Romatoid Artrit Nasıl Tedavi Edilir?

Bu hastalık, eklemlerin kıkırdaklarını koruyan ve kaplayan zarlarda iltihaplanmaya neden olan kronik ve dejeneratif bir hastalıktır. Kemik iltihaplandığında hasarlı ve aşınmış bir hal alır. Bu durum eklem kıkırdaklarında lezyonlara neden olan artrozdan farklıdır. Bu artrit, özellikle 40 yaşının üzerindeki kadınlarda çok görülür ve büyük bir ağrıya neden olur. Aşağıdaki makalede romatoid artriti nasıl tedavi edebileceğinizi öğrenin.

Romatoid Artritin Belirtileri

Başlıca ve gözle en kolay görünen belirti eklemlerin şişmesi veya iltihaplanmasıdır ve bu durum şiddetli bir ağrıya neden olur. Romatoid artritte en sık etkilenen bölgeler bilekler, dirsekler, omuzlar, parmaklar, ayak parmakları, bel, ayak bilekleri ve dizlerdir. Bu hastalıktan muzdarip hastaların özellikle sabahları kalktıklarında eklemlerinde bir katılık hissetmeleri sıkça görülen bir durumdur.

Romatoid nodülleri de belirebilir. Bunlar ciltteki (özellikle de ellerin ve ayakların arkasında) çıkıntılardır. Hastalığın ileri aşamalarında iltihaplanma yerini eklemlerin deformasyonuna bırakır.

artrit-2

Artritten muzdarip hastaların sergilediği diğer belirtiler ateşlenme, yorgunluk, mukus zarlarında kuruluk (ağız, gözler, vs.), boyun ağrısı ve ayaklarda ve ellerde karıncalanmadır.

Romatoid Artriti Doğal Olarak Tedavi Etmek için Öneriler

Günlük bir takviye olarak hodan tohumu yağı tüketin. Bu yağda Omega-6 yağ asitleri mevcuttur ve bunların artritin neden olduğu ağrıyı azaltmada veya hafifletmede etkili bir çözüm olduğu kanıtlanmıştır.

Düzenli egzersiz yapın, ancak eklemleriniz açısından zararlı olanlardan kaçının. Düşük etkiye sahip aerobik egzersizleri öneririz; örneğin yüzme, yürüme veya kasları esnetme. İlk günlerde egzersiz yaptıktan sonra bir miktar ağrı hissetmeniz olasıdır, ancak bu normaldir, onun için egzersiz yapmayı kesmeyin. Vücudunuz buna alıştıkça, egzersiz yapmak daha az sıkıntıya neden olur.

portakallar-3

Romatoid Artriti Tedavi Etmek için Doğal Çözümler

  • Soğuk kompres uygulayın: Bu eklemlerdeki şişkinliği ve iltihaplanmayı azaltmaya yardımcı olacaktır. Buz torbaları kullanıp bunları doğrudan ağrının söz konusu olduğu bölgeye uygulamanızı öneririz. Bunu en fazla 15 dakika uygulayın ve tekrarlamak istemeniz durumunda yarım saat bekleyin. Buz kullanırken dikkatli olun çünkü bu cildinizi yakabilir. Cildinizi bir kumaş veya havluyla kaplamak iyi bir fikirdir.
  • Kaslarınızı gevşetmek için ısı uygulayın: Bunun için ağrının olduğu bölgeye ısı sağlayabilen termik yastıklardan faydalanabilirsiniz. Bazı insanlar kaynar suyun buharıyla bir havlu ısıtıp bunu uygularlar, bazı insanlarsa ayaklarını ve bileklerini bir kova sıcak suda tutarlar. Eğer ağrı vücudunuzun her tarafına yayılmışsa küveti doldurun ve içerisinde su soğuyana kadar uzanın.
  • Beden ve zihin tedavisi kullanın: Artrit için konvansiyonel tedavilere ek olarak stresi kontrol etmek, ağırları gidermek ve daha iyi uyku çekmek için kullanılan tekniklerden faydalandığınızda belirtiler kayda değer şekilde azalır.
  • Doğru nefes alın: Ulusal Tamamlayıcı ve Alternatif Tıp Merkezine göre karından yavaşça ve derinden alınan nefesler sizin ruhsal durumunuzu değiştirmenize yardımcı olur. Bu aynı zamanda stresi, gerginliği ve zor durumlarda hissettiğiniz öfkeyi azaltmanıza da yardımcı olur.

yoga-2

Fotoğraflar; handarmdoc, david_jones, Francisco Antunes, Mike Schinkel ve Jean Henrique Wichinoski izinleriyle kullanılmıştır.