Akrabalarınızla Geçinmek İçin 7 İpucu

Akrabalarınızla geçinmek için ihtiyacınız olan ilk şey saygıdır. Ayrıca, onlarla kötü bir ilişkiniz olmasının her zaman partnerinizi etkileyeceğini de unutmayın. Çünkü, onlar onun ailesidir.
Akrabalarınızla Geçinmek İçin 7 İpucu

Tarafından yazılmıştır Virginia Martínez

Son Güncelleme: 25 Ağustos, 2022

Yeryüzünde hiç kimse kendi kendine birden ortaya çıkmaz. Aksine, herkes bir baba ve anneye doğar ve bu nedenle, bir ilişkiye başlarken neredeyse hepimizin akrabaları olur. Muhtemelen partnerimizin hayatının çok önemli bir parçasıdırlar ve bu nedenle saygımızı hak ederler. Onlarla ilişkinizi olabildiğince iyi hale getirmeye çalışmalısınız. Akrabalarınızla geçinmek konusunda bazı ipuçları mı istiyorsunuz?

Eğer cevabınız evetse, doğru yerdesiniz!

Akrabalar

Bir çift, kendi aileleri olan iki kişiden oluşur. Bu nedenle, yeni bir ilişkiye başladığınızda ya da yeni bir aile kurduğunuzda, kayınpeder ve kayınvalidenizin de az ya da çok çocuklarının hayatlarına katılmaya devam etmek istemeleri normaldir.

Bu tamamen normal ve çok yaygındır. Hatta eşler, aileyi birbirine yaklaştırmak için ebeveynlerinin birlikte etkinliklere katılmasını isteyebilirler. Sonuçta, aile her zaman hayatımızda temel bir rol oynama eğilimindedir.

Piknikteki bir aile.
Eşiniz ve akrabaları arasında iyi bir ilişki, herkesin birlikte keyfini çıkarabileceği bir aile uyumu yaratacaktır.

Ancak ebeveyn oldukları gerçeği, çiftin hayatı üzerinde kontrole sahip oldukları anlamına gelmez. Gerçekten de, size çok fazla karışırlarsa ya da olması gerektiği gibi değillerse, bu durum ciddi çatışmalara neden olabilir.

Pek çok anne ve baba, çocuklarının partnerleri ile ilgili mutsuzdur ve yorumları ya da tutumları ile rahatsızlıklara neden olurlar. Öte yandan, başkaları da karışarak ve tamamen kişisel olan meselelere dahil olmaya çalışarak can sıkıcı olabilir.

Ancak, eşleri ebeveynleri ile anlaşamazsa oğul ya da kız kendini kötü hissedebilir, bu yüzden bu durum iki taraflı bir sorundur. Bu nedenle, ideal olarak onlarla aranızda iyi bir ilişki olmasını sağlamalısınız.

Peki bunu nasıl yapabilirsiniz?

İşte bazı ipuçları.

1. Saygı

Bu sadece akrabalarınıza saygı duymakla ilgili değildir, aynı zamanda akrabalarınızın da size saygı duyması ile ilgilidir.

Aslında, kayınpeder ve kayınvalideniz hayatınızın çok önemli bir parçasıdır çünkü onlar hayatınızı paylaşmaya karar verdiğiniz kişinin ebeveynleridir. Bu nedenle söylediklerinize, davranışlarınıza ve fikirlerinizi ifade etme biçiminize dikkat ederek onlara saygı göstermelisiniz. Çatışmalardan ve yanlış yorumlamalardan kaçınmaya çalışmalısınız.

Düşünürseniz, ebeveynler olarak bu saygıyı hak ediyorlar. Ayrıca, hoşunuza gitse de gitmese de, onların eşinizin ebeveynleri oldukları gerçeği değişmeyecek bir şey, bundan dolayı onlarla her zaman bir ilişkiniz olacak. Ayrıca, kayınvalide ve kayınpederinizi bir şekilde incitirseniz, partnerinize de zarar veriyor olacağınızı unutmayın.

Ancak onların da size saygı duymaları aynı derecede önemlidir. Durum buysa, ilişkiden ne istediğinizi belirlemek ve bunu gerçekleştirmek için üzerinize düşeni yapmak önemlidir.

2. Akrabalarınızla Geçinmek: Kendinizi Karşılaştırmayın

Bir aile yemeği.
Bir yolun diğerinden daha iyi olup olmadığından bağımsız olarak, herkes çocuklarını kendi içerisinde bulundukları duruma göre büyütmüştür.

Her anne ve baba farklıdır ve çocuklarını belli bir şekilde büyütmüştür. Aslında, ebeveynleriniz kesinlikle eşinizinkilerden farklı ve ikiniz de farklı şekilde yetiştirildiniz. Bu nedenle, farklı bir yetiştirilme tarzı gördünüz.

Tüm bu nedenlerden dolayı, kendi yetiştirilme tarzınızı partnerinizinki ile karşılaştırmaktan kaçınmalısınız. Aynı olmamaları, birinin diğerinden daha iyi olduğu ya da sizinki ebeveynlerinizin onlarınkinden daha iyi ebeveynler olduğu anlamına gelmez.

Her ebeveyn, çocuklarını yaşam koşulları göz önüne alındığında mümkün olduğunu düşündükleri en iyi şekilde yetiştirmiştir. Bu nedenle, anlayış ve şefkatten geçen yolu seçmek ve olumsuz karşılaştırmalardan kaçınmak daha iyidir.

Doğru olanı yapın.

3. Her Şeyden Önce Uyum

Partnerinizle olan ilişkileri ne olursa olsun, akrabalarınızla kötü bir ilişkiniz olması her zaman partnerinizi etkileyecektir. Bu durum, ilişkileri kötü olsa bile stres ve rahatsızlığa neden olur. Bu nedenle, kayınpeder ve kayınvalidenizin tutumu kabul edilemez olmadığı sürece, ilişkinizin iyiliği ve uyumu sürdürmek için sık sık pes etmeniz gerekebilir.

Gerçekten de, bir ilişki çaba ve özveri gerektirir. Bazen, denge ve huzurun hüküm sürdüğünden emin olmak için bazı tavizler vermeniz gerekir.

4. Akrabalarınızla Aranızda Sınırlar Belirleyin

Torunlarıyla plajda oturan bir büyükanne ve büyükbaba.
Sınırlar sağlıklı bir ilişki sürdürmeye her zaman yardımcı olur. Özellikle çocuklarınız varsa, kayınpeder ve kayınvalideniz hayatlarınızı istila etmemelidir.

Bazı tavizler vermenin önemli olduğundan daha önce bahsetmiştik. Bununla birlikte, her şeyin bir sınırı vardır ve sağlıklı bir ilişki sürdürmek ve sorunları önlemek için net sınırlar belirlemeniz gerekir.

Bu nedenle, bir ilişkinin iki kişiyi gerektirdiğini ve kayınpeder ve kayınvalidenizin yaşamlarınız üzerinde karar verme gücüne sahip olmadığını aklınızda bulundurmalısınız. Eğer onlara sorarsanız görüşleri az ya da çok hoş karşılanabilir, ancak kararları çift vermelidir.

Hatta, sınırlar koymalısınız ki kararlarınıza ve hayatınıza giderek daha da fazla karışabileceklerini hissetmesinler. Elbette, bu sınırları her zaman saygı ve iyi bir iletişim ile belirlemelisiniz.

Bu yazımızı da okumanızı öneriyoruz: Sağlıklı İlişkiler İçin Sınır Belirlemek

5. Akrabalarınızı Tanıyın

Tanımadığınız bir kişi ile empati kurmak, onu anlamak ya da onunla iyi bir ilişki kurmak zordur. Bu bağlamda, birine, öncesinde o insanı tanımadan “kayınpeder” ya da “kayınvalide” gibi etiketler vermek haksızlıktır.

Bundan dolayı; onlarla iyi bir ilişki sürdürmekten, onlara kendileri, hobileri ve zevkleri hakkında sorular sormaktan daha iyi bir şey yoktur. Bir kere birbirinizi daha iyi tanıdığınızda sağlıklı bir ilişki kurabilirsiniz. Sonrasında, eğer bir çatışma ortaya çıkmak üzereyse, bundan nasıl kaçınacağınızı ya da kimseye zarar vermeden bununla nasıl yüzleşeceğinizi bilirsiniz.

6. Partnerinizle Konuşun

Konuşan bir çift.
Sorunlarınızı çözmeye çalışmak için düşüncelerinizi partnerinizle paylaşın. Bunu her zaman saygı ve güven ile yapmalısınız.

Ebeveynlerinizle olan ilişkiniz ile ilgili bir şey sizi rahatsız ediyorsa, en iyisi partnerinizle konuşmak ve bunu her zaman saygı ve incelik ile yapmaktır. Bu şekilde, ikiniz de açık bir şekilde konuşabilirsiniz ve problemler çok büyümeden bir anlaşmaya ulaşabilir ya da bunları çözebilirsiniz.

Bu nedenle partneriniz ile iyi bir iletişiminiz olması çok önemlidir. Bu sadece rahatsızlığın üstesinden gelmenize ve birbirinize karşı daha dürüst olmanıza yardımcı olmakla kalmayacak, aynı zamanda kayınlarınız ile sağlıklı sınırlar oluşturmak için ideal bir temel de oluşturacaktır. Unutmayın: bir çift iki kişiden oluşur.

Her iki taraf da bir ilişki ve yeni bir aile kurmak için çaba sarf etmelidir. Bu nedenle, belirli konularda hemfikir olmanız ve bunların arasında, kayınlarınız ile sahip olacağınız ilişki ve bunların sınırlarının da bulunması önemlidir.

Bu yazımızı da okumanızı öneriyoruz: Her Gün Partnerinizle Konuşmanız Gereken 6 Konu

7. Akrabalarınızla Aranızda Sağlıklı Bir Mesafe Bırakın

Akrabalarınızın aşırı baskısı ya da müdahalesi olmadan ilişkinizi, yakınlığınızı ve bağınızı sürdürmenin tek yolu sağlıklı bir mesafe korumaktır.

Gerçekten de; zaman zaman hep birlikte yemek yemek için dışarı çıkmak, ara sıra ziyaretler ve ara sıra yapılan diğer faaliyetler çok sağlıklı ve neredeyse gereklidir. Bununla birlikte, her şeyin bir sınırı vardır ve kayınpeder ile kayınvalide bir çiftin hayatını istila etmemelidir.

Bu özellikle de çocuklarınız olduğunda önemlidir. Kayınların çoğu, bilinçli ya da bilinçsiz olarak, torunları doğduğunda evinizi ve çocukların hayatlarını istila etme eğilimindedir. Bundan dolayı çoğu, deneyimlerine ve yaşlarına bağlı olarak, çocuklarınızı nasıl yetiştireceğinizi bile eleştirebilir ya da söyleyebilir.

Bununla birlikte, çocukların daha doğrudan bir rehberliğe ihtiyaçları vardır: ebeveynleri. Büyükanne ve büyükbabalar elbette her zaman hoş karşılanır; ancak katılımlarını, fikirlerini ve karar verme güçlerini sınırlamalısınız. Sonuçta onlar sizin çocuklarınız!

Kısacası, akrabalarınızla geçinmek için en iyi yol onlarla empati kurabilmek ve iyi iletişim kurabilmek için onları tanımaktır. Bu noktadan sonra, gerçekten sağlıklı bir ilişkiye olanak sağlamak için saygıya dayalı ve aile uyumu lehine olan belirli sınırlar oluşturabilirsiniz.

İlginizi çekebilir ...
Toksik Bir İlişki Nihayet Sonlandığında Neler Olur
Sağlığa bir adım
sayfasında okuyun Sağlığa bir adım
Toksik Bir İlişki Nihayet Sonlandığında Neler Olur

Toksik bir ilişki sizi yıpratır, kimliğinize zarar verir ve benlik saygınızı azaltır. Gerçek aşk ve saygıya dair sahip olduğunuz temel kavramları b...


Tüm alıntı yapılan kaynaklar, kalitelerini, güvenilirliklerini, güncelliklerini ve geçerliliklerini sağlamak için ekibimiz tarafından derinlemesine incelendi. Bu makalenin bibliyografisi güvenilir ve akademik veya bilimsel doğruluğa sahip olarak kabul edildi.Bu yayının içeriği yalnızca bilgilendirme amaçlıdır. Hiçbir zaman bir uzmanın teşhislerini, tedavilerini veya tavsiyelerini kolaylaştırmaya veya onların yerini almaya hizmet edemezler. Herhangi bir şüpheniz varsa güvendiğiniz uzmanınıza danışın ve herhangi bir işleme başlamadan önce onayını alın.