Kilo Vermek İstiyorsanız Edinmeniz Gereken 8 Alışkanlık

Kiloyu güvenli bir şekilde vermek, açlık krizlerini kontrol eden ve metabolizmayı hızlandıran basit alışkanlıkları benimsemektir. Onları akılda tutmaya ve diyetinizi desteklemek için kullanmaya çalışın.
Kilo Vermek İstiyorsanız Edinmeniz Gereken 8 Alışkanlık
Elisa Morales Lupayante

tarafından incelendi ve onaylandı. beden eğitimi pedagogu ve beslenme uzmanı Elisa Morales Lupayante.

Tarafından yazılmıştır Carolina Betancourth

Son Güncelleme: 16 Eylül, 2022

Eğer kiloluysanız, muhtemelen kilo vermek için sayısız yöntem araştırmış olmalısınız.Sonuçta, sadece estetik açıdan daha iyi görünmek istemezsiniz.

Fazla kilolu veya obez olmanız durumunda, bu ekstra kiloyu vermenin fiziksel ve zihinsel sağlığı iyileştirmek için gerekli olduğunu da biliyorsunuzdur.

Bununla birlikte, kilo vermek basit bir görev değildir. Bu amaca ulaşılmasına yardımcı olan pek çok alışkanlık olmasına rağmen, kilo vermek hemen bir gecede olabilecek bir şey değildir.

Birkaç gün içinde inanılmaz sonuçlar vereceğine inanılan bazı diyetler vardır. Fakat, sağlığınızı olumsuz bir şekilde etkilemeden, kiloyu aşamalı olarak vermek en iyisidir.

Bazı insanlar sonuçları kısa süre içinde görmedikleri zaman strese girse de, kilo vermek güvenli ve kararlı bir şekilde yapılırsa, hızlı ve aşamalı bir şekilde gerçekleşebilir.

Neyse ki bunun için sıkı veya tehlikeli bir kilo verme programına bağlı kalmanız gerekmez. Değişikliklerin fark edilmeye başlaması için birkaç kolay günlük alışkanlığı benimsemek yeterlidir.

Bu yazıda, kilo vermek için benimseyebileceğiniz en iyi 8 alışkanlığı paylaşmak istiyoruz.Böylelikle onları rutininize dahil edebileceksiniz.

1. Sağlıklı Yiyecekleri Gözünüzün Önünde Tutun

Sağlıklı yiyecekleri göz önünde tutmak, kilo vermek istediğiniz zaman beslenme alışkanlıklarınızı iyileştirmenize yardımcı olur.

Örneğin, meyve ve sebzeleri masaya koymak veya bir avuç kuru yemişi el altında tutmak, kızarmış yiyecekler ve tatlılar gibi kalori açısından zengin atıştırmalıkları tüketme eğilimini azaltır.

2. Küçük Tabaklar Kullanın

Bu alışkanlık biraz saçma gelse de, öğünlerinizde aldığınız kalorileri kontrol etmek istediğinizde oldukça faydalıdır.

Bu tabaklarda servis edilen porsiyonlar küçülecektir. Ama bütün tabağı kapladıkları için, beyninizi porsiyonun yeterli olduğu ve sizi tok tutacağı yönünde kandıracaktır.

3. Daha Fazla Meyve ve Sebze Yiyin

Günde 5-6 porsiyon çiğ meyve ve sebze yemek, fazla yağı elimine etmekten sorumlu süreçleri harika bir şekilde destekler.

Su, lif ve antioksidan bileşiklerinin yüksek içeriği, atıkların yok edilmesini harekete geçirir ve bunların metabolik sağlığımıza müdahale etmesini önler.

Ayrıca, meyve ve sebzeler, hem zihinsel hem de fiziksel aktivitelerde verimliliği artırarak vücuda ekstra enerji kazandırırlar.

Dahası, tokluk hissinin daha uzun sürmesini sağlarlar ve böylelikle gerektiğinden daha fazla kalori tüketme eğilimini azaltırlar.

4. Kilo Vermek İstiyorsanız Daha Yavaş Yemelisiniz

Hızlı bir şekilde yemek yemek tokluk hissi yaratan kimyasalların parçalanmasını en aza indirir ve bu nedenle aşırı yemeye yol açar.

Bazı insanlar bilinçsizce bunu yapıyor olsalar da, yerken yavaşlamayı denemek gerekir. Böylece kilonuz olumsuz bir şekilde etkilenmez.

Yemek için kendinize yeterli zaman vermek, yemekleri daha iyi çiğnemenizi sağlar ve daha sonrasında aşırı yemenizi önler.

5. Su ve Sağlıklı İçecekler İçin

kilo vermek için su içen kadın

Suyun ve sağlıklı içeceklerin tüketiminizi artırmanız, hızlı kilo kaybı açısından metabolizmanızın işleyişini desteklemenin bir yoludur.

Bu sıvı, vücudun hücrelerini nemlendirir, boşaltım organlarındaki arınma sürecini iyileştirir ve tokluğun daha uzun süre devam etmesine yardımcı olur.

Temizleme özellikleri olan çaylar, yeşil karışımlar ve meyve suları, diyetinizi kilo verme amacıyla desteklemek için mükemmel seçeneklerdir.

Bu yazımızı da okuyun :Limonlu Ilık Su İçmek için 9 Neden

6. Kilo Vermek İçin Kaliteli Uyuyun

Kilo vermeye çalışan insanlar, iyi sonuçlar elde etmek için çok önemli olan uyku kalitelerini kesinlikle geliştirmelidirler.

Biz uyurken metabolizma için önemli fonksiyonlar aktive edilir. Bu da, açlığı kontrol altına alan hormonların üretimini artırır.Uzun süre uyanık kalmak veya kesintili bir uykuya sahip olmak açlık krizlerini ve obezite riskini artırır.

7. Karışık Egzersiz Rutini Uygulayın

kilo vermek için egzersiz

Günlük kardiyo, yağ yakmak ve daha kolay enerji harcamak için harika bir yoldur.Ancak, güç antrenmanı ve fiziksel fitness ile kombine edildiğinde, kilo vermenin faydaları daha da artar.

8. Kilo Vermek İçin Yemeklerinize Baharat Ekleyebilirsiniz

Yemeklerinize baharat katmak, kilo vermek için metabolizmanızın fonksiyonunu harekete geçirmeye yardımcı olur.

Kırmızı biber ve zerdeçal gibi baharatlar metabolik aktivite üzerinde harekete geçirici bir etkiye sahiptir. Bu, yağın enerjiye dönüştüğü süreçleri geliştirir.

Gördüğünüz gibi, kiloyu güvenli bir şekilde vermek için, açlık krizlerini kontrol eden ve metabolizmayı destekleyen basit alışkanlıklar edinmek gereklidir.Artık bunları aklınızda tutmaya çalışın ve diyetinizi desteklemek için kullanın.


Tüm alıntı yapılan kaynaklar, kalitelerini, güvenilirliklerini, güncelliklerini ve geçerliliklerini sağlamak için ekibimiz tarafından derinlemesine incelendi. Bu makalenin bibliyografisi güvenilir ve akademik veya bilimsel doğruluğa sahip olarak kabul edildi.


  • Aune D., Giovannucci E., Boffetta P., Fadness LT., et al., Fruit and vegetable intake and the risk of cardiovascular disease, total cancer and all cause mortality a systematic review and dose response meta analysis of prospective studies. Int J Epidemiol, 2017. 46 (3): 1029-1056.
  • Jeong JN., Effect of pre meal water consumption on energy intake and satiety in non obese young adults. Clin Nutr Res, 2018. 7 (4): 291-296.
  • Cheng CC., Hsu CY., Liu JF., Effects of dietary and exercise intervention on weight loss and body compositin in obese postmenopausal women: a systematic review and meta analysis. Menopause, 2018. 25 (7): 772-782.

Bu metin yalnızca bilgilendirme amaçlı sunulmuştur ve bir profesyonelle görüşmeyi yerine geçmez. Şüpheleriniz varsa, uzmanınıza danışın.