Her Gün Partnerinizle Konuşmanız Gereken 6 Konu

Bir ilişkide tabular olmamalı, çünkü her konu hakkında konuşabilmelisiniz. Her gün beraber uğruna savaştığınız ortak hedefleriniz olmalı.
Her Gün Partnerinizle Konuşmanız Gereken 6 Konu

Tarafından yazılmıştır Okairy Zuñiga

Son Güncelleme: 16 Eylül, 2022

İlişkide dürüstlük çok önemlidir. Partnerinizle olan iletişiminizin sorunsuz olmasını istiyorsanız, partnerinizle konuşmanız gereken konular hakkında bilgi sahibi olmalısınız.

Her Gün Partnerinizle Konuşmanız Gereken 6 Konu

Partnerinizle gündelik sohbetler alışkanlık haline gelmeli. Bazı insanlar birlikte olduğu kişiyle sadece iyi ve romantik şeyler hakkında konuşması gerektiğini düşünür.

Bu düşünce gerçekten öyle uzak ki.. Sevdiğiniz insanla konuşmanız gereken bazı meseleler olacaktır. İyi bir ilişki dürüstlüğe dayanır.

Eğer güven oluşturmak ve eşinizle uzun süren bir bağ kurmak istiyorsanız, her ikinizin de yaşamını etkileyen bazı konuları tartışmaya açık olmalısınız.

Bugün sizlere partnerinizle konuşmanız gereken şeylerden bahsedeceğiz.

1. Gelecek

kahve içen çift

İlişkiniz uzun süreli ise, her gün partnerinizle konuşmanız gereken ilk şey gelecek beklentilerinizdir.

Şunlar hakkında konuşun:

  • Hayatınız
  • Yapmak istediğiniz şeyler
  • Gelecek hedefleriniz
  • Hayalleriniz

Bir çiftin geleceği beraber hayal edip ona ulaşmak için beraber çabalaması harikadır. Beraber odaklandıkları bir fikir olduğu zaman bu kendiliğinden de gerçekleşebilir.

Gelecek hakkında konuşmak hem bireysel hem de çift olarak planlarınız için faydalıdır.

Birlikte olduğunuz kişiye 10 yıl içinde kendilerini nerede görmek istediklerini veya 80 yaşınıza kadar beraber olup olmayacağınızı sorun. Böylece, gelecekle ilgili daha iyi bir vizyon edinirsiniz ve birbirinize daha çok bağlanırsınız.

2. Aile meseleleri

Siz veya partneriniz aile meseleleri yaşıyorsa, bu da, eşinizle günlük olarak tartışmanız gereken konulardan biridir. Örneğin başlarda, annenizle ilgili bir sorun yaşadığınızı söylemenin rahat olmayacağını düşünebilirsiniz.

Aynı probleme kafa yoran iki zihin olduğu zaman sizi etkileyen konuların üstünde durmak, bunlarla yüzleşmek için bir yol olabilir.

İyi bir partnerin size yardımcı olmaktan mutluluk duyacağını unutmayın. Açılmaktan çekinmeyin; bunu yaparak, dertlerin ciddiyetinin azaldığını göreceksiniz.

Eşinize arkadaşları, ailesi ve hayatı hakkında sorular sorun. Tutku duydukları ve boş zamanlarında yapmayı sevdiği şeyler hakkında uzun uzun konuşun. Eşinizin ilgi alanları hakkında konuşmak, onunla ilgili şeyleri gerçekten önemsediğinizi anlamasına yardımcı olacaktır.

3. Sağlık

sarılan ve gülen çift

Eğer sağlık problemleriniz varsa, bir şey hakkında endişeleniyorsanız veya sağlıkla ilgili önemli bir karar almanız gerekiyorsa, endişeleri, problemleri ve ikilemleri eşinizle paylaşmaktan çekinmeyin. 

İlişkide başarının anahtarlarından biri iki bireyin de hem iyi hem kötü zamanlarda birbirine destek vermesidir. Bunun olması için, onun size yardım etmesine izin vermelisiniz.

Buna ek olarak, partneriniz onun fikirlerini ve kendi kararlarınızı beraber değerlendirdiğiniz zaman mutlu olacaktır.

4. Para

Finansal ihtiyaçları ilgilendiren kararlar diğer kişiyle doğru zamanda ele alınmalıdır.

Yatırım yapmak istediğiniz şey ikinizi de ilgilendiriyor olabilir, bunun önemi yok: siz parayı harcamadan önce eşinizde bilgisinin olması gerekir. Şöyle düşünün: Önemli bir kararın size sorulmadan alınmasını istemezdiniz.

Ayrıca, beraber karar alarak, bu para veya paylaştığınız yaşamla ilgili bir şey de olabilir, takım  gibi hissedersiniz ve bu da bağınızı güçlendirir. 

5. Cinsellik

yatakta gülen çift

Partnerinizle yaptığınız gündelik sohbetlerde yatak odanızda gerçekleşen şeyler de dahil, her şeyi konuşmaya alışmalısınız. Cinsel ilişki, bir çift için asla tabu olmamalı. 

Yatakta neleri sevdiğiniz veya sevmediğiniz hakkında konuşmak için yeterli özgüvene sahip olmak önemlidir. Elbette, cinsellik hakkında konuşmak her yerde ve her zaman yapabileceğiniz bir şey değildir.

Eğer yeterli güvene sahipseniz, cinsel hayatınızı geliştirmek için onun hakkında konuşmak o kadar da zor olmaz.

Ayrıca okumanızı öneriyoruz: İlişkinizi güzelleştirecek 9 aktivite

6. Hedefler

Partnerinizle her gün konuşmanız gereken son konu, ikinizin de ilgi duyduğu şeyler olmalı. Bu yemek yapmak, bahçede çalışmak, yazı yazmak, yoga veya herhangi bir aktivite olabilir.

Partneriniz sizin ilgi ve tutku duyduğunuz konuları duymaktan mutlu olacaktır. Sizinle paylaştıkları şeylere ilgi gösterin. Kulak vermeden dinlenebileceğinizi düşünmeyin, çünkü onların kalbini kırabilirsiniz.

Partneriniz üzerine çalıştığınız şeyler ile (profesyonel, zihinsel veya duygusal da olsa) ilgilidir. Kendinize hayalleriniz veya mücadeleleriniz, umutlarınız ve hedefleriniz hakkında konuşma fırsatı verin.

Önemli olan paylaşmaktır. Bu konular sayesinde garip sessizlik anlarına düşmeyip güçlü bir bağ kurabileceğinize eminiz.


Tüm alıntı yapılan kaynaklar, kalitelerini, güvenilirliklerini, güncelliklerini ve geçerliliklerini sağlamak için ekibimiz tarafından derinlemesine incelendi. Bu makalenin bibliyografisi güvenilir ve akademik veya bilimsel doğruluğa sahip olarak kabul edildi.


  • Álvarez, C. (2010). Comunicación y sexualidad. Enfermería global9(2).
  • González, F.,  J. L. Guzón & R. Castaño-Calle (2018) La comunicación en la pareja. Aspectos para su mejora. En Anais VI Congresso Internacional e I Congresso Nacional de Investigaçao em Direito Investigativo (pp. 164–176). URI Universidade Regional Integrada do alto Uruguai e das Missões.

Bu metin yalnızca bilgilendirme amaçlı sunulmuştur ve bir profesyonelle görüşmeyi yerine geçmez. Şüpheleriniz varsa, uzmanınıza danışın.