Artrit Ağrıları ve İltihabı Önleyen 17 Besin

Artrit kaynaklı sorunlarınızı gidermek için doğal yoldan acınızı ve iltihabı önleyecek besinler tüketmelisiniz. Bu besinlerin bazılarını yazımızda öğrenebilirsiniz!
Artrit Ağrıları ve İltihabı Önleyen 17 Besin

Tarafından yazılmıştır Okairy Zuñiga

Son Güncelleme: 16 Eylül, 2022

Ağrı ve iltihaptan mı şikayetçisiniz? Peki sebebi artrit mi? Artrit, eklemlerde iltihaba yol açan otoimmün bir hastalıktır. Aynı anda birden fazla eklemi etkileyebilir. Vaktinde ve doğru tedavi uygulanmazsa, artrit ağrıları çok şiddetli olabilir ve uyuşmaya sebep olarak vücudun o bölgesinde hareketi engeller.

Bu tip bir hastalıkta hücreler tepki verir ve kendi vücut dokularına karşı reaksiyon gösteren antikorlar yaratırlar. Buna karşı mücadele etmek için, gerekli tıbbi desteği almak ve artrit ağrılarını önleyip iltihabı azaltacak besinler tüketmeye başlamak gerekir. Size bu konuda yardımı olacak besinleri liste halinde sunuyoruz.

1. Artrit ağrıları için zencefil

Zencefilin ağrı kesici ve iltihap karşıtı içeriği, ibuprofen ve kortizona denk düzeydedir. Bu etkiyi çiğ veya pişmiş zencefili tüketerek elde edebilirsiniz. Hangi şekilde olursa olsun, zencefil yiyerek ağrı kesici almış kadar fayda görürsünüz.

2. Kırmızı biber

Kırmızı biberde kapsaisin isimli bir madde bulunur. Endorfin üretmenin yanı sıra, yaralanmalarda acı ve ağrı hissedilmesini engeller. İster yemeğinize ekleyin, isterseniz de bir çay kaşığı kırmızı biberi suda çözdürüp için. Artrit ağrıları ve iltihabın azalmasının yanı sıra, rahatlamış hissedeceksiniz.

3. Kiraz

kirazlı içecek ve kiraz taneleri

Kirazın koyu kırmızı rengi, içeriğindeki antosiyanin isimli bileşenden gelmektedir. Bu madde hiçbir steroid olmadan ağrıyı bir iltihap karşıtı ilaç gibi etkili bir şekilde keser. Günlük kiraz tüketimi, artrit ağrısını %25’e kadar azaltır.

4. Sarımsak

Sarımsak, iltihap önleyici içeriğiyle artrit ağrıları için harika bir besindir. Ayrıca bağışıklık sistemine yardımcı olur. Sarımsaktan yararlanmanın en iyi yolu, pişirmek yerine salata veya sosların içinde kullanarak çiğ tüketmektir.

5. Kırmızı pancar

Kırmızı pancar, pişirildiğinde tatlı bir aromaya sahip doğal antioksidandır. Ağrıyı önlemenin yanı sıra, bağışıklık sisteminin işleyişine katkıda bulunur. Kırmızı pancarı salataların içinde veya içeceklerinizi tatlandırıcı olarak tüketmenizi tavsiye ediyoruz.

6. Somon

tahta üzerinde çiğ somon

Omega 3 yağları açısından zengin olan somon, iltihabı azaltarak artrit ağrıları ve şişlik oluşumunu hafifletir. Haftada en az bir kez somon tüketmeniz faydalı olur.

7. Brokoli

Brokoli, içindeki antioksidan ve iltihap karşıtı özelliğiyle bilinir. Bu nedenle, artrit kaynaklı eklem ağrısı çeken herkes için düzenli olarak brokoli tüketmek çok yararlı olacaktır.

8. Saf sızma zeytinyağı

Zeytinyağı kalbe yararlı yağlar barındırmanın yanı sıra, içeriğindeki maddeler sayesinde doğal bir ağrı kesici sayılabilir. Vücutta ibuprofen kadar etkili bir rol oynar.

9. Yaban mersini

yaban mersini suyu ve taneleri

Karoten açısından zengin bu meyve, iltihap önleyici özelliğiyle biliniyor. Artrit ağrıları için iyi gelmesinin yanında kalp hastalıkları, kronik halsizlik ve alerjiler gibi diğer rahatsızlıklar için de tavsiye ediliyor.

10. Portakal ve greyfurt

C Vitamini yönünden zengin bu iki meyve, artrit riskini azaltıyor. Ancak suyunda çok fazla şeker olan bu meyvelerin posalarıyla birlikte tüketilmesi tavsiye ediliyor.

11. Yeşil çay

Yeşil çay doğal bir antioksidan olarak bilinir. Bunun nedeni içindeki epigallokateşin gallat isimli maddedir. Bu madde, kıkırdak ve eklemlerde iltihaba sebep olan moleküllerin üretimini engeller.

12. Havuç

Havuç, içeriğindeki beta karoten ve beta kriptosantin sayesinde mükemmel bir artrit önleyicidir. Haftada 3 ila 5 kez havucu istediğiniz şekilde tüketmeye gayret edin.

13. Brüksel lahanası

Brüksel lahanası kıkırdakların hasar görme riskini azaltır. Ancak Brüksel lahanası çok sık tükettiğiniz bir sebze değilse, tadına alışmanız zaman alabilir. Yine de, artrit ağrıları ve iltihaplanma başladıysa yavaş yavaş bu sebzeyi tüketmeye başlamanızda yarar var.

14. Zerdeçal

Zerdeçal harika bir köktür. Eğer ağrı ve iltihapla ilgili sorunlar yaşamaya başladıysanız, beslenme programınıza zerdeçal ekleme vakti gelmiş demektir. Zerdeçalı diyetinize eklemenin en kolay yolu, yeşil smoothie içeceklerinize küçük parçalar halinde eklemektir.

15. Ananas

ananas dilimleri

Ananastaki bromelain, iltihabı azaltmaya ve vücuttaki otoimmün sistemi düzenlemeye yardımcı olur. Bu, aşırı iltihaplanmanın önüne geçen şeydir.

16. Ispanak

Çok miktarda flavonoid içeren ıspanak,iltihaplanmayı azaltır.Aynı zamanda vücudun iltihap tepkisini iyileştirmeye yardımcı olan K vitamini bakımından zengindir.

17. Domates

Bu gibi durumlarda, domatesteki likopen iltihaplanma ile ilişkili ağrıyı azaltmakla yükümlüdür. Likopenden yararlanmak için domatesi pişmiş olarak tüketmek gerekir. Likopenin ortaya çıkması ancak bu şekilde mümkündür.

İlginizi çekebilir ...
Artrit Tedavisi İçin 5 Bitkisel İlaç
Sağlığa bir adım
sayfasında okuyun Sağlığa bir adım
Artrit Tedavisi İçin 5 Bitkisel İlaç

Bu yazımızda, semptomlarını görünce tüketebileceğiniz, artrit için bitkisel ilaçlar içeren 5 alternatif tedavi yönteminden bahsedeceğiz.


Tüm alıntı yapılan kaynaklar, kalitelerini, güvenilirliklerini, güncelliklerini ve geçerliliklerini sağlamak için ekibimiz tarafından derinlemesine incelendi. Bu makalenin bibliyografisi güvenilir ve akademik veya bilimsel doğruluğa sahip olarak kabul edildi.Bu yayının içeriği yalnızca bilgilendirme amaçlıdır. Hiçbir zaman bir uzmanın teşhislerini, tedavilerini veya tavsiyelerini kolaylaştırmaya veya onların yerini almaya hizmet edemezler. Herhangi bir şüpheniz varsa güvendiğiniz uzmanınıza danışın ve herhangi bir işleme başlamadan önce onayını alın.