10 Günlük Şeker Detoksu Diyeti

Başta zor olsa da, işin aslı şeker içermeyen bir diyet ile vücudun fonksiyonlarını düzende tutabilir ve detoksa destek olabilirsiniz. 
10 Günlük Şeker Detoksu Diyeti
Karla Henríquez

tarafından incelendi ve onaylandı. Doktor Karla Henríquez.

Tarafından yazılmıştır Katherine Flórez

Son Güncelleme: 16 Eylül, 2022

Vücudunuz, yakıtını diyetinizde tükettiğiniz tüm gıdalardan alan bir motordur. Bu yakıtlardan en hızlı yakılanlardan birini şeker barındırır. Bol bol yararlı ürünler tüketirseniz, iyi durumda çalışmaya devam eder. Fakat sağlığa zararlı yiyecekler seçerseniz çeşitli problemler oluşur.

Şu benzetmeye bir göz atın:

  • Mükemmel durumda olan bir arabanız var. Dizel yakıtla en iyi performansı veriyor.
  • Bunu bilmenize rağmen, bir gün tankını başka türde bir yakıtla doldurmaya karar verdiniz.
  • Birdenbire motorunuz sorun vermeye başlar ve hızlı bir şekilde işlevini kaybeder.
  • Bu, yediğiniz yiyeceğin türüne göre vücudunuzun nasıl çalıştığını açıklamak için iyi bir örnektir.

Kendinize sorun: en önemli “aracınızın” hayatınızın geri kalanında sizi etrafta dolaştırmasını istiyor musunuz? Cevap her zaman çınlama yaratan bir “evet” olmalıdır.

Diyetiniz dahilinde düzenli olarak tükettiğiniz yiyeceklerden konuşacak olursak, şekere özellikle önem vermemiz gerekir. Bu madde çok sayıda yiyecekte bulunur.

Şeker dünyadaki en tehlikeli ürünlerden biridir. Kanser, diyabet ve kalp rahatsızlığı gibi bazı hastalıkların başlangıcı ile ilişkilendirilmektedir. Bu nedenle, bu ürün üzerine düşünmeniz ve onu akıllıca tüketmeniz için sizlere şekerin önemini göstermek istiyoruz.

Mark Hyman diyeti

küp şeker

Yukarıda söylediğimiz şeylerle bağlantılı olarak her gün tükettiğimiz şeker seviyesini kontrol etmemiz gerektiğini düşünen biri çıktı. Amaç, vücudun detoksunu teşvik etmek ve şekeri tamamen atmak.

Bu diyeti yaratan kişi onu “Mark Hyman Diyeti” olarak adlandıran Dr. Hyman’dır. Asıl amacı şeker bağımlılığının zıt etkisini teşvik etmektir. Bu vücudunu aşırı maddelerden temizler ve şekere bağımlı olmamayı amaçlar.

Aşağıda, 10 gün gibi kısa bir sürede uygulanabilen Mark Hyman diyetindeki 10 temel fikir bulunuyor. Bunları deneyin!

1. İhtiyacınız olduğundan emin olun

Diyet seçmek, insan olarak yapabileceğiniz en önemli şeylerden biridir. Değişiklik yapmak karmaşık bir süreçtir, ancak vücudunuzun sağlığı için gereklidir. Bu karar vücudunuzun detoksa ihtiyacınız olduğunu bilerek alınmalıdır.

2. Kararı protokoller olmadan yapın

Başlıkta da belirtildiği gibi, bu adımda dikkatlice durmalısınız ve tek bir gram şeker bile tüketmemelisiniz. Buna, şekerin türevleri, özellikle de tatlılar ve şeker içeren her şey dahildir.

3. Diyet içecekleri

Yüksek kalorili indekslere sahip içeceklerde seçenek çoktur ve insanlar bunları düzenli olarak tüketir. Kahve ve şekerli çay, spor içecekleri, alkolsüz içecekler ve gazlı içecekler vücuda şeker enjekte eder. Bu içecekler katı gıdalardan daha tehlikeli olabilir.

4. Protein tüketmek

protein kaynakları

Şeker vücuda enerji sağlar. Ama bundan daha sağlıklı olan başka seçenekler de vardır. Protein bu seçenekler arasındadır. Protein mükemmel bir enerji kaynağı olarak kabul edilir ve karbonhidratlardan arındırılmıştır.

Diyetinize yumurta, fındık, baklagiller, balık, ve tavuk gibi gıdaları dahil etmek iyi bir fikir olacaktır.

5. Karbonhidratlar, yalnızca sebzelerde olanlar

Vücudunuzda çok miktarda karbonhidrat bulunur ve bazı sebzeler de bunları içerir. Vücudunuza detoks yapmak için bu tür sebzeleri diyetinize – birbirini takip eden 10 gün boyunca – dahil etmelisiniz

6. Şekerle mücadele için bitkisel yağlar

Sebzelerden alınan yağlar oldukça sağlıklıdır. Kilo artışına neden olmazlar ve yüksek kan şekeri seviyeleri ile mücadeleye katkıda bulunurlar. En iyi seçenek diyetinize avokado, badem, ceviz ve hindistan cevizi yağı gibi yağları eklemektir.

7. Baştan çıkmayın

şişmiş ayaklar

Çevrenizde bir sürü sağlıksız yemek, şekerleme ya da fast food türü gıdalar olabilir. Bu nedenle diyetinize uygun ürünlerden oluşan acil bir aperatif seti hazırlamalısınız. Yukarıda bahsettiğimiz gıdalardan herhangi biri bunun için kullanılabilir.

8. Stresle mücadele etmek için nefesinizi kontrol edin

Her öğünden önce vücudunuzdaki yağ metabolizmasını değiştirmek için en az beş yavaş ve derin nefes alın. Bu aynı zamanda vücudunuzu rahatlatacak ve kortizol üretimini önleyecektir.

Bu makaleyi de okuyun: Stresi azaltan 9 gıda

9. İltihaplanmaya sebep olan alışkanlıklardan kaçının

Bazı insanlar için sorun, alışkanlıklarıdır. Gluten, süt ürünleri ve sigara tüketmek, iltihaplanma ve şişmenin ana nedenleri arasındadır. Vücudunuz bu semptomları gösterdiğinde, kan dolaşımındaki şeker miktarından dolayı dengesini kaybedebilir.

10. İyi uyku

Minimum sekiz saat uykuyu kestiğinizde açlık hormonları uyarılır. Bu yüzden uyandığınız zaman bol miktarlarda şeker istersiniz.

İlginizi çekebilir ...
Beş Kolon Temizleyici Detoks Salatası
Sağlığa bir adım
sayfasında okuyun Sağlığa bir adım
Beş Kolon Temizleyici Detoks Salatası

Daha çok toksin ve daha az besin düzgün çalışmayan bir sisteminin çıktılarıdır. Kolon temizleyen bu 5 detoks salatası tarifi bu durumla savaşır.


Tüm alıntı yapılan kaynaklar, kalitelerini, güvenilirliklerini, güncelliklerini ve geçerliliklerini sağlamak için ekibimiz tarafından derinlemesine incelendi. Bu makalenin bibliyografisi güvenilir ve akademik veya bilimsel doğruluğa sahip olarak kabul edildi.


  • Ruapeng D., Thongprayoon C., Cheungpasitporn W., Harindhanavudhi T., Sugar and artificially sweetened beverages linked to obesity: a systematic review and meta analysis. QJM, 2017. 110 (8): 513-520.
  • Abdelhamid AS., Brown TJ., Brainard JS., Biswas P., et al.., Omega 3 fatty acids for the primary and secondary prevention of cardiovascular disease. Cochrane Database Syst Rev, 2018.
  • Landi F., Calvani R., Tosato M., Martone AM., et al., Protein intake and muscle health in old age: from biological plausibility to clinical evidence.  Nutrients, 2016.

Bu yayının içeriği yalnızca bilgilendirme amaçlıdır. Hiçbir zaman bir uzmanın teşhislerini, tedavilerini veya tavsiyelerini kolaylaştırmaya veya onların yerini almaya hizmet edemezler. Herhangi bir şüpheniz varsa güvendiğiniz uzmanınıza danışın ve herhangi bir işleme başlamadan önce onayını alın.