Arterleri Temizleyen 10 Gıda ve Özellikleri

Arterleri Temizleyen 10 Gıda ve Özellikleri

Son Güncelleme: 30 Mart, 2022

Arterleri temizleyen gıdaları tüketerek damar tıkanıklığı ve beraberinde gelen diğer pek çok rahatsızlıktan korunabilirsiniz.

Arterioskleroz olarak  bilinen arterlerin ilerlemiş şekilde tıkanması dünya çapında başlıca ölüm sebeplerinden biridir.

Her sene arterioskleroz nedeniyle hayatını kaybeden insanların sayısı giderek artmakta ve sağlık uzmanları da hastalığın önlenebilir olmasına rağmen vakaların sürekli artmasından endişe duymaktadır.

Arter tıkanması aynı zamanda bağışıklık sisteminde sorunlar, enfeksiyon, gıda uyuşmazlıkları ve hastalığı karmaşık hale getirebilen başka sorunları da içerir.

Ancak neyse ki en azından vakaların çoğunda, arterioskleroz tedavi edilebilir ve doğru adımlar atıldığı sürece de uzun vadede kaliteli bir hayat sürdürülebilir.

Tıkalı arterlerden muzdarip insanların doktor denetiminde olmaları gerekmesine rağmen, arterlerin temizlenmesine yardımcı olan ve aynı zamanda bu problemi daha da karmaşıklaştırabilecek diğer hastalıklara karşı sizi korumak üzere bağışıklık sisteminizi güçlendiren gıdalar bulunmaktadır.

Bugünkü yazımızda, arterleri temizleyecen ve aynı zamanda bağışıklık sisteminizi güçlendirecen en önemli 10 gıdayı sizlerle paylaşacağız.

Arterleri temizleyen gıdalar

Sarımsak

Arterleri temizleyen ve kötü kolesterolle savaşan bir numaralı gıda hiç şüphesiz sarımsaktır. Sarımsağın sayısız şifalı özelliği bulunmakta ve yüzyıllardır farklı şekillerde sağlık için kullanılmaktadır.

Sarımsak antioksidan deposudur, antiviral özelliklere sahip doğal antibiyotiktir ve içinde vitamin ve minerallerle beraber bağışıklık sistemini güçlendiren ve arterleri temizleyen diğer besin maddeleri bulunur. Sarımsak serbest radikallerin hareketini kısıtlayarak kansere karşı savaş verir.

Düzenli sarımsak tüketimi kan dolaşımındaki iyi kolesterol seviyenizi yükseltirken kötü kolesterolünüzü düşürür.

Yulaf

yulaf
Yulaf ezmesinin başlıca faydalarından biri yüksek lif içeriği ve ağırlığının yedi katı su çekebilme özelliğidir.

Boston Tufts Üniversitesi’nden çıkan yeni bir çalışmaya göre, yulaf ezmesi kolesterolün arter duvarlarına yapışma özelliğini azaltıp böylece kalp hastalığına yakalanma riskinizi düşürebilir.

Nar suyu

Diğer doğal meyve sularına göre, en çok antioksidan nar suyunun içinde bulunur. Bu önemli yararı nar suyunun serbest radikallerle mücadele etmesini sağlar ve aynı zamanda arterlerde bulunan yağ kalıntılarını azaltarak tıkalı arterioskleroz gibi hayatta sonradan çıkacak ciddi sorunların önlenmesine yardımcı olur.

Elma

elma arterleri temizleyen gıdalardandır
Elmanın içinde özellikle kan dolaşımındaki kötü kolesterol seviyesini hedef alan ve pektin olarak bilinen özel bir lif çeşidi bulunur.

Ayrıca bu meyvenin içinde kalp ve diğer kalp damar hastalıklarına yakalanma riskinizi azaltmaya yardımcı olan yüksek miktarda flavonoid bulunur.

Ayrıca bakınız: Damarları Tıkayan Yiyecekler

Balık

Omega-3 yağ asidi açısından zengin olan balıklar arter sağlığınız için en ideal gıdalardandır. Bu balıklar arterlerde birikmiş yağların atılmasını teşvik ederek sizi gelecekteki kalp sorunlarına karşı korurlar. En çok tavsiye edilen balıklar arasında somon, orkinos, ton balığı, alabalık, ringa balığı ve sardunya bulunur.

Zerdeçal

zerdeçal
Zerdeçalın içinde önemli şifalı güçleri olan kürkümin, polifenol olarak bilinen bir bileşen bulunur.

Dünya üzerinde yapılan 30’u aşkın çalışma kürküminin kalp damar sistemini hasarlara karşı korumaya yardımcı olduğunu göstermiştir.

Aslında, bu bileşen arterlerin tıkanıklığını azaltmaya ve önlemeye yardımcı olmaktadır.

Zeytinyağı

Zeytinyağı kan dolaşımındaki kötü kolesterol seviyelerini  ve bununla birlikte tıkanmış arter riskini azaltmaya yardımcı olan mono doymamış bir yağdır.

Zeytinyağı her tarifin sağlıklı vazgeçilmezidir ve ana yemek, salata, çorba ve hatta tatlılara kolayca dahil edilebilir.

Avokado

arterleri temizleyen gıdalar
Avokadoların içinde kötü kolesterol seviyenizi aşağı çekmeye yardımcı olan sağlıklı yağlar ve diğer önemli besin kaynaklarından bol miktarda bulunur.

Avokadoda yukarıda da bahsettiğimiz gibi arter tıkanıklığı riskinizi azaltmaya yardımcı olan mono doymamış yağ bulunur.

Domates

Domates her yemeğe kolayca eklenebilir veya çiğ olarak da yenebilir. Faydaları arter duvarlarına yapışan kötü kolesterol riskinizi azaltan, likopen olarak bilinen yüksek antioksidan içeriğinden kaynaklanmaktadır.

Düzenli olarak domates tüketerek bol miktarda antioksidan almış olursunuz.

Ispanak

Bu yeşil yapraklı sebze sahip olduğu sayısız faydasıyla son derece popülerdir: enerji verir, kalorisi düşüktür ve her türlü beslenme şekline kolayca dahil edilebilir.

Ispanak aynı zamanda A ve C vitamini deposudur, bu sayede kötü kolesterollerin arter duvarlarına yapışması önlenir ve bu sayede arterioskleroz riskiniz azalmış olur.


Bu metin yalnızca bilgilendirme amaçlı sunulmuştur ve bir profesyonelle görüşmeyi yerine geçmez. Şüpheleriniz varsa, uzmanınıza danışın.