Ağır Bir Haftasonundan Sonra Nasıl Detoks Yapılır?

Hepimiz şu duyguyu biliriz: Bütün o yiyip içtiklerimiz yüzünden haftasonu biraz kontrolümüzden çıkabilir. İşte bu fazlalıkların hepsinden sonra nasıl detoks yapabileceğinizi öğrenin.
Ağır Bir Haftasonundan Sonra Nasıl Detoks Yapılır?

Son Güncelleme: 05 Aralık, 2018

Belki bir partide veya kulüpte arkadaşlarınızla harika bir haftasonu geçirdiniz. Belki de iş arkadaşlarınızla plajda geçirdiğiniz bir haftasonuydu. Bir akrabanın düğününde eğlenmiş olabilirsiniz ya da yaklaşan doğum gününüzde ne yapabileceğinize bakıyor olabilirsiniz. Şimdi ise detoks sırası.

Her durumda, vücudunuza fazla yüklendiğinizi hissedersiniz ve bu toksinleri temizlemenin zamanıdır. Ağır bir haftasonundan sonra nasıl detoks yapacağınızı öğrenin.

Çok fazla yemenin sonuçları vardır

Bu aynı zamanda çok fazla içki içmek için de geçerlidir. Yılın bazı zamanlarında, özellikle hafta sonlarında, birçok insan her şeyi yeme ve içme fırsatını değerlendirir. Önümüzde olan her şeyi tüketiriz. Aşırı gıda, alkol ve yağ, vücudumuzdaki “serbest radikaller“in yükselmesine sebep olur, ve tabiki bunlar ortadan kaldırılmalıdır.

Bu serbest radikaller, bazı rahatsız edici semptomlara neden olabilir. Baş ağrısı, karında şişkinlik, mide yanması, aşırı tokluk hissi, enerji eksikliği, can sıkkınlığı, baş dönmesi ve akşamdan kalmalık, en sık görülen belirtilerdir.

Çok yemek yemek sadece obeziteye neden olmaz, aynı zamanda kolesterolü, kalp krizi ve şeker hastalığı riskini ve sıvı tutulumunu da arttırır.

Çılgın bir haftasonu yaşadıysanız ve ertesi gün bile yatağınızdan çıkamıyorsanız,  büyük bir partinin veya tatilin yolda olduğunu biliyorsanız, çok fazla yiyip içtikten sonra detoks yapmak için bu ipuçlarına dikkat edin.

Çok fazla yedikten veya içtikten sonra toksinlerden nasıl kurtuluruz?

Bunlar eğlenceli bir haftasonundan sonra detoks yapmak için en etkili yöntemlerdir.

Detoks yapmak için elma sirkesi

Yataktan kalkar kalkmaz ve başınız hala dönerken, bir kaşık dolusu elma sirkesi için. Evet, kahvaltıdan önce. Evet, tadını beğenmeseniz de. Sirkenin diüretik ve temizleyici özelliklere sahip olduğu kanıtlanmıştır.

Hafif gastriti olan ya da tadının kötü olduğunu düşünenler, pazar sabahı (veya öğleden sonra) için bunu çok sert bulanlar; bir çay kaşığı sirkeyi bir yemek kaşığı ılık veya oda sıcaklığında su ile karıştırabilir. Bunu bir yudumda için.

Şiddetli gastrit veya kronik ülsere sahip olanlar bu tedaviyi kullanmamalıdır.

Meyve suları

Bunlar taze sıkılmış ve doğal olmalıdır. Konsantre veya hazır meyve suları, gerçek meyve suyu sayılmaz. Kendiniz yapmak istemiyorsanız birisinden sizin için yapmasını isteyebilirsiniz.

Besin değerlerinin çoğunu kaybedeceğinden dolayı, meyve suyunu bir gece önce hazırlamanız tavsiye edilmez. Fakat, yalnız yaşıyorsanız ve ertesi gün yorgunken bir portakalı sıkmanın zor olacağını biliyorsanız, gece çıkmadan önce hazırlayıp buzdolabına koyun.

Vücudumuza detoks için önerdiğimiz meyve suları greyfurt, ananas ve papayadır. Ayrıca, şeker veya bal gibi herhangi bir tatlandırıcı eklememelisiniz, kahvaltıdan veya öğle yemeğinden en az 15 dakika önce içmeniz de çok önemlidir.

Hidrasyon

Çok fazla su içtiğinizde haftasonu yeme ve içme sebebiyle biriken toksinlerin hepsinden kurtulmanıza yardımcı olur.  Su, vücudunuzun sağlıklı ve temiz olması için gereken her şeyi içerir. Suyun temizleme etkisi benzersizdir.

Ayrıca, soğuk veya sıcak doğal bitki çayları da içebilirsiniz. Mideniz ağrıyorsa, papatya veya naneyi demlemeyi deneyin. Bu amaçla evde birkaç küçük ot dikebilirsiniz (bakımı hem çok kolaydır ve sizi her türlü sıkıntıdan kurtarabilir).

Meyve ve sebzeler

Yukarıda bahsedilen doğal meyve sularını tüketmeye ek olarak, kırmızı et, beyaz un, soda, kahve, tam süt ürünleri, yumurta sarısı, işlenmiş et, kızarmış yiyecekler gibi ağır gıdalardan birkaç gün süreyle uzak durmak önemlidir.

Bunun yerine, çiğ meyve ve sebzeleri, özellikle renkli salataları yemeye çalışın.

Fiziksel aktivite

Bir haftasonu partisinden sonra vücudunuza detoks yapmak için bir başka iyi fikir de egzersiz yapmaktır. Peki neden? Çünkü, toksinler terleme yoluyla vücudunuzdan atılır. Eğer bir fitness aşığı değilseniz, en azından vücudunuzu biraz hareket ettirmeyi deneyin.

Nasıl mı? Asansöre binmek yerine merdivenlerden yukarı çıkın, evinizin durağından bir durak önce inin, evinizi çılgınca temizleyin, alışverişe yürüyerek gidin veya araba kullanmak yerine bisikletle dolaşın, biraz daha tempolu bir şekilde yürüyün vs.

Daha fazlasını öğrenmek ister misiniz? O zaman, okuyun: Spor yapmak için vaktiniz var mı? Tabii ki var!

Sakin olun

Günün dört ana öğününe (kahvaltı, öğle yemeği, atıştırmalık, akşam yemeği) ek olarak, iki hafif atıştırmalık (sabah ortası ve öğleden sonranın ortası) eklemeniz çok önemlidir.

Yavaşça, farkında olarak yemek yemeniz ve yiyeceklerinizi iyice çiğnemeniz çok önemlidir. Unutmayın ki mideniz geçirdiğiniz gece yüzünden biraz hasar görmüştür ve daha fazla sorun istemezsiniz.

Bir yemek programını takip etmeye çalışın ve midenizi doldurmak için beklemeyin. Daha küçük porsiyonlar yiyin ve aynı şeyi iki kez yemeye çalışmayın.


Tüm alıntı yapılan kaynaklar, kalitelerini, güvenilirliklerini, güncelliklerini ve geçerliliklerini sağlamak için ekibimiz tarafından derinlemesine incelendi. Bu makalenin bibliyografisi güvenilir ve akademik veya bilimsel doğruluğa sahip olarak kabul edildi.Bu metin yalnızca bilgilendirme amaçlı sunulmuştur ve bir profesyonelle görüşmeyi yerine geçmez. Şüpheleriniz varsa, uzmanınıza danışın.