Propionate-Induced Prostatic Hyperplasia in Mice. Phytother Res. 2017 Aug;31(8):1192-1198. doi: 10.1002/ptr.5838. Epub 2017 Jun 20. PMID: 28635053.
  • da Silva Leitão Peres N , Cabrera Parra Bortoluzzi L , Medeiros Marques LL , Formigoni M , Fuchs RHB , Droval AA , Reitz Cardoso FA . Medicinal effects of Peruvian maca (Lepidium meyenii): a review. Food Funct. 2020 Jan 29;11(1):83-92. doi: 10.1039/c9fo02732g. PMID: 31951246.
  • Tafuri S, Cocchia N, Vassetti A, Carotenuto D, Esposito L, Maruccio L, Avallone L, Ciani F. Lepidium meyenii (Maca) in male reproduction. Nat Prod Res. 2019 Dec 5:1-10. doi: 10.1080/14786419.2019.1698572. Epub ahead of print. PMID: 31805775.

Bu metin yalnızca bilgilendirme amaçlı sunulmuştur ve bir profesyonelle görüşmeyi yerine geçmez. Şüpheleriniz varsa, uzmanınıza danışın.