Romatoid Artrit Tedavisi İçin Doğal Çözümler

Romatoid Artrit Tedavisi İçin Doğal Çözümler

Son Güncelleme: 23 Şubat, 2022

Romatoid artit, özellikle 40 yaşının üzerindeki kadınlarda çok görülür ve büyük bir ağrıya neden olur. Bu yazımızda romatoid artrit tedavisi için yardımcı olabilecek bazı doğal çözümleri sıraladık.

Bu hastalık, eklemlerin kıkırdaklarını koruyan ve kaplayan zarlarda iltihaplanmaya neden olan kronik ve dejeneratif bir hastalıktır. Kemik iltihaplandığında hasarlı ve aşınmış bir hal alır. Bu durum, eklem kıkırdaklarında lezyonlara neden olan artrozdan farklıdır.

Romatoid Artritin Belirtileri

Başlıca ve gözle en kolay görünen belirtisi, eklemlerin şişmesi veya iltihaplanmasıdır. Bu durum şiddetli bir ağrıya neden olur. Romatoid artritte en sık etkilenen bölgeler bilekler, dirsekler, omuzlar, parmaklar, ayak parmakları, bel, ayak bilekleri ve dizlerdir.

Bu hastalıktan muzdarip kişiler, özellikle sabahları kalktıklarında eklemlerinde bir katılık hissederler. Bu kişilerde Romatoid nodülleri de belirebilir. Bunlar ciltteki (özellikle de ellerin ve ayakların arkasında) çıkıntılardır. Hastalığın ileri aşamalarında iltihaplanma yerini eklemlerin deformasyonuna bırakır.

eller

Artritten muzdarip hastaların sergilediği diğer belirtiler ateş, yorgunluk, mukus zarlarında kuruluk (ağız, gözler, vs.), boyun ağrısı ve ayaklarda ve ellerde karıncalanmadır.

Romatoid Artrit Tedavisi için Doğal Öneriler

Günlük bir takviye olarak hodan tohumu yağı tüketin. Bu yağda Omega-6 yağ asitleri mevcuttur ve bunların artritin neden olduğu ağrıyı azaltmada veya hafifletmede etkili bir çözüm olduğu kanıtlanmıştır.

Düzenli egzersiz yapın, ancak eklemleriniz açısından zararlı olanlardan kaçının. Düşük etkiye sahip aerobik egzersizleri öneririz; örneğin yüzme, yürüme veya kasları esnetme.

İlk günlerde egzersiz yaptıktan sonra bir miktar ağrı hissetmeniz olasıdır, ancak bu normaldir, onun için egzersiz yapmayı kesmeyin. Vücudunuz buna alıştıkça egzersiz yapmak daha kolay olur.

artrit-3
Bir uzmana görünerek herhangi bir alerjinizin (örneğin süte veya buğdaya) olup olmadığını belirleyin. Pek çok hastada belirli gıdaları tüketmeyi kesmeleri üzerine artritin belirtilerinin azaldığı kanıtlanmıştır.

Bu hastalığın neden olduğu ağrıyı tedavi etmek için önerilen gıdaları seçin. Bunlar Omega-3 yağ asitleri içeren ve iltihaplanma önleyici olan alabalık, uskumru, sardalye gibi balıklar ve yine bu asitleri içeren sebzelerdir (zeytin, ceviz, keten tohumu, vs.). Proteinlerin korunması amacıyla bunların çiğ tüketilmesini öneririz.

Ayrıca kuru meyveler (ceviz, badem, fındık, fıstık, hurma, vs.) de oldukça faydalıdır, ancak bunların yüksek kalori içeriğine sahip olduğunu unutmayın.

Bunların dışında, yeşillikler (marul, brokoli, lahana, brüksel lahanası, ıspanak vs.) antioksidan özelliğe sahiptir ve böylece çok iyi bilinen “serbest radikallerin” etkisini nötralize ederler.

Sebzelerin yanı sıra C vitamini içeriği yüksek olan meyveler de önerilir (portakal, mandalina, kivi, mango ve çilek).

portakallar

Romatoid Artriti Tedavi Etmek için Doğal Çözümler

Soğuk kompres uygulayın

Romatoid artrit tedavisi için iyi gelecek, eklemlerdeki şişkinliği ve iltihaplanmayı azaltmaya yardımcı olacaktır. Buz torbaları kullanıp bunları doğrudan ağrının söz konusu olduğu bölgeye uygulamanızı öneririz. Bunu en fazla 15 dakika uygulayın ve tekrarlamak istemeniz durumunda yarım saat bekleyin.

Buz kullanırken dikkatli olun çünkü bu cildinizi yakabilir. Cildinizi bir kumaş veya havluyla kaplamak iyi bir fikirdir.

Kaslarınızı gevşetmek için ısı uygulayın

Bunun için ağrının olduğu bölgeye ısı sağlayabilen termik yastıklardan faydalanabilirsiniz. Bazı insanlar kaynar suyun buharıyla bir havlu ısıtıp bunu uygularlar, bazı insanlarsa ayaklarını ve bileklerini bir kova sıcak suda tutarlar. Eğer ağrı vücudunuzun her tarafına yayılmışsa küveti doldurun ve içerisinde su soğuyana kadar uzanın.

Beden ve zihin tedavisi kullanın

Artrit için konvansiyonel tedavilere ek olarak stresi kontrol etmek, ağırları gidermek ve daha iyi uyku çekmek için kullanılan tekniklerden faydalandığınızda belirtiler kayda değer şekilde azalır.

Doğru nefes alın

Ulusal Tamamlayıcı ve Alternatif Tıp Merkezine göre karından yavaşça ve derinden alınan nefesler sizin ruhsal durumunuzu değiştirmenize yardımcı olur. Bu aynı zamanda stresi, gerginliği ve zor durumlarda hissettiğiniz öfkeyi azaltmanıza da yardımcı olur.

koşu

Kas ve progresif gevşeme tekniklerinden faydalanın

Bu egzersizde iyice konsantre olup vücudunuzdaki tüm kasları gevşetmeniz gerekir. Başınızdan başlarsınız ardından boynunuzu, kollarınızı, sırtınızı, göğsünüzü, kalçanızı, bacaklarınızı ve ayaklarınızı gevşetirsiniz.

Bunu isterseniz oturarak, isterseniz uzanarak gerçekleştirebilirsiniz (ancak elbette uyumadan). Derinden ve yavaşça nefes alın.

Meditasyon yapın

Bu tedavi sizin kalp atış hızınızı azaltmanızı ve ağrıdan kurtulmanızı sağlar. Bu aynı zamanda depresyon, anksiyete ve stresi azaltır, konsantrasyona ve öz farkındalığa yardımcı olur. Lotus çiçeği pozisyonu (dizlerinizin üzerindeki ayak bilekleri ve dik omuzlar) bazı kasların ve eklemlerin dinlendirilmesine yardımcı olur.

yoga

Tai chi veya yoga yapın

Tai chi ve yoga, romatoid artrit tedavisi için oldukça etkili ve güvenlidir. Bunlar, ilgili hareketlerin rahat ve kolay bir şekilde uygulanabilmesi nedeniyle özellikle yaşlı hastalar için önerilir.

Bunlar vücudunuzun gücünün tamamını arttırır ve hareket yeteneğini de iyileştirir. Ayrıca bunlar zihnin ağrının ötesine odaklanabilmesini sağlayan bazı ruhsal gelişim özelliklerine de sahiptirler.

Fotoğraflar; handarmdoc, david_jones, Francisco Antunes, Mike Schinkel ve Jean Henrique Wichinoski izinleriyle kullanılmıştır.
İlginizi çekebilir ...
Eklem İltihabı (Romatoid Artrit) Ağrısını Azaltmak için 5 Şifalı Karışım
Sağlığa bir adım
sayfasında okuyun Sağlığa bir adım
Eklem İltihabı (Romatoid Artrit) Ağrısını Azaltmak için 5 Şifalı Karışım

Eklem iltihabı, eklemlerin ve etrafındaki dokunun şişmesi ile meydana gelen kronik bir rahatsızlıktır.


Tüm alıntı yapılan kaynaklar, kalitelerini, güvenilirliklerini, güncelliklerini ve geçerliliklerini sağlamak için ekibimiz tarafından derinlemesine incelendi. Bu makalenin bibliyografisi güvenilir ve akademik veya bilimsel doğruluğa sahip olarak kabul edildi.


  • Arthritis: Rheumatoid arthritis. (2017).
    cdc.gov/arthritis/basics/rheumatoid.htm
  • Mayo Clinic Staff. (2017). Rheumatoid arthritis: Diagnosis.
    mayoclinic.org/diseases-conditions/rheumatoid-arthritis/diagnosis-treatment/diagnosis/dxc-20197396
  • Ruffing V, et al. Rheumatoid arthritis signs and symptoms. (2017).
    hopkinsarthritis.org/arthritis-info/rheumatoid-arthritis/ra-symptoms/

Bu yayının içeriği yalnızca bilgilendirme amaçlıdır. Hiçbir zaman bir uzmanın teşhislerini, tedavilerini veya tavsiyelerini kolaylaştırmaya veya onların yerini almaya hizmet edemezler. Herhangi bir şüpheniz varsa güvendiğiniz uzmanınıza danışın ve herhangi bir işleme başlamadan önce onayını alın.