Açık Tenli Kadınlar için 8 Güzellik Taktiği

Soluk bir cildiniz varsa, makyajınızın tonlarına karar verirken renkli kıyafetlerden de yararlanabilirsiniz. Cilt tonu ile uyum sağlamak için hepsini birleştirin.
Açık Tenli Kadınlar için 8 Güzellik Taktiği

Tarafından yazılmıştır Okairy Zuñiga

Son Güncelleme: 16 Eylül, 2022

Açık tenli bir kadın mısınız? Makyaj yaparken zorlanıyor musunuz? Bronz tenin moda olduğu zamanlar vardır; ancak cilt tonunuz ile savaşmanıza gerek yoktur. Bunun yerine, doğru stratejilerle doğal güzelliğinizi ön plana çıkarabilirsiniz.

Gerçekten, doğru, güzel veya mükemmel cilt tonu diye bir şey yoktur. Öğrenmeniz gereken tek şey kendinizin en güzel halini nasıl ortaya çıkarabileceğinizdir.

1. Açık tenli kadınlar için ipuçları: Makyaj yaparken pudrayı abartmayın

Açık tenli kadınların kaçınılması gereken ilk şeylerden biri pudradır. Pudralar, yağlı ya da karma ciltlerle savaşmak için mükemmel bir yöntem olabilir; ancak açık tenli iseniz, cildiniz çok pudralı ve mat görünecektir. 

Yapabileceğiniz en iyi şey cildinize ışık veren makyaj ürünleri kullanmaktır. Bunu yapmak için iki seçenek vardır. Birincisi pudra lekesi bırakmadan yağlanmayı kontrol altına alan ürünler kullanmaktır.

İkinci seçeneğiniz ise BB Krem kullanmak olacaktır. Cildiniz kuru ve açık renkli ise BB kremler mükemmeldir. Bu kremler cildinizi nemlendirir ve saklamaya çalıştığınız kusurları kapatır.

2. Dudaklarınızda canlı renkler kullanabilirsiniz

dudaklarda canlı renk ruj

Açık tenli kadınların en büyük korkularından biri, canlı renkli rujlar seçmektir. Kırmızı, pembe, mercan ve benzeri renklerin kullanımının zor olduğu inkar edilemez.

Ancak bu durum herkes için aynıdır. Cilt tonunun ne olduğu önemli değildir. Önemli olan, sade bir makyajla dudaklarınızı yüzünüzün odak noktası haline getirmektir.

3. Açık renkli göz farından uzak durun

Bej, krem ve ten rengi göz farları, cildinizle aynı renk olduğu için sanki hiçbir şey sürmemişsiniz gibi görünür. Bu sebeple, bu renkler sadece kaş altınızı ve alt kirpiklerinizi aydınlatmak için iyidir.

Üst kirpikleriniz için ten renginizi ortaya çıkaran renkler aramak iyi bir fikirdir. Sade bir makyaj istiyorsanız, nötr renkler kullanın. Ancak yine de cildinizden daha koyu renkte olmalıdır.

4. Siyah yerine kahverengi göz kalemi ya da maskara kullanın

kahverengi göz kalemi

Maskaralar genellikle siyahtır. Ancak çok fazla göz kalemi ve maskara uyguladığınızda, olduğunuzdan sert görünürsünüz ve cildinizin açıklığını azaltırsınız. 

Siyahtan tamamen kurtulmak istemiyorsanız gri ile değiştirebilirsiniz. Yüzünüze bir miktar renk vermek ister misiniz? Kahverengi göz kalemi ve maskara kullanmayı deneyin. Sizi ne kadar iyi gösterdiğine şaşıracaksınız.

5. İyi bir fondöten seçin

Fondöteninizin rengi önemlidir. Cildinizin parlaklığını daha belirgin hale getirmek için ihtiyacınız olan tonu belirlediğinizden emin olmalısınız. Doğru tonu kullanmanın yanında, fondöteni boynunuza da uygulamanız gerekir. Bu size dengeli bir sonuç verecektir.

6. Allık ve bronzlaştırıcı kullanın

allık ve bronzlaştırıcı

Bronzlaştırıcı ile yüzünüze eşit renk verirsiniz. Doğal bir görünüm elde etmek için kalın bir fırça ile uyguladığınızdan emin olun. Bronzlaşmasını istediğiniz tüm alanlara uygulayabilirsiniz.

Ayrıca, allık da sağlıklı bir görünüm elde etmeniz için size yardımcı olacaktır. Ancak açık tenli kadınlar çok dikkatli olmalıdır. Çok fazla kırmızı ya da pembe allıklar hasta gibi görünmenize neden olabilir. Çok açık pembe veya şeftali tonlarını deneyin.

7. Kontür tekniklerini öğrenin

Cildinizin açık rengi yüzünüzü şekilsiz gibi gösterir. Neyse ki, kontür tekniği ile açık ve koyu tonlar kullanarak yüzünüzü ortaya çıkarabilir ve vurgulayabilirsiniz. Açık ve koyu renklerin kullanılmasından dolayı yüzünüzün şeklini anlamanız önemlidir. Eğer:

  • Gözlerinizin altına, burun köprüsüne, alnınızın ortasına ve çenenize aydınlatıcı uygularsanız,
  • Yanaklarınızın altına, yüzünüzün etrafına ve burun köprüsünün yanlarına koyu tonlar uygularsınız

Asla başarısız olmazsınız.

8. Açık renk ya da teninizle aynı renk kıyafetlerden uzak durun

mavi renk giymiş kadın

Hafif renk kıyafetler giymek açık renk göz farı kullanmakla aynı etkiye sahiptir: Hiçbir şey giymemişsiniz gibi olacaktır. Bu nedenle, cildinizi ortaya çıkaran renkler kullanmaya çalışın.

Açık tenli kadınların parlak renkli kıyafetler giymelerine gerek yoktur; ancak renklerle oynamayı bilmeleri gerekir. Açık renklerden hoşlanıyorsanız, pastel renkleri deneyin. Beyaz giymek istiyorsanız, her zaman aksesuarlarla öne çıkarabilirsiniz.


Tüm alıntı yapılan kaynaklar, kalitelerini, güvenilirliklerini, güncelliklerini ve geçerliliklerini sağlamak için ekibimiz tarafından derinlemesine incelendi. Bu makalenin bibliyografisi güvenilir ve akademik veya bilimsel doğruluğa sahip olarak kabul edildi.Bu metin yalnızca bilgilendirme amaçlı sunulmuştur ve bir profesyonelle görüşmeyi yerine geçmez. Şüpheleriniz varsa, uzmanınıza danışın.