Ağlamanın Yararlarını Biliyor musunuz?

İyi bir ağlama vücutta doğal anestetik işlevi gören iki tür hormonun salgılanmasını tetikler, ve acıyı yatıştırır. Bazı insanların hatalarının sorumluluğunu alamadıkları için veya ilgi çekmek için ağladıkları düşünülür. Ancak ağlamanın doğal bir süreç olduğu ve sağlığa yararlı olduğu ortadadır. 
Ağlamanın Yararlarını Biliyor musunuz?

Son Güncelleme: 07 Ocak, 2019

Uzun süre boyunca gözyaşları bir insanda zayıflık belirtisi olarak görülmüştür çünkü sadece ağlamak başlı başına olgunlaşmamışlığın sembolü olarak düşünülür. Ayrıca bazı insanların hatalarının sorumluluğunu alamadıkları için veya ilgi çekmek için ağladıkları düşünülür. Ancak ağlamanın doğal bir süreç olduğu ve sağlığa yararlı olduğu ortadadır.  

Üzgün olduğumuzda -ve bunu ağlayarak ifade ettiğimizde- vücut doğal uyuşturucu görevi gören kimyasalları salgılar, bu da acı algısını azaltır. Ağlamak vücutta opioid ve oksitosin isimli iki hormonun salgılanmasını sağlar ve bunlar acıların daha az hissedilmesine sebep olur. Böylece doğal anestetik görevi görürler ve bize biraz rahatlık yaşatırlar.

Kısacası, ağlamak vücudu sağlıklı tutmak için iyi bir egzersizdir, ve üzgün veya endişeli olduğumuzda kendimize ağlamak için izin vermemiz önemli. Gözyaşlarının gelmesi doğal bir süreçtir, ve yas tuttuktan sonra biraz rahatlık hissederiz. 

Gözyaşları aynı zamanda mutluluk ve heyecanı da ifade edebilir, ama genelde kötü zamanlarda sıkıntı ve derin acının sembolü olarak görülürler. Ama sağlığınız üzerinde başka ne etkileri olabilir?

Görüşümüz için iyidir

Gözyaşları mukoza zarını nemli tutarak kurumasını önler, bu da gözlerin iyi durumda kalmasına yardımcı olur. Uzmanlar gözyaşı üretmekte zorlanan gözlerin daha fazla sıkıntı yaşayabileceğini söylüyor.

Bazı bakterileri öldürürler

bakteri laboratuvar
Gözyaşları temastan sonra bir kaç dakika içinde belli başlı bakterileri öldürebilirler. Çünkü içerilerinde lisozim isimli bir bileşen vardır. Bu bizi soğuk algınlığı ve benzeri hastalıklara sebep olan mikroplara karşı korur.

Toksinleri temizlerler

Güçlü duyguları veya acıyı deneyimlediğimiz zamanlarda, veya durdurulması zor olan gözyaşları stres vb. nedenlerden dolayı vücutta birikmiş olan toksinlerden kurtulmak için harika bir tedavi yöntemidir.

Stresi azaltırlar

Gözyaşlarının akması vücuttan atılan ter gibidir, her ikisi de stres derecelerini düşürmek için etkilidir.

Ruh halini geliştirirler

üzgün ve mutlu
Ağladığınız zaman çok miktarda manganez salgılarsınız. Bu rahatlatıcı etki yaratır çünkü vücuttaki aşırı manganez yorgunluk, asabiyet, depresyon, anksiyete ve insanın ruh halini etkileyen diğer durumlara yol açar.

Her zaman aklınızda tutun!

Artık ağlamanın duygusal sağlığınıza etkilerini biliyorsunuz, unutmamalısınız ki gözyaşlarınızı tutmamalısınız. Ağlamamak için kendinizi tutmak vücutta anksiyete ve negatif duygulardan kurtulmayı önler. Biriken hisler her geçen sefer daha büyük sorunlara yol açacaktır.

Unutmayın, duygularınızı ifade etmek ve ağlamaktan hiç bir zaman korkmamalı ve utanmamalısınız. Gözyaşı dökmelisiniz çünkü bazı problemlerinizi alıp gidecektir (aynı zamanda sağlığınıza etkisi olanları da).


Bu metin yalnızca bilgilendirme amaçlı sunulmuştur ve bir profesyonelle görüşmeyi yerine geçmez. Şüpheleriniz varsa, uzmanınıza danışın.