Akciğerdeki Balgam Nasıl İyileşir?

Şifalı bitkilerden yapılan buhar soluma tedavisi ile akciğerlerdeki balgamı yumuşatabilirsiniz. Başka bir yöntem ise balgam söktürücü olan yiyecekleri tüketmektir.
Akciğerdeki Balgam Nasıl İyileşir?

Son Güncelleme: 24 Şubat, 2022

Hasta olduğumuzda veya hastalığı tam olarak atlatamadığımızda, akciğerde balgam oluşumu başlayabilir. Bu da tıkanıklığa, öksürüğe, solunum problemlerine, acıya ve daha birçok istenmeyen duruma sebep olur.

Bu makalede, evde uygulayabileceğiniz doğal tedavi yöntemleri ile akciğerde oluşan balgam probleminden nasıl kaçınacağınızı ve varolan balgamdan nasıl kurtulacağınızı anlatacağız.

Balgamı Yumuşatın

Akciğerde balgam oluşumundan kurtulmanın ilk adımı onları yumuşatmaktır çünkü balgam ne kadar sert olursa, vücudunuzdan atmanız o kadar zor olacaktır. Bunu başarmanın en iyi yolu, kaynatacağınız şifalı bitkilerin buharını solumaktır.

Bunu Nasıl Yapabilirim?

İki litre kaynayan suya, birkaç şifalı bitki ekleyin. Bitki olarak size tavsiyemiz; çam, kekik, biberiye, okaliptüs ve papatyadır. Bazı aktarlarda, bu tedavi için kullanılabilecek bitkisel karışımlardan bulmanız mümkündür.

Karışım beş on dakika kadar kaynadıktan sonra su üzerinden bir buharın yükseldiğini göreceksiniz. Kaynattığınız kabı ocaktan alın ve önünüze yerleştirin. Başınızı bir havlu ile sarın ve yüzünüzü bu buhar üzerinde gezdirin. Bunu yaparken fazla buhar ile kendinizi yakmadığınıza emin olun.

Burnunuzdan derin nefes alın, bir burun deliğinizi tıkayarak diğeri ile nefes alın sonra işlemi diğer burun deliğiniz için de aynı şekilde tekrarlayın. Ayrıca ağzınızdan da nefes alın.

Bu tedaviyi gün içinde birkaç defa uygulayabilirsiniz.

Balgamı Sıvılaştırmak

Balgamın incelmesi ve su gibi bir kıvama gelmesi çok önemlidir. Bu sayede vücudunuz balgamı daha kolay atabilir. Bunu başarabilmek için birçok doğal yöntem mevcuttur.

  • Sebzelerin suyunu için; soğan, pırasa, lahana, sarımsak, havuç, şalgam ve kereviz kullanılabilir.
  • Öğünler arasında kekik ve okaliptüs çayı için.
  • Un ve süt ürünleri gibi balgam oluşumunu arttırıcı yiyeceklerden kaçının. Akciğerlerinizdeki balgamdan şikayetçi olduğunuz süre boyunca bitkisel içecekleri ve dekstrin ekmekleri tercih etmeniz daha sağlıklı olacaktır.
  • Yemekler arasında, günde en az iki litre su için.
akciğerde balgam

Balgamı Sökün

Balgamı yumuşattıktan ve sıvı kıvama getirdikten sonra vücudunuzun bu sıvıyı doğal yollarla atabilmesine yardımcı olmanız gerekmektedir. Bunun en kolay yolu, birinin sırtınıza hafifçe vurmasıdır.

Bunu yapacak kişi, elini düzleştirerek sırtınızın üst kısmına sürekli olarak vurmalıdır. Bu hareket, balgamın akciğerlerinizden ve bronşlarınızdan ayrılmasına yardımcı olacaktır.

Bu masaj, özellikle çocuklar için çok etkilidir. Zayıflamış kemiklerden yakınan daha yaşlı insanlar için, masajı uygularken çok fazla baskı uygulanmamasına dikkat edilmelidir.

Bağırsaklarınıza İyi Bakın

Bağırsak ve akciğer sorunları birbirleriyle bağlantılı olabilir. Dolayısıyla, akciğerlerinizle ilgili bu problemi çözmeye ve tekrar oluşmasını engellemeye çalışıyorsanız, bu ilişkiyi aklınızda bulundurmalısınız.

Akciğerlerdeki balgam, tüketilen bazı yiyeceklerin iyi sindirilememesi ile ilgili de olabilir. Çocuklar, işlenmiş un gibi henüz sindiremeyecekleri yiyecekleri tükettiklerinde akciğerlerinde balgam oluşabilir.

Yatağınızın Başına Bir Soğan Koyarak Uyuyun

Bu doğal tedavi yöntemini, balgam oluşumunun ilk safhalarında uygulayabilirsiniz. Tüm yapmanız gereken, bir adet soğanı ortadan ikiye kesmek ve başucunuzdaki komodinin üzerine koyarak tüm gece bekletmektir.

Uyurken soğanın içindeki yararlı içerikleri soluyarak solunum sisteminizin temizlenmesine yardımcı olmuş olacaksınız. Soğanı her gece değiştirmelisiniz. Eğer balgamınız çok yoğunsa, bu tedavi işe yaramayabilir.

sogan1

Vantuz

Oldukça eski bir tedavi yöntemi olan bardak çekme, artık profesyonel olarak uygulanmaktadır. Bu terapinin kökeni Geleneksel Çin Tıp bilimine dayanmaktadır.

Bunun için küçük cam bardakları, vücuda vantuz yapmakta kullanabilirsiniz. Bardaklar yardımıyla deriyi ve kasların bir kısmını çekerek gözeneklerinizi açıp etkili kan ve lenfatik dolaşımını sağlayabilirsiniz.

Bu tedavi, iltihap söktürücü etkisi ile organların tıkanıklıklarının açılmasına ve akciğerde balgam oluşumunun giderilmesine yardımcı olur. Bardak çekme tedavisinin akciğer tıkanıklarına özel bir yöntemi vardır. İki akciğer için de birer bardağı, omuzlarınız arasında bir yere yerleştirin. On dakika kadar bekletin.

Sonrasında bu bölgelerde kırmızı bir halkanın oluştuğunu görebilirsiniz ancak endişe etmeyin, geçecektir. Bunun için bardak çekme seti alabilir ve evde kendiniz uygulayabilirsiniz veya gidip profesyonel birinden yardım isteyebilirsiniz.


Bu metin yalnızca bilgilendirme amaçlı sunulmuştur ve bir profesyonelle görüşmeyi yerine geçmez. Şüpheleriniz varsa, uzmanınıza danışın.