Yeterli Su İçmemenin Zararları

Bu yazımızda size yeterince su içmemenin neden olduğu sorunlardan bahsedeceğiz. Okumaya devam edin!Yeterince su içmek, organlarımızın sağlıklı bir şekilde çalışması için çok önemlidir. Her gün en az 8 bardak su içmeniz gerekir. Eğer bu sağlıklı alışkanlığı günlük yaşantımızın bir parçası haline getirirsek, pek çok ciddi sağlık sorununun ortaya çıkmasını da önlemiş oluruz.

Yapılan pek çok çalışma ve araştırma, bedeninizin ihtiyaç duyduğu kadar su içmediğinizde pek çok sağlık sorununun ortaya çıktığını göstermektedir, özellikle de fiziksel olarak aktif kişilerde. Patalojistler yeterince su içmeyen kişilerin böbrek sorunlarının yanı sıra bağırsak ve dolaşım bozukluğu sorunları da yaşadığını keşfettiler.

Yeterince su içmemek, beyin ve gözlerin düzgün çalışmaları için gereken suyu alamadıklarından başağrısına da (migren) neden olur. Bu organların susuz kalması, hem gözlerin içinde hem de arkasında ciddi enflamasyona neden olur ve görme bozukluğuna yol açabilir. Kramplar, şiddetli başağrısı, bitkinlik, kas ağrısı ve sık ruh hali değişiklikleri yeterince su içmemenin ve susuzluğun belirtileri arasındadır.

Fiziksel olarak gerek iş gerek spor için aktif olan kişiler, susamış hissetmeseler de normalden daha çok su tüketmelidir. Çünkü organların susuz kalması baş ağrısı, hareket kaybı, kolon ve mesane kanseri, fiziksel ve zihinsel gelişmenin durması gibi pek çok soruna ve hastalığa yol açar.

Suyun sindirimdeki önemi

Su bağırsaklarımızın düzgün çalışması için çok önemlidir, bedendeki sıvı eksikliği sindirimi yavaşlatır ve kalın bağırsakta kabızlığa neden olan poliplerin oluşmasına yol açar. Eğer bunlar zaman içerisinde birikir ve büyürse, bağırsakta enflamasyon ve ağrıya neden olurlar, hatta enfekte olup kolite bile yok açabilirler.

Hastalıkları önlemek için su içmenin faydaları

Artrit

artrit

Artrit çeşitli değişiklikler veya eklemlerimizde bulunan ve rahat hareket etmemizi sağlayan kıkırdak dokunun aşınması sonucu ortaya çıkar. Şu anda ne yazık ki artritin tam olarak nedeni bilinmemektedir ve kesin bir tedavisi yoktur; sadece acıyı ve enflamasyonu azaltan tedaviler ve ilaçlar bulunmaktadır.

Bu hastalıktan şikayeti olan herkes, ister başlangıç aşamalarında ister ilerlemiş aşamalarında olsun, hastalığın nedeninin susuzluk olabileceğini göz ardı etmemelidir, kıkırdak dokunun düzgün çalışabilmesi ve artrit ağrısına sebep olmadan rahat hareket edebilmesi için bol miktarda suya ihtiyacı vardır.

Sırt ağrısı

Su içmenin önemi ve artrit için söylenen her şey sırt ağrısı için de geçerlidir. Omurga eklemlerinin hareket edebilmesi ve diskler arasındaki sürtünmenin önlenmesi için su çok önemlidir.

Migren

migren

Vakaların çoğunda migrenin nedeni yeterince su içmemektir. Su vücudun ısısının ayarlanmasına yardım eder ve yeterli su olmadığında damarlar genleşerek şiddetli bir baş ağrısına neden olur. Bu durumla karşılaştığınızda büyük bir bardak soğuk su içerek bedeninizin iç ısısını düşürmelisiniz. Eğer düzenli olarak bu şekilde su içerseniz, migren krizi ihtimallerini en aza indirebilirsiniz!

Sürekli yorgunluk ve depresyon

depresyon

Depresyon genelde bitmek bilmeyen ailevi sorunlar ve günlük işlerin yarattığı stres yüzünden ortaya çıkar.

Depresyona ek olarak, üzüntü ve enerjisizlik de yeterince su içmemenin neden olabileceği şeyler arasındadır. Özellikle de beynin düzgün çalışıp bedenden enerji alabilmesi için su gereklidir. Bu yüzden eğer yeterince su içmezseniz bedeniniz, beynin düzgün çalışmak için ihtiyaç duyduğu enerjiyi üretemez.

Unutmayın…

Yeterince su içmenizin ne kadar üstünde durarsak duralım, bunun önermini anlatmamız mümkün değildir. Su içmek beden sağlığınızı koruyup uzun bir ömür sürebilmek için çok önemlidir. Bu yüzden su şişenizi yanınıza alıp, yaptığımız uyarıları aklınızda tutarak bol bol su için ve uzun yıllar boyunca harika bir yaşam kaliteniz olmasını sağlayın.