Limon, Zencefil ve Chia Tohumları ile Kilo Vermek

Diyetinize bu harika limon, zencefil ve chia içeceğini ekleyerek kilo vermek ve fit kalmak için destek alabilirsiniz.
Limon, Zencefil ve Chia Tohumları ile Kilo Vermek
Elisa Morales Lupayante

Yazan ve doğrulayan beden eğitimi pedagogu ve beslenme uzmanı Elisa Morales Lupayante.

Son Güncelleme: 11 Aralık, 2018

Kilo vermek için fedakarlık etmenize, üzüntü ya da hayal kırıklığı duymanıza gerek yoktur. Kalori sayıp aç kalarak yemeklerden zevk almaktan asla vazgeçmemeliyiz.

Yapmamız gereken, dengeli yemek yemeyi öğrenmektir. Ayrıca, idrar söktürücü ve zayıflamayı destekleyen gıdalar hakkında da bilgi vermeliyiz. Bu şekilde onları diyetimize ekleyebiliriz. Sonuçta, bunlar, kilo vermemize yardımcı olacaktır.

Bu yazıda, vücut yağlarından kurtulmamıza yardımcı olan üç doğal ürünü sizlerle paylaşmak istiyoruz. Bunlar, ayrıca idrar söktürücü olarak görev yapar ve metabolizmamızı güçlendirirler.

Bunlarla, daha fazla enerji kullanabiliriz. Daha fazla enerji kullanarak da, daha kolay kilo verebiliriz. Bu malzemeler limon, zencefil ve chia tohumlarıdır. Okumaya devam edin!

Sağlıklı bir şekilde kilo vermek

Genellikle diyetlere stres, hayal kırıklığı, suçluluk, sinirlilik gibi tepkiler gösteririz. Bunun sebebi, bir çok diyetin kilo vermek için kalorileri azaltmamızı ya da aç kalmamız ve her türlü lezzetli gıdadan kaçınmamızı istemesidir.

Hem şimdi, hem de sonra başarılı bir diyet için hatırlamamız gereken bir şey vardır: Diyetin ne olduğu konusundaki görüşlerimizi değiştirmemiz gerekiyor. Ardından, diyetimizi bir dizi iyi alışkanlık haline getirmeliyiz.

Bunları sadece bir diyetin parçası olarak değil, gündelik hayatımızda da uygulayabiliriz. Böylelikle, dengeli ve lezzetli bir diyetin tadını çıkarabiliriz. Aynı zamanda kendimize ara sıra özel muamele edebiliriz.

Kilo vermek için, diyetimize zayıflama özellikli gıdalar eklemeliyiz. Bununla, daha az çaba harcayarak zayıflayabiliriz. Ve, bazı gıdaları tamamen bırakmanın getirdiği hayal kırıklığı ile uğraşmamıza gerek kalmaz.

belini ölçen kadın

Kilo vermeye yardımcı gıdalar

Kilo vermemize yardımcı olan gıdalar var mı? Varsa, bunların kalorisi yok mu? Evet, bunlar var ve evet, kalorileri de var; ama vücudumuz bu gıdaları sindirmek için daha fazla enerji tüketir. Bunun yanı sıra, tıbbi özelliklere de sahiptirler. Bu, daha kolay ve daha kısa sürede kilo vermemize yardımcı olabilir.

Limon

Limon kilo vermek için en iyi gıdalardan biridir. Bu meyvenin temizleyici, alkalileştirici ve antioksidan özellikleri vardır. Bunların hepsi herhangi bir diyet için tamamlayıcıdır.

Limon, kilo vermeye çalışırken yağın büyük çoğunluğunu sindirip yok etmemize yardımcı olur. Aynı zamanda sıvı tutulumu ile mücadelemize yardımcı olur ve tokluk hissi verir. Bu, günün her saati bir şeyler atıştırma arzusunu azalttığı için iyidir.

Limonun bütün parçalarını kullanabiliriz. Buna meyvenin eti ve kabuğu da dahildir. Bu nedenle, her zaman organik limon kullanmanızı öneririz. Böylece, tükettiğiniz limonda böcek ilacı, mumlar ya da başka kimyasalların olmadığına emin olursunuz.

Zencefil

toz ve kök zencefil

Bu egzotik yiyecek, baharatlı ve ferahlatıcı bir lezzete sahiptir. Metabolizmayı hızlandırır. Bu, kalori yakmak için zencefili vazgeçilmez kılar. Birçok kişi yavaş metabolizma nedeniyle kilo alabilir.

Bu, egzersiz ve iyi alışkanlıklar yoluyla geliştirilebilir. Bununla birlikte, kilo vermeyi hızlandırmak için zencefil gibi yiyecekleri de denemeliyiz. Zencefil ayrıca kan şekeri seviyelerini düzenler ve doğal olarak iştahı kontrol etmeye yardımcı olur.

Chia Tohumu

Chia tohumları, kilo vermeye yardımcı olmak için mükemmeldir. Kilo vermemize sağlıklı bir şekilde yardımcı olurlar. Chia tohumları bağırsaklara destek olur ve kabızlıkla savaşabilir. Sonuçta, temiz bir kolon sistemine sahip olmak iyidir.

Bu tohumlar bağırsaklarımızı harekete geçirerek karın bölgesindeki şişkinliği azaltmamıza yardımcı olur. Chia tohumları ayrıca protein, lif ve antioksidanlarla doludur. En büyük etkiyi elde etmek için, chia tohumlarını tüketmeden önce bir kaç saat ıslatmalıyız.

Bu yazımız da ilginizi çekebilir: Kilo Vermenize Yardımcı 6 Esansiyel Yağ

Kilo verme tarifi

limon zencefil chia

Malzemeler

 • 1 organik limon, sıkılmış
 • 1 çorba kaşığı chia tohumu (14 gr)
 • Rendelenmiş taze zencefil ya da bir çorba kaşığı zencefil tozu (2.5 g)
 • 2 bardak su (400 mi)
 • Tatlandırmak için isteğe bağlı olarak Stevia

Hazırlanışı

 • Önceki gece, chia tohumlarını iki bardak suyun içine koyun.
 • Sabah olunca, limon suyu ve zencefil ile chia tohumlarını karıştırın.
 • Daha fazla fayda sağlamak için biraz limon kabuğu ekleyebilirsiniz. Limonun bu kısmı, diğer kısımlarında olmayan birçok besin maddesi taşır.
 • İçeceğinizi tatlandırmak için stevia ekleyin.
 • İçeceği iyice pürüzsüz bir kıvama gelene kadar karıştırdığınız zaman hazırdır. Süzmeyin.
 • Bu içeceği, 1/3’ü kahvaltıda, 1/3’ü öğleden önce ara öğünde ve kalanı da öğleden sonra ara öğünde olmak üzere gün boyunca tüketmelisiniz.
 • 15 gün boyunca her gün içebilirsiniz. Bu diyet 3 ayda bir kez tekrarlanabilir.

Tüm alıntı yapılan kaynaklar, kalitelerini, güvenilirliklerini, güncelliklerini ve geçerliliklerini sağlamak için ekibimiz tarafından derinlemesine incelendi. Bu makalenin bibliyografisi güvenilir ve akademik veya bilimsel doğruluğa sahip olarak kabul edildi.


 • Vuksan, V., Jenkins, A. L., Brissette, C., Choleva, L., Jovanovski, E., Gibbs, A. L., … Hanna, A. (2017). Salba-chia (Salvia hispanica L.) in the treatment of overweight and obese patients with type 2 diabetes: A double-blind randomized controlled trial. Nutrition, Metabolism and Cardiovascular Diseases. https://doi.org/10.1016/j.numecd.2016.11.124
 • Greig, E. (2014). Weight loss. In Acute Medicine: A Symptom-Based Approach. https://doi.org/10.1007/9781139600354.069
 • Grzanna, R., Lindmark, L., & Frondoza, C. G. (2005). Ginger—An Herbal Medicinal Product with Broad Anti-Inflammatory Actions. Journal of Medicinal Food. https://doi.org/10.1089/jmf.2005.8.125

Bu metin yalnızca bilgilendirme amaçlı sunulmuştur ve bir profesyonelle görüşmeyi yerine geçmez. Şüpheleriniz varsa, uzmanınıza danışın.